DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 38  >   CYWILIZACJA

Anna Czartoryska-Sziler

Wiecznie młoda Polska


Młodzi, zdolni, wykształceni. Kończą kilka kierunków, są kreatywni, potrafią zareklamować swoje umiejętności. Bez problemów łamią konwenanse społeczne, po swojemu interpretują historię i bez pardonu wyciągają z niej wnioski. Nie mają skonkretyzowanych poglądów, bo i po co? Nie interesują ich przewroty polityczne ani daleka przyszłość – są tu i teraz.

Młodość to specyficzny czas w życiu każdego człowieka, zazwyczaj charakteryzujący się wiarą we własne możliwości, odwagą i chęcią zmiany zastanej rzeczywistości podług własnej woli i wizji świata. Dla ludzi starych jest ona przejściowym stanem, często idealizowanym z perspektywy lat, kojarzącym się z witalnością, zdrowiem i pięknem. Tęsknota za „wiekiem młodzieńczym” była obecna od zarania dziejów i przejawiała się w wielu dziedzinach ludzkiej działalności. Dość przywołać mityczną postać Hekabe, służącą bogom nektarem, który dawał wieczną młodość, Mickiewiczowską Odę do młodości, postulującą przekraczanie własnych możliwości i odkrywanie tego, co dotąd nieznane, czy obrazy Edgara Degas, Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza albo Alfonsa Muchy. Obecnie pogoń za tym, co „świeże” i „nietknięte zębem czasu”, zdaje się sięgać szczytów absurdu. Wokół rozpowszechnionych na ogromną skalę operacji plastycznych i przesadnej dbałości o kondycję fizyczną, zrodził się prąd myślowy czy wręcz filozofia, tzw. anti‑aging, która lansuje styl życia sprzyjający zachowaniu zdrowia, dobrego samopoczucia i smukłej sylwetki na długie lata (napędzając jednocześnie popyt na różnego typu produkty i usługi). Wbrew powszechnemu obłędowi utożsamiającemu młodość wyłącznie z tym, co fit i pretty warto zauważyć, że te kilka czy kilkanaście lat to czas wzmożonego rozwoju osobowościowego człowieka. Wtedy to przecież kształtują się jego poglądy, które decydują nie tylko o egzystencji danej jednostki czy osób bezpośrednio z nią związanych, ale także o losach kraju, w jakim przyszło jej żyć.
 
Szewska
W wychowaniu czy – jak przyjęło się mówić w środowisku naukowym – socjalizacji młodego człowieka istotną rolę, oprócz domu rodzinnego i szkoły, odgrywa również to, jak nasto- i dwudziestokilkulatek spędza swój tzw. wolny czas. Wśród szeregu miejsc, jakie należałoby tu wymienić: kino, teatr, kawiarnia, nie sposób pominąć najbardziej chyba popularnej formy „odreagowywania stresów i zmęczenia”, jaką jest zabawa w dyskotece...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jak dowiedzieli się reporterzy Interii.pl, w środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji z 22 października 2020 r. orzekającego niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją.

 
 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.