DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Wielka Brytania: film krytyczny o islamie do szuflady

Wielka Brytania: film krytyczny o islamie do szuflady
fot. www.tom-holland.org

Brytyjska stacja telewizyjna Channel 4 wycofała się z planu projekcji filmu dokumentalnego o historii islamu. Oficjalnym powodem tej decyzji były groźby pod adresem redakcji. Odwołano także prywatny pokaz w londyńskiej siedzibie stacji.


„Islam: The Untold Story” to film dokumentalny znanego brytyjskiego historyka Toma Hollanda. Jest on autorem książek o Republice Rzymskiej, wojnach grecko-perskich, kształtowaniu się chrześcijańskiej Europy roku tysięcznego. Współpracował z BBC Radio, napisał także scenariusze dla kilku dokumentalnych filmów historycznych. Film „Islam: The Untold Story” opiera się na książce „In The Shadow Of The Sword: The Battle for Global Empire and the End of the Ancient World” wydanej w kwietniu 2012 roku. Opowiada ona o narodzinach i ekspansji islamu na gruzach imperium Rzymu i Persji Sasanidów.

 

W świetle współczesnego stanu wiedzy historycznej film poddaje krytyce islamską narrację, według której Koran został przekazany Mohametowi dzięki anielskiemu „objawieniu” a sama święta księga muzułmanów była już w pełni ukształtowana przed śmiercią „proroka”. Wbrew temu Holland argumentuje, że Koran wraz z islamską teologią rozwijał się stopniowo, odzwierciedlając przy okazji polityczną ekspansję islamu. Jak zauważa, w historycznych tekstach Koranu datowanych na około sto lat po śmierci Mahometa nie ma żadnych wzmianek o Mekce. W samych świadectwach historycznych dot. rozwoju islamu istnieje za to wiele innych znaczących „czarnych dziur”, sugerujących, że islam jest religią sfabrykowaną.

 

Film dokumentalny miał już swoją telewizyjną premierę 28 sierpnia. Przedstawiciele środowisk islamskich nadesłali blisko 1000 skarg, zarzucając historykowi zniekształcanie historii islamu i powielanie krzywdzących stereotypów. Islamic Education and Research Academy publicznie zaatakowała Hollanda, zarzucając mu „lekkomyślność”, „bezpodstawne założenia” i selektywne podejście do współczesnych badań.

 

Kierownictwo Channel 4 otrzymało także wiele pogróżek. Autor jednej z nich sugeruje, by firma wynajęła naprawdę dobrych ochroniarzy. Rzecznik stacji przyznaje: wzmocniono środki bezpieczeństwa, stacja zrezygnowała z kolejnej emisji filmu a także z prywatnego pokazu w budynku telewizji.

 

 

źródło: gatestoneinstitute.org

mat


DATA: 2012-09-24 11:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czas najwyzszy wziac tych mieczakow za dupe i wystrzelic na smietnik polityki i historii. Przez takie lajzy, biali stali sie posmiewiskiem swiata. Albo posprzatamy u siebie by Europa byla znowu Europa albo za 50 lat bedziecie mieli kalifat europy a wy demokratyczni frajerzy i liberalni wielbiciele tolerancji, walic bedziecie lbami o podlogi w meczetach lub gnic w podziemiu jako ukrywajace sie po kanalach sciekowych robactwo.
ponad 6 lat temu / Obserwator
 
Wcale nie jest krytyczny, islamiści jak zwykle są przeczuleni na swoim punkcie. Film można zobaczyć na: http://mrctv.org/videos/islam-untold-story
ponad 6 lat temu / gienek
 
Angole padaja na kolana przed muzułmaninami !!!
ponad 6 lat temu / ugibugi
 
Wolność słowa to wolność słowa! Widać ile są warte przepisy. Skoro można szydzić z Chrześcijaństwa czy Buddyzmu to dlaczego nie można z islamu?
ponad 6 lat temu / Misery
 
Słabi Brytyjczycy. Stłamszeni w swoim własnym domu. Chyba trzeba zacząć jakąś kampanię wykpiwania i szydzenia z bojaźliwość Brytyjczyków,m to może się wezmą w garść.
ponad 6 lat temu / Trzeba być twardy!!!
 
Najpierw nasprowadzali do siebie muzułmanów, a teraz trzęsą przed nimi portkami. To jest dopiero bezmyślność. Sami na siebie bicz ukręcili. Ja bym ten film puściła pomimo tych pogróżek.
ponad 6 lat temu / HaGie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.