DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Więcej represjonowanych w PRL-u ze wsparciem. Senat poszerzył listę osób uprawnionych do odszkodowań

Więcej represjonowanych w PRL-u ze wsparciem. Senat poszerzył listę osób uprawnionych do odszkodowań
By Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons
#PIS    #SEJM    #USTAWA    #SENAT    #KOMUNIZM    #REPRESJE    #ODSZKODOWANIA    #PRL

Do Sejmu trafi senacki projekt nowelizacji ustawy poszerzającej krąg osób uprawnionych do odszkodowań za represje w okresie PRL-u. O rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich niewykonanych orzeczeń sądowych, albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym.

 

Nowelizacja ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego została podjęta na skutek skarg, jakie trafiały do Rzecznika Praw Obywatelskich. Osoby represjonowane wskazywały w swoich wystąpieniach, że obowiązująca ustawa w sposób ich krzywdzący ogranicza zakres osób represjonowanych, które mogą ubiegać się o odszkodowanie.

 

Senacki projekt zakłada, że o odszkodowania będą mogły strać się osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy już tylko w związku z wydaniem wobec nich niewykonanych orzeczeń sądowych, albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym.

 

Obecnie odszkodowanie takie przyznawane jest tylko tym represjonowanym, którzy „przeszli całą ścieżkę” i toczone wobec nich postępowania komunistycznych władz zakończyły się wykonaniem wydanej decyzji np. internowaniem.

 

Projekt zakłada też, że prawo do odszkodowań za poniesioną szkodę i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę będzie przysługiwało osobom, które otrzymały status działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych, które otrzymały ten status na podstawie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.


Senatorowie zaproponowali też, by do ustawy wprowadzić ułatwienia dla osób poszkodowanych postępowaniem przed sądami. Są to m.in. zwolnienia z kosztów sądowych z tytułu ustanowienia pełnomocnika. Projekt ustawy poparli wszyscy senatorowie. Teraz trafi on do Sejmu.


 

Źródło: wpolityce.pl

MA
DATA: 2016-06-10 09:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na te zmiany czekaja ofiary stanu wojnnego 27 lat,ale czy jest w porzadku ze oprawcy maja srednia emeryture a wczesniej mega wysokie! Osoby represjonowane do tej pory nie maja dodatkow do emrytur czy wynagrodzenia zeby zyc na poziomie jako ofiary PRL-skiej zbrodni.
ponad 3 lata temu / Jarek
 
jest za, ale mam pytanie - kto za to zapłaci? przecież żyją jeszcze dranie, którzy to wszystko wymyślili, zorganizowali i wykonali; czy nie byłoby sprawiedliwie, żeby teraz ponieśli koszty swoich "chorych, obłąkańczych, bandyckich" pomysłów ich twórcy?
ponad 4 lata temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.