DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Większość członków Austriackiej Akademii Nauk należało do NSDAP

Większość członków Austriackiej Akademii Nauk należało do NSDAP
fot.SZ Photo / Scherl/FORUM

Austriacka Akademia Nauk,  75 lat po włączeniu Austrii do nazistowskich Niemiec i po 68 latach upadku dyktatury Hitlera, przyznała w końcu, że większość jej członków należało do nazistowskiej partii NSDAP, a często też do SS.

 

Studia historyczne, których rezultaty zamieścił tygodnik „Profil”, a które będą opublikowane 12 marca  z okazji 75. rocznicy Anschlussu, wykazały, że 21 naukowców żydowskiego pochodzenia, w tym trzech laureatów Nagrody Nobla : z chemii, Richard Willstätter, fizyki, Viktor Franz Hess i Erwin Schrödinger, zostali usunięci z Akademii. Dziewięciu z nich zginęło z rąk hitlerowców.

 

W 1939 r. Akademia w Wiedniu ogłosiła się „wolną od żydów”, a w roku 1941 zaangażowała się w „badania rasowe”, głównie w pomiary czaszek deportowanych i więźniów wojennych.

 

Okazuje się, że na 60 członków korespondentów Akademii, trzy czwarte należało do NSDAP.

 

Po upadku III Rzeszy, Akademia „zawiesiła” swoich nazistów, ale od 1950 r. przywróciła im prawa, nawet byłemu Sturmbannfürherowi SS. Jeden z nich, Fritz Knoll został pod koniec lat 50-tych jej sekretarzem generalnym, mimo jego deklaracji na Uniwersytecie Wiedeńskim za czasów nazistów, że „Żydzi znikneli z naszego świata naukowego, i to na zawsze”.

 

Historyk Heidemarie Uhi, który uczestniczył w badaniach, uważa, że „pozostaje do określenia, czy Akademia Nauk, przywracając byłych nazistów, nie dostosowała się jedynie do reguł jakie rządziły społeczeństwem austriackim po II wojnie światowej”. Dlatego, że dopiero od początku lat 90-tych, Austria i Austriacy nie traktują się wyłącznie jako „pierwsze ofiary Adolfa Hitlera”. W 1994 r. ówczesny szef austriackiego rządu, Thomas Klestil w wystąpieniu w żydowskim Knesecie, przynał publicznie, że Austria ponosi polityczną odpowiedzialność w okrucieństwach nazistów.


Inny historyk, Stefan Sienell poinformował, że „Prezydium Akademii Nauk przestudiuje jakie konsekwencje wyciągnąć z raportu, zwłaszcza w stosunku do przyznanych byłym nazistom honorowych odznaczeń”.

 

 

Franciszek L. Ćwik


DATA: 2013-02-20 08:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.