DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Wiceszef KE: reforma sądownictwa w Polsce zagraża trójpodziałowi władzy. Groźba sankcji realna

Wiceszef KE: reforma sądownictwa w Polsce zagraża trójpodziałowi władzy. Groźba sankcji realna
Frans Timmermans. Fot. By Ministerie van Buitenlandse Zaken (140219 Europa speech Timmermans 1773) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Brukseli, że podjęte przez Prawo i Sprawiedliwość działania dotyczące reformy polskiego systemu sądownictwa stanowią zagrożenie dla państwa prawa. W związku z tym w przyszłym tygodniu zostanie uruchomiona procedura „o naruszeniu prawa UE”, zgodnie z którą na Polskę mogą zostać nałożone, nie tylko polityczne sankcje.

 

- Zmiany w systemie sprawiedliwości znoszą niezależność sądów w Polsce – ocenił Timmermans. W jego ocenie nowelizacje ustaw o ustroju sądów powszechnych i KRS nakładają na polski wymiar sprawiedliwości „polityczny nadzór”, co generuje ogromne ryzyko związane z możliwością naruszenia „praworządności w Polsce” i jest sprzeczne z „zasadą trójpodziału władzy”.

 

Timmermans podkreślił jednocześnie, że w chwili obecnej KE ma poniekąd „związane ręce”, ponieważ przegłosowane ustawy jeszcze nie obowiązują. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem Brukseli jest przedstawienie zdecydowanego „przesłania politycznego” w tej sprawie, aby wywierać naciski na Warszawę.

 

Polityk wyraził w imieniu Komisji Europejskiej „głębokie zaniepokojenie”, wynikające ze zmian w polskim sądownictwie. Jego zdaniem „zagrażają one niezależności sądów”. Dodał, że po wejściu w życie „narzucanych” przez PiS zmian, sędziowie i sądy znajdą się pod politycznym nadzorem partii rządzącej, co stoi w sprzeczności z zasadą trójpodziału prawa.

 

Wiceszef KE poinformował również, że liczy mimo wszystko na to, że przedstawiciele polskiego rządu rozpoczną z nim dialog w sprawie reformy sądownictwa. Zadeklarował, że jest gotowy na spotkanie z polskimi władzami „24 godziny na dobę” i liczy, że uda się znaleźć porozumienie, dzięki któremu obecne problemy zostaną rozwiązane.

 

Aby KE mogła rozpocząć procedurę przeciwko Polsce potrzebne jest poparcie takiego wniosku przez co najmniej 22 z 27 krajów Wspólnoty. Z kolei do nałożenia ewentualnych sankcji wymagana jest zgoda wszystkich krajów członkowskich. Może się to jednak okazać niemożliwe, ponieważ Węgry już wcześniej zapowiadały, że takiego wniosku nie poprą.

 

Źródło: interia.pl, wprost.pl

TK
DATA: 2017-07-20 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niedługo będą ujawnione taśmy rozmów dotyczące zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Po wysłuchaniu przez (...) których już wstępnie można powiedzieć, że udział w nim brał rząd PiS, a w szczególności pan prezes Jarosław Kaczyński. Natomiast zabójstwa pana prezydenta Pawła Adamowicza dokonał nie chory psychicznie Stefan W., ale pan premier Mateusz Morawiecki. W przebraniu i w masce silikonowej zadał te okrutne i śmiertelne ciosy. Szczegółowe informacje dotyczące tego strasznego incydentu będą ujawnione do publicznej wiadomości po naprawie taśm, gdyż zostały lekko uszkodzone i niektóre z nich muszą zostać łączone i podlegają nieznacznej korekcie. Tych prac osobiście podjął się pan Donald Tusk wraz z Grzegorzem Schetyną, od czasu do czasu tylko przy drobnych korektach będzie uczestniczyła była pani premier Ewa Kopacz. Klej do wykonania tych szczegółowych łączeń będzie skądś ściągnięty przez pana Fransa Timmermansa, najprawdopodobniej z Rosji, ponieważ jest on bardzo
ponad 1 rok temu / JB
 
koles,sam masz oskarzenie o zbrodnie wojenne popelnione na 7000 utopionych ludziach z Afryki...oskarzenie zlozyl korespondent wojenny z Beneluxu i jeszcze pare osob...ze unia nic nie zrobila, aby ci ludzie zostali na swoim miejscu..wrecz przeciwnie sprzedawano pontony,(teraz zakazano sprzedazy), ze lekarze bez granic i inne organizacje wspolpracowaly w przemycaniu tych ludzi...timmerfranco masz krew na rekach...
ponad 3 lata temu / hejze
 
Timmermans niech poucza inne kraje w których jest naruszane prawo swoją Holandię, Francję, Niemcy. Mierny z niego był polityk w Holandii teraz gra w interesie Holandii i Unii. ciekawe w jego historii to posiadanie 2 wysokich odznaczeń od rządów Polskich, trzeba się zastanowić i odebrać je temu panu, co on dobrego dla Polski i Polaków zrobił, że otrzymał te odznaczenia Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP ? Polska, 2014 Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP ? Polska, 2006
ponad 3 lata temu / Sylwester
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.