DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Wiedeń stanie się miastem islamu - ostrzega profesor historii z uniwersytetu w Linzu

Wiedeń stanie się miastem islamu - ostrzega profesor historii z uniwersytetu w Linzu
Fot. Credit Image: © Roshan Norouzi/ZUMAPRESS.com / FORUM

Austriacki profesor historii Roman Sandgruber ostrzega Europę przed postępującą islamizacją. W jego ocenie w Wiedniu już wkrótce to islam będzie religią dominującą. To mocno zmieni dotychczasowe życie polityczne i społeczne tego alpejskiego kraju.

 

W rozmowie z „Oberösterreichischen Nachrichten” prof. Roman Sandgruber powiedział, że Europa staje się na naszych oczach coraz bardziej islamska. Historyk z uniwersytetu w Linzu wskazał na wiele mówiące, ale zarazem mało znane badanie nad rozwojem przynależności wyznaniowej w Wiedniu. Badanie wychodzi od roku 1971 i prognozuje rozwój religii aż do 2046 roku.

 

W 1971 roku 0,4 proc. Wiedeńczyków wyznawało islam, a 79 proc. przynależało do Kościoła katolickiego. W roku 2011 odsetek muzułmanów wzrósł do 13 procent, podczas gdy katolików spadł do 41 procent. Badanie prognozuje, że w roku 2046 do Kościoła katolickiego będzie przynależał już tylko co trzeci Wiedeńczyk, a wyznawcą Allaha będzie zaś 21 proc. mieszkańców austriackiej stolicy.

 

Jak zauważa prof. Sandgruber, to badanie, choć i tak przerażające, dość mocno zaniża liczebność przyszłej wspólnoty muzułmańskiej w Wiedniu. Wpływ ma na to, w jego ocenie, nie brana przez autorów studium pod uwagę nowa fala migracji, która sprawia, że odsetek muzułmanów będzie wzrastał o wiele szybciej, niż ma to miejsce w opisanej prognozie. Uczony przekonuje, że wkrótce islam stanie się najpowszechniejszą w Wiedniu religią.

 

- Muzułmanie w ogóle, a imigranci w szczególności, są wyjątkowo młodzi i mają niezwykle wysoki wskaźnik urodzeń. Co więcej wiara jest wśród muzułmanów wyraźnie mocniej zakorzeniona, niż wśród chrześcijan – mówi prof. Sandgruber.

 

Historyk nie ma wątpliwości, że taki rozwój sytuacji wpłynie w znaczący sposób na życie codzienne w Wiedniu. Nie chodzi tu tylko o sposób ubierania się mieszkańców stolicy Austrii czy o rytm dni świątecznych, ale także o kwestie polityczne i społeczne.

 

Jedyną nadzieją jest, w ocenie uczonego, stopniowe umacnianie się w Europie islamu „oświeconego i tolerancyjnego”, jak ma to miejsce w niektórych islamskich krajach. Należy mieć nadzieję i pracować nad tym, by muzułmanie odchodzili od radykalizmu i wybierali islam „umiarkowany”.

 

Źródło: Kath.net

Pach

DATA: 2015-10-11 18:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Historia zatacza koło iczy tym razem znajdzie się ktoś pokroju Jana III Sobieskiego. Dwa czy tym razem zdąży przegonić islam?
ponad 2 lata temu / Jezus83
 
Zapewne chodzi o Arabie Saudyjska jako wzór kraju z umiarkowanym islamem. Europa nawet jeśli nie jest chrześcijanska to powinna bronic wartości chrześcijanskich bo one nikomu nie wadzą w życiu codziennym.
ponad 3 lata temu / Zapewne
 
>>Jedyną nadzieją jest, w ocenie uczonego, stopniowe UMACNIANIE SIĘ w Europie islamu ?oświeconego i tolerancyjnego?, jak ma to miejsce w niektórych islamskich krajach.
ponad 3 lata temu / Piotr Olszewski
 
Powrócili po złote jabłko do Wiednia. Nie dostaną tego jabłka. Historia lubi się powtarzać. Ponownie dzięki Maryji Królowej Polski tym razem oliwkowi pokojowo opuszczą to miasto i wrócą do siebie.
ponad 3 lata temu / jadzia
 
Wnioski sformułowane tego pana są błędne. Jedyną nadzieją jest powrót do chrześcijańskich korzeni, a nie liczenie na "umiarkowany" islam!! pozdr.
ponad 3 lata temu / mar219
 
NIE ISTNIEJE ISLAM UMIARKOWANY //- JEŻELI ISLAMISTA MÓWI O SOBIE ŻE: JEST "UMIARKOWANY" TO KŁAMIE
ponad 3 lata temu / anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.