DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Wielka Brytania: Kościół na skraju bankructwa. To efekt obostrzeń wywołanych koronawirusem

Wielka Brytania: Kościół na skraju bankructwa. To efekt obostrzeń wywołanych koronawirusem
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Ograniczenia związane z zagrożeniem epidemicznym odbiły się na sytuacji finansowej Kościoła. „Wall Street Journal” zauważał, że z trudnościami finansowymi liczyć musza się tak parafie i diecezje, jak również sam Watykan. Nad Kościołem w Wielkiej Brytanii wisi konieczność ograniczania wydatków i poszukiwania nowych źródeł finansowania, a jednym z proponowanych rozwiązań jest zwolnienie z opodatkowania darowizn przeznaczonych na działalność wspólnot religijnych. To jednak nie zapełni kościołów.

 

W trakcie narodowej kwarantanny przychody parafii spadły o jedną trzecią. Ma to poważny wpływ ich funkcjonowanie – tłumaczył biskup Mark Davies w rozmowie z Catholic News Agency. Tylko w przypadku kierowanej przez niego diecezji Shrewsbury przekłada się to na utratę wsparcie w wysokości około 875 000 funtów. W tej sytuacje parafie i diecezje będą musiały ograniczyć wydatki, zwłaszcza te związane z remontami i utrzymaniem kościołów. Podobnie też wygląda sytuacja w innych diecezjach.

 

W marcu w Anglii zamknięto drzwi kościołów katolickich. 15 czerwca władze zgodziły się na umożliwienie wiernym indywidualnej modlitwy w świątyniach, publiczne celebracje liturgiczne zostały wznowione dopiero 4 lipca. W tej sytuacji labourzysta Mike Kane wyszedł z inicjatywą zawieszenia 25 proc. podatku od darowizn. Podobną ulgę zastosowano w roku 2008, chcąc poprawić sytuację finansową organizacji charytatywnych.

 

Poprzednio kard. Vincent Nichols przekonywał, że katoliccy biskupi odegrali kluczową rolę przekonując brytyjskie władze do oficjalnego zamknięcia kościołów. Dziś, zgodnie z opublikowanymi wytycznymi, angielscy katolicy mogą przyjmować Komunię Świętą… wyłącznie do rąk, bez względu na okoliczności i prawo Kościoła powszechnego. Nie mogą także śpiewać. Co więcej, biskupi nalegają, aby wierni opuszczali świątynie natychmiast po zakończeniu liturgii Mszy świętej.

 

Epidemia przyśpieszyła procesy, które i tak miały już miejsce: spada tak uczestnictwo we Mszy świętej, jak i przychody – komentuje Joseph Shaw, prezes Latin Mass Society Society of England & Wales. – Rzeczą mało prawdopodobną jest to, żeby Kościół wrócił do poprzedniego stanu. Jeśli Brexit ograniczy napływ katolików z Europy środkowej, a ten proces został już spowolniony, to przyniesie to Kościołowi poważne problemy finansowe – podkreśla.

 

Shaw zauważa, że nie oznacza to bankructwa, diecezje poczyniły znaczące inwestycje w rynek nieruchomości. Konsekwencje sprowadzać się będą do ograniczenia działalności duszpasterskiej. – Najwyższy czas, aby biskupi podjęli trudne decyzje. Nie chodzi o decyzje dotyczące zamykania parafii, bo do tych już przywykli, tylko decyzje skutkujące nowymi powołaniami i powrotem wiernych do praktykowania wiary – podkreśla Shaw.

 

Źródło: lifesitenews.com, rcdow.org.uk

mat

Czytaj także:
DATA: 2020-07-09 19:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Obawiam się tylko, że cała ta sytuacja niestety nie zmniejszy liczby wierzących. ;
3 miesiące temu / K
 
Komunię na klęcząco i do ust można przyjmować w diecezji Portsmouth. Jeden biskup Egan wyłamał się i nie wprowadził wszystkich wytycznych. Do tego na przykład Oratorianie w Birmingham, rozdają do ust, bo nie podlegają bezpośrednio pod biskupa.
3 miesiące temu / Marcin
 
Dramat. "Katoliccy biskupi odegrali kluczową rolę przekonując brytyjskie władze do oficjalnego zamknięcia kościołów." Bez komentarza.
3 miesiące temu / BrzydkieKacząt
 
Ostatni akapit miażdży zamiast prowadzić dusze do zbawienia to oni kombinują jak tu inwestować w nieruchomości
3 miesiące temu / karmel
 
Jedynie na Mszy Trydenckiej można wciąż przyjmować Komunie na klęcząco i do ust.
3 miesiące temu / Z
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.