DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Większość Słowaków to członkowie Kościoła

Większość Słowaków to członkowie Kościoła

Przedstawiciele Urzędu Statystycznego Republiki Słowackiej poinformowali w środę, że podczas ubiegłorocznego spisu ludności aż 2/3 mieszkańców tego kraju zadeklarowało przynależność do Kościoła katolickiego. 62 proc. Słowaków należy do Kościoła obrządku łacińskiego a 3,9 - greckokatolickiego. Jak wynika z porównania danych statystycznych, obecnie katolików jest o 7,2 proc. mniej niż w roku 2001. 

Sekretariat episkopatu Słowacji odnosząc się do wyników spisu wydał komunikat, w którym podkreślił, że zobowiązują one Kościół do coraz bardziej autentycznego życia Ewangelią. Biskupi podziękowali w nim tym, którzy zadeklarowali przynależność do Kościoła katolickiego obydwu obrządków - łacińskiego i greckokatolickiego. Odnosząc się do 7,2-procentowego spadku liczby osób deklarujących przynależność do Kościoła postrzegają ten fakt jako skutek czterdziestu lat przymusowej ateizacji w okresie dyktatury komunistycznej.

Episkopat zaznacza, że codzienne doświadczenie nie wskazuje, aby dochodziło do dramatycznych zmian religijności. Zauważają, że w trakcie spisu dochodziło do pewnych trudności technicznych, ale także można było zaobserwować narastającą nieufność obywateli wobec państwa oraz instytucji publicznych. "Kościół katolicki stanowi solidną część życia społecznego, pobudza do integralnego rozwoju narodu i każdego człowieka oraz pragnie coraz bardziej służyć dobru wspólnemu całego społeczeństwa" - stwierdzają słowaccy biskupi.

Na przestrzeni minionej dekady nieznacznie - z 13,0 do 13,4 proc. - zwiększyła się liczba osób deklarujących się jako "bez wyznania". Natomiast z 3,0 do 10,6 proc. wzrósł odsetek osób, które zdecydowały się nie odpowiadać na pytanie o przynależność religijną.

W ciągu dziesięciu lat liczba ludności kraju nieznacznie wzrosła - o 17 581 osób. W Republice Słowackiej mieszka obecnie 5 397 036 obywateli.

Źródło KAI


DATA: 2012-03-20 23:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.