DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Wielka wymiana więźniów między separatystami rosyjskimi a Ukraińcami

Wielka  wymiana więźniów między separatystami rosyjskimi a Ukraińcami
fot. Piotr Apolinarski/FORUM

W środę Ukraińcy i separatyści rosyjscy uwolnili kilkuset więźniów. Była  to dotychczas największa taka wymiana od wybuchu rebelii prawie cztery lata temu. Separatyści wciąż trzymają w niewoli 103 Ukraińców.

 

Wymiana więźniów dokonała się m.in. na zakurzonej drodze w pobliżu miasta Gorliwka, 40 km na północny wschód od fortecy rebeliantów w Doniecku. Miała być próbą odbudowania pokoju między armią z Kijowa a rebeliantami z samozwańczych republik Doniecka i Ługańska.

 

Wojna, która toczy się od czasu aneksji Krymu przez Rosję wiosną 2014 r. pochłonęła dotychczas  ponad 10 tys. istnień ludzkich. Seria zawieszeń broni przyczyniła się do obniżenia poziomu przemocy, ale nie zakończyła rozlewu krwi.

 

Pierwsza wymiana więźniów od września 2016 r. objęła 73 żołnierzy ukraińskich. Kijów wydał 233 rebeliantów. Niektóre osoby odmówiły przeniesienia się na drugą stronę Ukrainy. Pierwotnie władze w Kijowie planowały uwolnić 303 separatystów.

 

Niektórzy uwolnieni spędzili w areszcie od kilku miesięcy do ponad trzech lat. - Byłem w niewoli przez dwa lata – relacjonował znany historyk Igor Kozłowskij, który został schwytany przez donieckich rebeliantów. - Wciąż jest wielu więźniów za kratami w Doniecku – mówił inny więzień.

 

Wymiana w przededniu Nowego Roku i prawosławnych świąt Bożego Narodzenia została uzgodniona po negocjacjach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i ukraińskim przywódcą Petro Poroszenko.

 

W swoim komentarzu natychmiast po zakończeniu wymiany Poroszenko pochwalił upór ukraińskich żołnierzy. „Właśnie podziękowałem naszym chłopakom, którzy wracają z niewoli. Dzięki za wytrzymałość, chłopaki” – napisał na Facebooku.

 

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel powitał długo oczekiwaną wymianę jako „dobrą nowinę”. -Wymiana jest ważnym krokiem w realizacji umów z Mińska – stwierdził w oświadczeniu wzywającym obie strony konfliktu do podjęcia dalszych kroków w celu całkowitego wypełnienia porozumień mińskich.

 

Ostatnia wymiana więźniów między Ukrainą a rebeliantami wspieranymi przez Rosję miała miejsce we wrześniu 2016 r. Wówczas dwóch pro-kijowskich więźniów zostało zamienionych na czterech separatystycznych bojowników w punkcie kontrolnym poza miastem rebeliantów w Ługańsku.

 

W rozmowach mediacyjnych w sprawie wymiany więźniów  miał pomagać  rosyjski prawosławny patriarcha Cyryl. Szef separatystycznej samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, Aleksander Zacharczenko podziękował patriarsze za jego zaangażowanie. - Ludzie, którzy spędzili więcej niż trzy lata w niewoli, będą mogli wrócić do domu dzięki kościołowi i władzom - powiedział.

 

W środę armia ukraińska doniosła o śmierci jednego żołnierza w związku ze wznowieniem walk i pierwszą ofensywą wszczętą po wejściu w życie ostatniego świątecznego zawieszenia broni.

 

 

Źródło: telegraph.co.uk

AS

 


DATA: 2017-12-28 13:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.