DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Wiejska podróż w czasie

Wiejska podróż w czasie
Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
#LATO    #SKANSEN    #PODRÓŻE    #WAKACJE    #SIERPC    #TURYSTYKA    #WIEŚ

Jak mawiał Borys Pasternak, „historii nie można oglądać, podobnie jak nie można widzieć, jak rośnie trawa”. A jednak są takie miejsca, w których odnosi się wrażenie, że czas stanął. Jednym z nich jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Drugi pod względem wielkości skansen w Polsce (za największy uznaje się Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku) tworzy m.in. 11 zagród chłopskich z II połowy XIX wieku i pierwszego ćwierćwiecza XX w., kościół, karczma, kuźnia i wiatrak. Zabudowania umieszczone są na powierzchni przekraczającej 60 hektarów, dzięki czemu naturalizm miejsca zastępuje wrażenie muzealności.

 

Sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej to nie lada gratka zwłaszcza dla miłośników historii i literatury. Tutaj bowiem realizowano m.in. adaptacje filmowe wielkich dzieł wybitnych polskich pisarzy. Jeśli zatem wśród Czytelników jest ktoś, kim kieruje przemożna chęć spróbowania potraw w karczmie Jankiela z „Pana Tadeusza” czy dotknięcia ziemi, po której jechał Hoffmanowy Bohun, winien czym prędzej wyruszyć w stronę Sierpca.

 

Po przekroczeniu bramy wejściowej Muzeum zaczyna się inny świat, bliższy naturze, a tym samym bardziej przyjazny człowiekowi. Powietrze jest tu jakby lżejsze. Krętą alejką wśród drzew docieramy do pierwszych zabudowań. Po lewej XVIII-wieczna drewniana karczma Pohulanka, w której serwują potrawy kuchni regionalnej, m.in. chleb własnego wypieku ze smalcem. Ta sama, przed którą w ekranizacji „Pana Tadeusza” maszerowały wojska napoleońskie. Po prawo kuźnia, gdzie co niedziela w sezonie kowal rozpala piec i obrabia żelazo. Jedynie toalety wyłożono kafelkami i wyposażono w hałaśliwe suszarki do rąk, których dźwięk w tej głuchej ciszy zdaje się docierać do samego dworu, rozciągającego się tuż za wzniesieniem. Dworek szlachecki wraz z ogrodem zachwyca dbałością rekonstruktorów o szczegóły. Po przeciwnej stronie góruje nad wszystkim sylwetka XVIII-wiecznego kościoła wraz z dzwonnicą, przeniesionego tutaj zaledwie w 2007 roku z miejscowości Drążdżewo niedaleko Przasnysza. A na wprost rozciągają się zabudowania wiejskie.

 

Dla kogoś, kto wychował się w mieście, to widok niezwykły. Ale i dawnych mieszkańców wsi mógłby wzruszyć. Kilkanaście zagród odtwarzających rzędowy układ wsi wraz z przydomowymi ogródkami, przechadzające się po podwórkach kaczki czy perliczki, pilnujący wejścia do domu indor, przydrożne kapliczki i pola uprawne, wśród których gospodyni plecie dożynkowy wieniec, przejeżdżający bryczką ciągniętą przez konia gospodarz – to wszystko pozwala wyobrazić sobie, jak niegdyś wyglądało życie na mazowieckiej wsi. W dobie kryzysu myśli nasuwają się same – ludzie mieli tyle, ile sami wyprodukowali. Dni upływały pod znakiem ciężkiej pracy, ale zawsze w zgodzie z naturą.

W oddali widać młyn wietrzny zwany koźlakiem. Ponoć aż do połowy XX wieku stanowił nieodłączny krajobraz wsi mazowieckiej. Ten skansenowy wiatrak pochodzi z 1865 r. Można z niego podziwiać panoramę wsi.

 

Mazowiecka wieś odchodzi do skansenu. Warto jednak, by młodzi ludzie wiedzieli, jak żyli ich pradziadowie, czym się trudnili, jak wyglądał ich czas pracy i wypoczynku. Dlatego sierpecki skansen wychodzi naprzeciw wszystkim głodnym wrażeń i wiedzy historyczno-obyczajowej, organizując imprezy plenerowe – żniwa, miodobranie czy gry i zabawy wielkanocne.

 

Renata Ziomek

 

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 57. Jak odpocząć po katolicku?

 

Polonia Christiana 57. Jak odpocząć po katolicku?


DATA: 2018-07-19 10:53
AUTOR: RENATA ZIOMEK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przy okazji. Domy na wsi i te biedniejsze i te bogate (w tym dwory) to były domy dla rodzin wielopokoleniowych. Teraz każdy się zamyka w swojej klatce. Rodziny się spotykają i żyją razem coraz rzadziej. To jest z różnych względów niekorzystne. A nie całkiem przeszliśmy już( i nie stać nas) na styl zachodni, gdzie emerytów stać na samodzielne życie, m.in. na dobry dom opieki itp.
ponad 6 lat temu / ja
 
Cudowny wiejski klimat.
ponad 6 lat temu / Mg
 
Wzruszająca podróż w czasie!!Warto odwiedzić również wirtualnie!!!!.
ponad 6 lat temu / Andrea
 
Jeden z najlepiej zadbanych skansenów, bardzo mi się podobał, polecam.
ponad 6 lat temu / kooool
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.