DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Wiele ogólników, niewiele konkretów. Rząd przyjął nowe regulacje w ustawie transplantacyjnej

Wiele ogólników, niewiele konkretów. Rząd przyjął nowe regulacje w ustawie transplantacyjnej
Fot. Reuters/Forum

Polski rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy transplantacyjnej. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo biorców oraz dawców tkanek i komórek.

 

Najważniejsze założenie nowych przepisów stanowią „regulacje umożliwiające śledzenie drogi przeznaczonych do przeszczepu tkanek od dawcy do biorcy”. Umożliwią to m.in. nowe regulacje dotyczące zasad monitorowania w łańcuchu dystrybucji w państwach unijnych.

 

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu „nowe regulacje wynikają z wdrożenia do polskiego prawa unijnych przepisów dotyczących niektórych wymagań technicznych odnoszących się do kodowania tkanek i komórek ludzkich oraz procedur weryfikacji równorzędnych norm jakości i bezpieczeństwa przywożonych tkanek i komórek”. Ponadto zostaną odpowiednio zdefiniowane niektóre pojęcia, m.in.: „przeszczepianie” jako „proces mający na celu przywrócenie niektórych funkcji ludzkiego ciała przez przeniesienie komórki, tkanki lub narządu od dawcy do ciała biorcy” oraz „zastosowanie u ludzi” jako „zastosowanie tkanek lub komórek na ciele lub w organizmie biorcy oraz zastosowanie pozaustrojowe tkanek lub komórek”.

 

Nowe regulacje wprowadzą również nowe pojęcia jak „jednorazowy przewóz” czy „nagły przypadek”. Pozwolą one na określenie warunków dostarczenia komórek, tkanek i narządów z państw UE i tzw. państw trzecich (spoza UE) do biorców w Polsce.

 

Nowe przepisy wejdą w życie 29 kwietnia bieżącego roku. Miejmy nadzieję, że nie spowodują one w Polsce „nadużyć” obserwowanych w krajach UE, gdzie obowiązują podobne reguacje.

 

 

źródło: gazetaprawna.pl

TK

 

 Zobacz także:

 

Śmierć dla celów transplantacji?

 

Śmierć dla celów transplantacji?

 

 


DATA: 2018-07-19 16:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po co polemizujesz z tym co sam potwierdzasz? Przecież skoro piszesz" Żyje utrzymywany przez maszyny", to sam potwierdzasz że ŻYJE. Nie rozumiesz własnych słów? I skąd wiesz że "nie będzie czuł, nie powie, nic nie zrozumie"? Wróżbitą jesteś? Skąd wiesz czy postęp medycyny albo inne czynniki nie przywrócą w przyszłości zdrowia danego organizmu? Niezależność od maszyn nie jest kryterium, gdyż wiele osób utrzymywanych przy życiu przez maszyny wróciło do zdrowia. Według katolików, śmierć następuje w momencie opuszczenia ciała przez duszę.
ponad 3 lata temu / do trooper
 
@do trooper Żyje utrzymywany przez maszyny. Czy człowiek który nic nie czuje i nie będzie czuł, nie powie, nic nie zrozumie co do niego powiemy żyje? A raczej wegetuje? Czy jak odłączymy go od maszyn to będzie w stanie żyć? Niestety mój drogi ale to mózg pełni rolę sterowni organizmu Zatrzymanie krążenia rozstrzyga wg ks. dra Jacka Norkowskiego. Kiedyś to rozstrzygało ale obecnie jest stanem odwracalnym więc NIE ROZSTRZYGA. Jeśli śmierć mózgu będzie tak samo odwracalna jak zatrzymanie krążenia, to wtedy nie będzie. A jakie są wg Ciebie kryteria śmierci?
ponad 3 lata temu / trooper
 
Po pierwsze, pisząc: "po śmierci mózgu (człowiek utrzymywany przez maszyny przy życiu)", twierdzisz że po śmierci mózgu człowiek nadal żyje. A skoro żyje, to znaczy że nie jest martwy. To logiczne dla każdego kto posiada choć szczątkową zdolność rozumnego myślenia, a nie paplania lewackich bredni. Oj, twoi towarzysze nie będą zadowoleni że niechcący napisałeś prawdę, gdyż to fakt że śmierć mózgu nie oznacza kresu życia. Po drugie, dwa razy wspominasz o "zatrzymaniu krążenia". Czyli to "zatrzymanie krążenia" rozstrzyga waszym zdaniem o śmierci? No to po co robić masaż serca u ludzi którzy zemdleli? Przecież oni są, według twoich chorych kryteriów, martwi. Sam się doucz, lewacki ignorancie :-D
ponad 3 lata temu / do trooper
 
@do odp Widać ty się znasz na przeszczepach. Jakbyś chciał wiedzieć po śmierci mózgu (człowiek utrzymywany przez maszyny przy życiu) jest kilkanaście godzin na pobranie. Po zatrzymaniu krążenia jest kilkanaście minut (serce i wątroba odpadają, bo za słabo wytrzymują ten stan). Pierwszy udany przeszczeo nerki w Polsce wykonano u osoby u której stwierdzono zatrzymanie krążenia. Lekarze czekali jak sępy aż zatrzyma się krążenie u pacjentki. Pierwszy przeszczep rogówki był pobrany od gościa który dzień czy dwa dni wcześniej zmarł. Doucz się.
ponad 3 lata temu / trooper
 
Brak wiedzy i ignorancja to stwierdzenie: "Nikogo nie zabija sie by uzyskac przeszczep". A gdyby był sens pobierania narządów od naprawdę martwych dawców, wtedy chłodnie zakładów pogrzebowych byłyby masowo wykorzystywane do nielegalnego pobierania narządów. Żyj dalej w świecie dziecięcych bajek.
ponad 3 lata temu / do Odp
 
Ha. Sam strzelasz sobie w noge. Serce, rogowke, jelita itd pobiera sie od martwych osob. Naduzycia zdarzaja sie wszedzie w kazdej dziedzinie, ale to nie powod zeby zaprzestac ratowac czyjes zycia. Po czyjejs smierci ma sie od kilku do kilkunastu godz na pobranie narzadow w zaleznosci od tego co pobieramy. Brak wiedzy i ignorancja. Przeszczpy w polsce ratuja zycia.
ponad 3 lata temu / Odp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.