DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jerzy Wolak

Wiedeński nokturn

#HISTORIA    #KULTURA    #ZABYTKI    #WIEDEŃ    #AUSTRIA    #MIASTO

Tylko noc, noc deszczowa i wiatr, i alkohol – mój srebrny Konstanty – bo życie wiekuiste, a śmierć płonna. Wszystko jak sen wariata śniony nieprzytomnie…

 

Wieczór był chłodny i dżdżysty, a jednak w powietrzu czuło się coś, co skłaniało do długiego, niespiesznego spaceru, i to nie do hotelu odległego o kilometr z ogonkiem – czyli w najlepszym razie kwadrans spokojnym krokiem – tylko dalej i w przeciwną stronę: ku środkowi Innere Stadt, na Graben albo Kohlmarkt. Nie dane mi było jednak długo się zastanawiać nad wyborem celu nocnej przechadzki, bo oto niespodziewanie ze Strauchgasse wyjechała piękna i lśniąca limuzyna – coś jak Packard Standard Eight albo Cadillac Fleetwood – i zwolniwszy, nagle zatrzymała się tuż obok. Poczułem się jak bohater filmu Woody’ego Allena O północy w Paryżu, który spacerując nocą po stolicy Francji napotyka podobny samochód – ten się zatrzymuje, a jadące nim rozbawione towarzystwo zaprasza go do środka, po czym auto rusza, przenosząc młodego Amerykanina z początku XXI wieku do początku wieku ubiegłego, by osobiście poznał całą ówczesną śmietankę paryskiego życia artystyczno‑knajpianego: od Hemingwaya, poprzez Picassa, małżeństwo Fitzgeraldów, po Gertrudę Stein.

 

Ale przecież – przemknęło mi nagle przez głowę – tu Wiedeń, stoję przed Cafe Central, w której przesiadywała bliźniacza miejscowa bohema (co prawda, o dekadę wcześniej, ale kto w tak onirycznych warunkach dokładnie liczy lata?), któż więc może wysiąść z tej limuzyny, by mnie do niej zaprosić: Leopold von Sacher Masoch? Zygmunt Freud? Albo Adolf Hitler?

Lekko przestraszony cofnąłem się o krok, by wpaść na drzwi energicznie otwierane przez parę starszych Amerykanów. Krótka wymiana przeprosin i uprzejmości, i kiedy na powrót odwróciłem głowę w kierunku ulicy, limuzyna właśnie znikała za rogiem Bankgasse. Została tylko lekka mgiełka…

 

Człowiek oszołomiony zazwyczaj rusza prosto przed siebie – i ja nie uczyniłem wyjątku od tej reguły, ruszając wzdłuż Herrengasse z głową pełną kłębiących się dziwnych myśli: Chyba za dużo filmów oglądam… Ale skąd tu takie auto, w dodatku w strefie ograniczonego ruchu? Może film kręcą? A może przedawkowałem Melange…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

W Poznaniu obrońców kościoła przy ul. Fredry zaatakowano z użyciem gazu, metalowych pałek i noży. W innych miejscowościach na szczęście na razie nie doszło do tak dantejskich scen, ale w wielu częściach kraju przez całą noc centra miast były patrolowane przez społeczeństwo obawiające się lewackich napadów na kościoły. Tymczasem poseł Robert Winnicki (Konfederacja/Ruch Narodowy) w oparciu o swoje źródła poinformował, że do Polski za zaproszenie lewicy zmierzają anarchistyczni terroryści.

 
 

– Zwycięstwo w wojnie! To hasło to cecha bogów uranicznych. Wojny domagali się członkowie Hitlerjugend, do wojny nawołuje dzisiaj barbaria na polskich ulicach i atakująca nasze kościoły katolickie. Wobec tego nie można mieć wątpliwości, że symbol błyskawicy u feministek ma bliskie konotacje historyczne i znaczeniowe do symboliki nazistowskiej związaną z organizacją Hitlerjugend – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Tomasz Panfil (KUL, BEP IPN).

 

Francuskie władze nie ukrywają, że przygotowywana dyrektywa dotycząca usług cyfrowych (DSA) nie powinna ograniczać się wyłącznie do nielegalnych materiałów, ale winna również obejmować dezinformację i inne szkodliwe treści. Platformy internetowe zwracają uwagę, że będą zmuszone do cenzury.

 

Dziś, kiedy obserwujemy przetaczającą się przez Polskę falę nienawiści i pogardy, wszyscy zostaliśmy wezwani do dania świadectwa naszej wierze i miłości wobec Kościoła. Kiedy dzień po dniu dochodzi do kolejnych ataków na nasze świątynie, nasza diagnozaobecnej sytuacji i odpowiedź treszcza się w – dziś często pomijanych– wezwaniach Jana Pawła II. Tu, w trakcie całego naszego życia, należymy do Kościoła walczącego. O tym właśnie przypominał nam Jan Paweł II!

 

We współczesnym świecie jedynie Kościół katolicki jest tą instytucją, która w sposób konsekwentny i jasny stoi na straży świętości i godności każdego ludzkiego życia od chwili jego poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Dlatego też Kościół znalazł się na celowniku wszystkich tych sił, zarówno w wymiarze globalnym, jak i naszego społeczeństwa, które uważają, że aborcja jest prawem człowieka – powiedział abp Marek Jędraszewski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.