DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Wiedeń: zaskakująca „instalacja artystyczna” w katedrze. Czy kard. Schönborn wydał zgodę?

Wiedeń: zaskakująca „instalacja artystyczna” w katedrze. Czy kard. Schönborn wydał zgodę?
Fot. Twitter

W wiedeńskiej katedrze zamieszczono zaskakującą „instalację artystyczną”, którą jest potężnych rozmiarów damski sweter. Zawieszono go w prezbiterium, a jego symbolika ma rzekomo nawiązywać do konieczności miłości bliźniego. Parafia twierdzi, że sweter jest nowoczesnym „welonem wielkopostnym”.

 

Pochodząca z XIII wieku katolicka katedra w Wiedniu jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w mieście. Należy także do grona największych katedr w Europie, ponieważ jej wysokość sięga 136, metrów, natomiast szerokość to około 35 metrów. W środku kryje liczne dzieła sztuki gotyckiej i barokowej. Teraz za sprawą niecodziennej „instalacji artystycznej”, będzie wzbudzała kolejne emocje, choć pewnie częściej mało pozytywne. W prezbiterium katedry zawieszono bowiem mający 80 metrów kwadratowych fioletowy sweter, który ma symbolizować konieczność miłości bliźniego.

 

Fioletowy sweter zasłaniający ołtarz główny w katedrze św. Szczepana w Wiedniu został zaprojektowany przez austriackiego artystę Erwina Wurma, znanego z kontrowersyjnych prac, w których m.in. kpi z księży i zakonników. Oprócz swetra w katedrze wystawiono także inne „dzieła” artysty. Jedną z prac jest szara, naturalnej wielkości figura mężczyzny bez głowy i rąk. „Człowiek bez głowy i rąk [...] oferuje możliwość zakwestionowania własnej wolności i jej ograniczeń” – czytamy na stronie wiedeńskiej katedry.

 

Przed katedrą można zobaczyć również rzeźbę stojącego na dwóch stopach termoforu z gorącą wodą. Plan zakładał umieszczenie go przed głównym wejściem, ale ponieważ jest to teren publiczny, władze lokalne sprzeciwiły się – informuje Vienna Online. Teraz obiekt znajduje się na ziemi należącej do katedry.

 

Jak wyjaśniono w czasopiśmie „The Liturgical Arts Journal”, aby przygotować się na przeżycie wielkiej tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, chrześcijanie nie tylko pościli ograniczając liczbę i jakość spożywanych pokarmów, ale także praktykowali „post słuchowo-wizualny”.

 

„The Liturgical Arts Journal” wskazał, że Macin Luter, „który nie cierpiał idei Wielkiego Postu i pokuty, próbował sprawić, by wielkopostny welon zniknął w całych Niemczech”. Redakcja dodaje, że z biegiem czasu użycie zasłon wielkopostnych rzeczywiście zniknęło.

 

„Co ciekawe, dawna tradycja odrodziła się po roku 1974 r., kiedy to stowarzyszenie charytatywne Misereor wpadło na pomysł jej przywrócenia, aby nadać konkretny wyraz wysiłkom duchowym chrześcijan w okresie Wielkiego Postu. Inicjatywa ta wywarła wpływ na całe Niemcy, prowadząc do ponownego odkrycia zapomnianej tradycji, także w kręgach luterańskich” – czytamy na łamach czasopisma. 

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com, tysol.pl

WMa

 


DATA: 2020-02-23 20:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po kamizelce ratunkowej zawieszonej na Krzyzu przez Franciszka postepacy pewnie odebrali to jako sygnal do rozwijania tego nutru i pomysleli ze kolej na sweter a ze mysl postepowa to musi byc wiekszy ,obawiam sie ze nastepnym razem beda probowali przykryc czyms caly Kosciol chyba ze odpowiedno wczesniej jais dobry psychiatra zdola ich powstrzymac.
9 miesięcy temu / Nick
 
Podkoszulek?! cha cha Ale odjazd mają, tego sami islamiści by nie wymyślili cha cha
9 miesięcy temu / PIK
 
Czy ten kardynał z Wiednia ma nas za niemyślących?
9 miesięcy temu / katolik polski
 
@Katolik... albo zryty beret. Ot,co!
9 miesięcy temu / Paulus
 
Komu damski sweter kojarzy się z miłością bliźniego albo też z zasłoną wielkopostną? Trzeba rzeczywiście mieć wyobraźnię kardynała Schoenborna...
9 miesięcy temu / Katolik
 
Doprawdy świat szaleje. Jak nie ma czci do miejsca świętego tylko przyzwolenie na "artystyczną" profanację, to Szatan tańczy swój diabelski taniec
9 miesięcy temu / prawda
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.