DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Wiedzieli, że za ukrywanie Żydów grozi im śmierć. Ale na beatyfikację rodziny Ulmów jeszcze poczekamy

Wiedzieli, że za ukrywanie Żydów grozi im śmierć. Ale na beatyfikację rodziny Ulmów jeszcze poczekamy

Decyzja Józefa i Wiktorii o pomocy i ukrywaniu Żydów była świadoma. Wiedzieli, że może im za to grozić śmierć – mówi biskup Stanisław Jamrozek, diecezjalny postulator procesu beatyfikacyjnego Ulmów z Markowej.


Hierarcha pytany przez „Rzeczpospolitą” o etap na jakim znajduje się sprawa beatyfikacji rodziny Ulmów odpowiedział: Wszystkie prace, które trzeba było wykonać na terenie archidiecezji przemyskiej, już się zakończyły. Dokumenty dotyczące całej rodziny przekazaliśmy do Pelplina. […] ponieważ sprawa została dołączona do procesu drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej, którą prowadzi diecezja pelplińska. Zdaniem hierarchy trudno jednak przewidzieć datę beatyfikacji.

 

Okazuje się, że procesem beatyfikacji objęte zostaną dzieci państwa Ulmów. - Decyzja Józefa i Wiktorii o pomocy i ukrywaniu Żydów była świadoma. Wiedzieli, że może im za to grozić śmierć. Podczas pracy w diecezji zastanawialiśmy się, czy dzieci też mogą być brane pod uwagę, skoro prawdopodobnie nie miały takiej świadomości. Ostatecznie zdecydowaliśmy się dołączyć także Stasia, Basię, Władzia, Franciszka, Antosia i Marysię w przekonaniu, że wiara ich rodziców jest tutaj decydująca – mówi bp. Jamrozek.

 

Jak przypomina prowadzący rozmowę Tomasz Krzyżak: „W chwili śmierci Wiktoria była w ciąży z siódmym dzieckiem. Mordu dokonano na kilka dni przed rozwiązaniem. Kiedy po wojnie ekshumowano ich ciała, świadkowie zeznali, że częściowo doszło do porodu. Dziecko odkryto z główką i tułowiem na zewnątrz”. W opinii ks. biskupa także i to dziecko poniosło śmierć męczeńską, lecz „to Kongregacja ds. Kanonizacyjnych zdecyduje, czy dziecko nienarodzone, ale zamordowane w łonie matki będzie włączone w grono błogosławionych”.

 

O tragicznym losie rodziny czytaj więcej w tekście Andrzeja Solaka „Kaźń rodziny Ulmów”

 

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

luk

DATA: 2016-01-29 08:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No no no, a to się Kwoce na gdakanie wzięło... Ale trzeba przyznać że ma to sens - skoro zgniłe jaja znosi, więc lepiej niech się w gdakaniu realizuje. Zawsze to mniejszy smród :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
"A na jakiej podstawie Kwoka Brzechwy, nazywająca bełkotem Hymn Miłości św. Pawła, mniema iż byłoby możliwością przyjąć pod jeden dach kilkaset tysięcy żydów? Czy Kwoka Brzechwy przewiduje sfinansowanie dla mnie odpowiednio wielkiego obiektu w celu realizacji swego projektu, czy też raczej w swej frustracji spowodowanej niedawną przegraną w dyskusji chciała zabłysnąć na forum FORMĄ tradycyjnie pozbawioną sensownej treści? :)". Idź Pan jednak do tego psychiatry, idź. Ja Panu nie pomogę - panie R. Powiedz Pan lekarzowi, żeś Pan "wygrał w dyskusji". Może znajdzie dla Pana jakieś tabletki. W kwestii formalnej - to nie jest odpowiedź dla R., to jest dobra rada.
ponad 4 lata temu / wwm
 
@wwm: odpowiem Panu Pańskim językiem, może jakimś cudem on do Pana trafi, bo przecież dla Pana FORMA wypowiedzi jest najważniejsza. Ciągnie Pan ten wątek na siłę i bez sensu. Ostatni wpis pokazuje, że nie ma Pan już nic merytorycznego do powiedzenia, a pisze Pan na zasadzie "nie przyznam nikomu racji innej niż moja najświętsza racja, bo korona mi z głowy spadnie". Jeśli nie widzi Pan tego, że się Pan myli, to ja nie będę Pana leczył: nie jestem ani psychiatrą, ani okulistą. Pański wybór jeśli zostanie Pan przy swoim nazywaniu Hymnu Miłości św. Pawła - bełkotem niewartym odpowiedzi. Są czciciele węża i jaszczurki, mogą być i czciciele własnego ego, które zabrania pomocy bliźniemu w potrzebie. Wypowiada się Pan o sprawach, o których Pan nie ma najmniejszego pojęcia, na dodatek ma Pan problemy z logiką. Trafiło? (jakby co, to pytanie retoryczne, bo przecież napisał Pan że odpowiada mi po raz ostatni)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@Rozczarowany Odpowiadam Panu po raz ostatni. Ciągnie Pan ten wątek na siłę - i bez sensu. Ostatnie dwa wpisy pokazują, że nie ma Pan już nic do powiedzenia, a pisze Pan na zasadzie "(...) jak dotąd, nikt tutaj nie wykazał że się mylę (...)". Jeśli nie widzi Pan tego, że się Pan myli, to ja nie będę Pana leczył - nie jestem ani psychiatrą, ani okulistą. Niech Pan zostanie przy swoich zachwytach ("wspaniała, prawdziwie katolicka postawa"). Są czciciele węża i jaszczurki - mogą być i czciciele człowieka, który doprowadził do śmierci siebie, żonę (która na dniach miała rodzić) i gromadkę małych dzieci (oraz Żydów, których niby to "ukrył"). "Nick Rozczarowany - bełkotem wielu forumowiczów, na który mimo wszystko staram się odpowiadać nie-bełkotem". Niech już Panu będzie, że Pan się "stara" - ale niestety nie za bardzo to Panu wychodzi. Wypowiada się Pan o sprawach, o których Pan nie ma najmniejszego pojęcia, na dodatek ma Pan problemy z logiką.
ponad 4 lata temu / wwm
 
@wwm,cz2/2: Przykład z innymi ukrywającymi nie trafiony, bo nie udowodnił Pan że to Ulmowie, a nie ukrywani Żydzi, ponoszą winę za dekonspirację. Co do blendow ortograwidżnyh - to srobie zpedzjalnie jeżdże kilka by zazpokioidź Pańzką manię dżepiania się drobiazguf. To że Tomasz ma rzadkie problemy problemy z ortografią i logiką, wcale nie oznacza że jest debilem. Natomiast tamta sytuacja wielce wymownie dowodzi, że skoro nie potrafi Pan dokonywać merytorycznych ocen forumowiczów, to ten sam brak umiejętności dyskwalifikuje Pana ocenę Ulmów. Jeśli Pan radzi mi swoje uwagi zachować dla siebie, to dokładnie to samo radzę Panu. Ale skoro Pan ma do mnie uwagi, to mam prawo do analogicznych uwag wobec Pana, nie jest Pan bowiem forumową "świętą krową". Nick Rozczarowany - bełkotem wielu forumowiczów, na który mimo wszystko staram się odpowiadać nie-bełkotem. A skoro poruszył Pan kwestię nicków - czemu nie zmieni Pan swojego na trafniejszy: "Kwoka Brzechwy"?
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@wwm,cz1/2: Widzę że Pan dalej nie trybi. Ulmowie wybrali opcję 2 (pomagać) i nie ma dowodów że byli skrajnie lekkomyślnymi głupcami (jak Pan w swej wyższości insynuuje), gdyż ani Niemcy ani żaden szpicel nie wykryli chodzących po ich podwórku Żydów, lecz ich obecność wydała się wskutek donosu zamieszkałego daleko od Ulmów Ukraińca - z faktami się nie dyskutuje. Jeśli ukrywani Żydzi nie uzgadniali z Ulmami kontaktów z tym Ukraińcem, to dekonspiracja nie wynikła z winy Ulmów, więc proszę nie kpić o "obowiązku stanu" i "egzekwowaniu lojalności". Ciekawe jak by Pan taką lojalność w praktyce wyegzekwował... ach tak, nie musiałby Pan w praktyce nic egzekwować bo przecież nie narażałby się Pan "bez potrzeby" i nie wybrałby Pan opcji 2. Takie to cwane podejście, ale jakże odległe od miłości bliźniego, której sedno uchwycone przez św. Pawła nazywa Pan "bełkotem niewartym odpowiedzi".
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.