DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Widmo fiaska szczytu budżetowego UE

Widmo fiaska szczytu budżetowego UE
#CAMERON    #WIELKA BRYTANIA    #BUDŻET    #UE    #SZCZYT UE    #KE

Izba Gmin wezwała Davida Camerona, by był bardziej radykalny w negocjacjach w sprawie budżetu UE na lata 2014-20. A to może oznaczać, że Polska dostanie z unijnej kasy znacznie mniej pieniędzy. Ma to szczególne znaczenie w okresie, w którym decyduje się kształt budżetu wspólnoty, a z polskiej strony dochodzą coraz bardziej zdecydowane żądania lub oczekiwania wobec wysokości dotacji z UE.

 

Tymczasem konserwatywny premier Wielkiej Brytanii już kilka tygodni temu zapowiedział, że zawetuje szczyt budżetowy 22-23 listopada, jeśli wypracowany na nim kompromis nie będzie oznaczał zamrożenia unijnych wydatków na lata 2014-20. Okazało się jednak, że musi zaostrzyć swoje stanowisko.

 

W ubiegłą środę w Izbie Gmin stosunkiem głosów 307 do 294 przeszedł bowiem projekt poprawki wzywający rząd, aby na budżetowym szczycie domagał się realnych cięć w unijnym budżecie, a nie tylko zamrożenia wydatków. Inspirator buntu i autor poprawki, konserwatywny poseł Mark Reckless, tłumaczył, że „wyborcom trudno jest zrozumieć, dlaczego w okresie cięć świadczeń socjalnych i usług publicznych w brytyjskim budżecie Bruksela ma dostać w prezencie podwyżkę budżetu”.

 

Według Recklessa zamrożenie budżetu Unii, o które walczy Cameron, oznaczać będzie podwyżkę brytyjskiego wkładu do wspólnej kasy z 9,2 mld funtów w 2011 r. do 13,6 mld w 2020 r. Gdyby przeszła korzystniejsza dla Polski propozycja budżetowa Komisji Europejskiej,  brytyjska składka wzrosłaby przez siedem lat aż o 10 mld funtów. Na to rzecz jasna nie ma co liczyć. W tym także kontekście pohukiwania o „70 miliardach”, które mielibyśmy otrzymać, mogą mieć co najwyżej znaczenie symboliczne.

 

O ile zmniejszenia propozycji Komisji domaga się kilku innych płatników netto, w tym Niemcy, Holandia i Finlandia, to nikt nie poprze tak radykalnych cięć, do których wzywa szefa brytyjskiego rządu Izba Gmin (chodzi nawet o 150-200 mld euro mniej od propozycji Komisji). Jeśli Cameron zechce postawić wszystko na jedną kartę, będzie musiał zerwać unijny szczyt sam.

 

Brytyjski premier nie boi się jednak weta. Już raz, przed rokiem, zawetował ustalenia szczytu w sprawie zmian w unijnym traktacie, co skończyło się przyjęciem międzyrządowego paktu fiskalnego. Tym razem weta Camerona nie da się ominąć.

 


Piotr Toboła

 

 

 

 


DATA: 2012-11-14 09:42
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.