DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Wielka Brytania: humaniści-ateiści dopięli swego. „Humanistyczne śluby” coraz popularniejsze

Wielka Brytania: humaniści-ateiści dopięli swego. „Humanistyczne śluby” coraz popularniejsze
źródło: pixabay.com

Brytyjscy humaniści chełpiący się tym, że nie wierzą w Boga, „wywalczyli” uznanie tzw. małżeństw humanistycznych. Pierwszy tego typu związek zawarto w majestacie prawa na wyspie Jersey, nieco ponad rok po tym jak wyspa przyjęła ustawę o uznaniu „małżeństw humanistycznych”.

 

Brytyjscy humaniści prowadzili czteroletnią kampanię w celu prawnego uznania na wyspie „humanistycznych małżeństw” i „małżeństw osób tej samej płci”.

 

Gill Hayes, celebrant ślubny z Jersey, który przeprowadził ceremonię dla miejscowej pary, powiedział, że wybrała ona „ceremonię humanistyczną” specjalnie ze względu na osobisty i indywidualny charakter. – Uwielbiają głęboko osobisty element, który niesie ze sobą humanistyczny ślub, dlatego byli tak zadowoleni, że mogli skorzystać z ostatniej zmiany w prawodawstwie. I oczywiście, choć nie chcieli nagłaśniać swojego ślubu, są jednak zachwyceni, że mogą wziąć udział w tej ważnej da Jersey chwili – mówił celebrant.

 

Channel Islands Humanists and Humanists UK liczą na to, że więcej par zdecyduje się na ceremonie humanistyczne. Szef Humanists UK Andrew Copson podkreślił, że pierwszy ślub od czasu zalegalizowania „małżeństw humanistów” po latach kampanii, to przełomowe wydarzenie.

 

„Małżeństwa humanistyczne” mają prawne uznanie w Szkocji, Irlandii, Jersey i Irlandii Północnej, ale jeszcze nie w Anglii i Walii. Humanists UK pilnie zabiega o ich legalizację w Anglii, Walii i Guernsey.

 

Grupa aktywnie walcząca z Kościołem Katolickim podkreśla, że rozwija swobodne myślenie i promuje humanizm, aby stworzyć tolerancyjne społeczeństwo, w którym będzie dominowało racjonalne myślenie i życzliwość. Ich praca ma „zbliżać ludzi niereligijnych, pragnących rozwijać własne poglądy, pomagając im być szczęśliwszymi i bardziej spełnionymi w jednym życiu, które mamy”.

 

Na stronie humanism.org.uk czytamy, że „poprzez nasze ceremonie, usługi edukacyjne oraz pracę społeczną i kampanię staramy się stworzyć sprawiedliwe i równe społeczeństwo dla wszystkich”.

 

„Ślub humanistyczny” – jak się dowiadujemy – nie jest „ceremonią religijną”, lecz „wydarzeniem głęboko osobistym” prowadzonym przez „celebransa humanistycznego”. Humaniści wyjaśniają, że ich „ślub” różni się od ślubu cywilnego tym, że odzwierciedla humanistyczne wierzenia i wartości pary, a uroczystość prowadzi celebrans podzielający ich przekonania. Nie ma „sztywnych formuł”.

 

Małżeństwa humanistyczne od dawna są prawnie uznawane w Szkocji (2005 r.) i Republice Irlandii (2012 r.). W 2017 roku około ośmiu procent legalnych małżeństw stanowiły tam tzw. śluby humanistyczne.

 

W sierpniu ub. roku „małżeństwa humanistyczne” stały się legalne w Irlandii Północnej. Sąd Apelacyjny wydał orzeczenie, w którym stwierdzono, że niedopełnienie tego obowiązku stanowiłoby naruszenie „praw człowieka”. Jersey uznało je w lipcu ub. roku.

 

Humaniści, to często wojujący ateiści, którzy dążą do sekularyzacji społeczeństwa. Giulio Ercoelssi z Federacji Humanistów Europejskich właśnie domaga się od Parlamentu Europejskiego, aby zabronić katolickim organizacjom i politykom wyrażania opinii na forum Parlamentu w różnych kwestiach.

 

Wskazuje, że w czasach rosnącej różnorodności, sekularyzm jest zasadą, która zaspokaja współistnienie wielu postaw życiowych i światopoglądów obecnych w naszych społeczeństwach. Uważa on, że jedynie świecka Europa będzie w stanie zapewnić równe traktowanie wszystkich, bez względu na religię lub przekonania.

 

Przytacza słowa deklaracji Parlamentu Europejskiego, że „sekularyzm, zdefiniowany jako ścisłe rozdzielenie między niewyznaniowymi władzami politycznymi a władzami religijnymi, a także bezstronność państwa, jest najlepszym sposobem zagwarantowania niedyskryminacji i równości między religiami i między wierzącymi a niewierzącymi”.

 

Przypomina, że na kontynencie, na którym duża część ludności wyraźnie lub pośrednio odeszła od religii i gdzie rosnące mniejszości wybierają religie niechrześcijańskie, błędem byłoby przyznawanie kościołom lub religii szczególnej pozycji. Także politycy nie powinni przyznawać się do swoich przekonań religijnych.

 

Federacja Humanistów Europejskich domaga się, by nie respektować art. 17 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zobowiązuje UE do utrzymywania otwartego, przejrzystego i regularnego dialogu z kościołami i innymi organizacjami wyznaniowymi. W jego opinii, specjalny status dla tego typu organizacji w porównaniu z resztą społeczeństwa obywatelskiego, jest „niewłaściwy”.

 

Federaliści sprzeciwiają się „instytucjonalizacji” wpływów Kościoła Katolickiego w Parlamencie Europejskim. Zakwestionowali ostatnio raport Mairead McGuiness, która była odpowiedzialna za nadzór nad wdrażaniem art. 17 przez Parlament. Europejska. Federacja Humanistów, przedstawiająca się jako „główna organizacja niewyznaniowa w Europie” – z którą konsultowano projekt – jest niezadowolona z potencjalnego wpływu organizacji katolickich, zwłaszcza Komisji Konferencji Biskupów Wspólnoty Europejskiej, którzy mieliby konsultować różne projekty. Grupa obawia się forsowania „dogmatycznych poglądów”, zamiast „wiedzy opartej na faktach” np. w kwestii edukacji seksualnej czy aborcji. Obawia się zagrożenia dla budowy „bezpieczniejszego społeczeństwa dla kobiet, osób LGBTI i mniejszości”.

 

Źródło: humanism.org.uk / jerseyevening.post.com / euracttiv.com

AS


DATA: 2019-04-17 07:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na co nihilistom śluby, skoro nie wierzą w transcendancję? Jak widać, to wcale nie są ateiści, a kolejne mutacje deistów, panteistów czy też pospolitych antyklerykałów.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Niedługo zaczną niszczyć chrześcijan fizycznie już zmuszają nas do szczepienia dzieci szczepionkami z aborcji chcą uczyć po swojemu i demoralizować nasze dzieci zabraniają nam nosić krzyże robią zamach na tajemnicę spowiedzi chcą zniszczyć katolicką mszę przez zniesienie konsekracji ...itd .czy to wystarczy byśmy zobaczyli kto jest na świecie i kto nim żądzi ? Zadbajcie o swoje Światło żebyśmy nie byli jak panny głupie bo zbliża się godzina
ponad 1 rok temu / X
 
Zboczeńcy,!!!!!
ponad 1 rok temu / Nauczyciel
 
"sekularyzm jest zasadą zaspokajającą współistnienie wielu postaw życiowych i światopoglądów".Ale zapomniał dodać,że z wyjątkiem chrześcijan,którzy już dziś są przez "humanistów" bezwzględnie zwalczani.Żadna "świecka Europa" itd.żadnej równości nie zaprowadzi,patrz Francja i jej rozdział państwa od Kościoła,który doprowadził do tego,że ludzie modlący się publicznie na ulicach Paryża o ocalenie katedry,łamią prawo.A jeśli ma być bezstronność państwa względem wierzących i ateistów to po co się wtrąca w katolickie-chrześcijańskie życie?Sam sobie przeczy i spostrzeże,że kręci się wokół własnego ogona dopiero w piekielnym kociołku pełnym bulgocącej smoły.To oczywiście przenośnia,ale obrazowo pokazujące cierpienia dusz potępionych.A do takich właśnie należą te dusze,które wojują z Bogiem,walczą z naukami Jezusa Chrystusa i nienawidzą świętości Marii Panny.To nie są żadni humaniści,to są wojujący ateiści,których dekalog mocno uwiera,bo wiedzą,że czynią zł
ponad 1 rok temu / prawdziwytamiko
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.