DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 38  >   CYWILIZACJA

Anna Czartoryska-Sziler

Wiecznie młoda Polska


Młodzi, zdolni, wykształceni. Kończą kilka kierunków, są kreatywni, potrafią zareklamować swoje umiejętności. Bez problemów łamią konwenanse społeczne, po swojemu interpretują historię i bez pardonu wyciągają z niej wnioski. Nie mają skonkretyzowanych poglądów, bo i po co? Nie interesują ich przewroty polityczne ani daleka przyszłość – są tu i teraz.

Młodość to specyficzny czas w życiu każdego człowieka, zazwyczaj charakteryzujący się wiarą we własne możliwości, odwagą i chęcią zmiany zastanej rzeczywistości podług własnej woli i wizji świata. Dla ludzi starych jest ona przejściowym stanem, często idealizowanym z perspektywy lat, kojarzącym się z witalnością, zdrowiem i pięknem. Tęsknota za „wiekiem młodzieńczym” była obecna od zarania dziejów i przejawiała się w wielu dziedzinach ludzkiej działalności. Dość przywołać mityczną postać Hekabe, służącą bogom nektarem, który dawał wieczną młodość, Mickiewiczowską Odę do młodości, postulującą przekraczanie własnych możliwości i odkrywanie tego, co dotąd nieznane, czy obrazy Edgara Degas, Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza albo Alfonsa Muchy. Obecnie pogoń za tym, co „świeże” i „nietknięte zębem czasu”, zdaje się sięgać szczytów absurdu. Wokół rozpowszechnionych na ogromną skalę operacji plastycznych i przesadnej dbałości o kondycję fizyczną, zrodził się prąd myślowy czy wręcz filozofia, tzw. anti‑aging, która lansuje styl życia sprzyjający zachowaniu zdrowia, dobrego samopoczucia i smukłej sylwetki na długie lata (napędzając jednocześnie popyt na różnego typu produkty i usługi). Wbrew powszechnemu obłędowi utożsamiającemu młodość wyłącznie z tym, co fit i pretty warto zauważyć, że te kilka czy kilkanaście lat to czas wzmożonego rozwoju osobowościowego człowieka. Wtedy to przecież kształtują się jego poglądy, które decydują nie tylko o egzystencji danej jednostki czy osób bezpośrednio z nią związanych, ale także o losach kraju, w jakim przyszło jej żyć.
 
Szewska
W wychowaniu czy – jak przyjęło się mówić w środowisku naukowym – socjalizacji młodego człowieka istotną rolę, oprócz domu rodzinnego i szkoły, odgrywa również to, jak nasto- i dwudziestokilkulatek spędza swój tzw. wolny czas. Wśród szeregu miejsc, jakie należałoby tu wymienić: kino, teatr, kawiarnia, nie sposób pominąć najbardziej chyba popularnej formy „odreagowywania stresów i zmęczenia”, jaką jest zabawa w dyskotece...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po domaganiu się od szkół wprowadzenia indoktrynujących zajęć na temat tzw. mowy nienawiści, kolejnym kontrowersyjnym działaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest podpisanie „Karty LGBT +”.  Przedstawione w niej postulaty rozwiązania budzą poważne wątpliwości z punktu widzenia prawnego. Eksperci Ordo Iuris przygotowali analizę tego dokumentu, która została zaprezentowana na briefingu prasowym.

 
 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.