DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 38  >   CYWILIZACJA

Anna Czartoryska-Sziler

Wiecznie młoda Polska


Młodzi, zdolni, wykształceni. Kończą kilka kierunków, są kreatywni, potrafią zareklamować swoje umiejętności. Bez problemów łamią konwenanse społeczne, po swojemu interpretują historię i bez pardonu wyciągają z niej wnioski. Nie mają skonkretyzowanych poglądów, bo i po co? Nie interesują ich przewroty polityczne ani daleka przyszłość – są tu i teraz.

Młodość to specyficzny czas w życiu każdego człowieka, zazwyczaj charakteryzujący się wiarą we własne możliwości, odwagą i chęcią zmiany zastanej rzeczywistości podług własnej woli i wizji świata. Dla ludzi starych jest ona przejściowym stanem, często idealizowanym z perspektywy lat, kojarzącym się z witalnością, zdrowiem i pięknem. Tęsknota za „wiekiem młodzieńczym” była obecna od zarania dziejów i przejawiała się w wielu dziedzinach ludzkiej działalności. Dość przywołać mityczną postać Hekabe, służącą bogom nektarem, który dawał wieczną młodość, Mickiewiczowską Odę do młodości, postulującą przekraczanie własnych możliwości i odkrywanie tego, co dotąd nieznane, czy obrazy Edgara Degas, Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza albo Alfonsa Muchy. Obecnie pogoń za tym, co „świeże” i „nietknięte zębem czasu”, zdaje się sięgać szczytów absurdu. Wokół rozpowszechnionych na ogromną skalę operacji plastycznych i przesadnej dbałości o kondycję fizyczną, zrodził się prąd myślowy czy wręcz filozofia, tzw. anti‑aging, która lansuje styl życia sprzyjający zachowaniu zdrowia, dobrego samopoczucia i smukłej sylwetki na długie lata (napędzając jednocześnie popyt na różnego typu produkty i usługi). Wbrew powszechnemu obłędowi utożsamiającemu młodość wyłącznie z tym, co fit i pretty warto zauważyć, że te kilka czy kilkanaście lat to czas wzmożonego rozwoju osobowościowego człowieka. Wtedy to przecież kształtują się jego poglądy, które decydują nie tylko o egzystencji danej jednostki czy osób bezpośrednio z nią związanych, ale także o losach kraju, w jakim przyszło jej żyć.
 
Szewska
W wychowaniu czy – jak przyjęło się mówić w środowisku naukowym – socjalizacji młodego człowieka istotną rolę, oprócz domu rodzinnego i szkoły, odgrywa również to, jak nasto- i dwudziestokilkulatek spędza swój tzw. wolny czas. Wśród szeregu miejsc, jakie należałoby tu wymienić: kino, teatr, kawiarnia, nie sposób pominąć najbardziej chyba popularnej formy „odreagowywania stresów i zmęczenia”, jaką jest zabawa w dyskotece...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1871 – komunardzi zamordowali arcybiskupa Paryża Jerzego Darboy. Ciało złożono w masowej mogile na cmentarzu Père la Chaise. Już po upadku Komuny Paryskiej odbył się pogrzeb arcybiskupa w paryskiej katedrze Notre-Dame (ur. 1813).

 
 

Policja rozwiązała ostatecznie we wtorek jedną z najstarszych pielgrzymek na Jasną Górę. Grupa łowiczan kontynuujących od rana rozpoczęty w poniedziałek marsz, została zmuszona do jego zakończenia.

 

Gubernator Minnesoty, wbrew wcześniejszym wytycznym, zgodził się na wznowienie publicznych zgromadzeń religijnych. Ogłosił to kilka dni po tym, gdy biskupi zdecydowali się przywrócić odprawianie Mszy z udziałem wiernych wbrew zarządzeniom władz stanowych, które uznali za krzywdzące.

 

Prawne uznanie surogacji uderzy w ludzkie prawa – przestrzegają obrońcy życia wobec nasilenia w ostatnim czasie prób zalegalizowania tej praktyki na skalę światową. Zwolennicy tak zwanego macierzyństwa zastępczego zupełnie przemilczają fakt, że jest to nowa forma handlu dziećmi i wyzyskiwania kobiet będących w potrzebie. Coraz chętniej z tego procederu korzystają pary homoseksualne.

 

COVID-19 ma w Unii Europejskiej przyspieszyć cyfryzację sektora rolno-spożywczego. To ważny aspekt nowej wspólnotowej polityki żywnościowej i strategii Farm to Fork („od pola do stołu”), która podkreśla, że ​​wszystkie podmioty w łańcuchu żywnościowym powinny wykorzystywać rozwiązania technologiczne i cyfrowe, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.