8 stycznia 2021

Wiceszef Episkopatu Niemiec chce diakonatu kobiet. I podaje datę – 2026 rok

(bp Franz-Josef Bode)

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec chce sakramentalnego diakonatu kobiet. Podaje nawet datę, do której w jego ocenie taka instytucja powinna pojawić się w Kościele. To rok 2026.

 

Bp Franz-Josef Bode z Osnabrück w Dolnej Saksonii jest od 2017 roku wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec. Do początku 2020 roku pracował na tym stanowisku z kard. Reinhardem Marxem, od roku – z bp. Georgiem Bätzingiem. Bp Bode jest zagorzałym modernistą, zwolennikiem dogłębnej protestantyzacji katolicyzmu w Niemczech i na świecie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Teraz hierarcha opowiedział się za wprowadzeniem w ciągu kilku lat sakramentalnego diakonatu kobiet w Kościele katolickim. W jego ocenie mogłoby to się stać do roku 2026. Powiedział o tym w rozmowie z protestancką agencją prasową, epd. Biskup powiedział, że największym wyzwaniem dla wierzących w Niemczech jest szybko postępująca sekularyzacja. W niedługim czasie chrześcijanie (formalni) będą stanowić mniej niż 50 proc. niemieckiego społeczeństwa. Widać, że te procesy przyspiesza kryzys koronawirusa; kościoły pustoszeją i według biskupa prawdopodobnie nigdy nie będą już tak pełne, jak przedtem. A i przedtem przecież raczej świeciły pustkami – na niedzielną Mszę świętą co tydzień chodziło przed pandemią zaledwie 9-10 proc. niemieckich katolików.

 

W odpowiedzi na sekularyzację bp Bode proponuje… protestantyzację Kościoła katolickiego. Jedną z najważniejszych kwestii jest jego zdaniem rola kobiet w Kościele. Chodzi o sakramentalny diakonat i prezbiterat pań. Rozmowy na ten temat toczą się obecnie na forum Drogi Synodalnej, która ma zakończyć się w 2022 roku. Jak powiedział bp Bode, fundamentalnym zagadnieniem Drogi, oprócz kwestii kobiet, jest szeroko pojęty związek między kościelnym nauczaniem a Pismem Świętym, Tradycją i współczesnymi uwarunkowaniami życiowymi.

 

Gdy idzie o konkretne rozwiązania hierarcha prosi o cierpliwość. Dotyczy to zwłaszcza bardzo gorącego tematu kapłaństwa kobiet. Według biskupa w Niemczech da się odczuć wielkie oczekiwanie w tej materii. On sam kieruje pracami tego forum Drogi Synodalnej, które zajmuje się kwestią kobiet. Rozmawia z katoliczkami, które utrzymują, iż czują powołanie do kapłaństwa. Bp Bode powiedział, że jest bardzo otwarty w tym temacie. Chciałby, aby sakramentalny diakonat kobiet pojawił się w Kościele przed rokiem 2026, kiedy to on sam ukończy 75. rok życia i będzie musiał przejść na emeryturę.

 

O diakonacie kobiet mówił niedawno także sam przewodniczący Episkopatu, bp Georg Bätzing. Przyznał, że Niemcy nie mogą go wprowadzić niezależnie od Rzymu, ale wyraził nadzieję, że ich pomysły będą dyskutowane na Synodzie Biskupów w 2022 roku.

 

Kwestią kapłaństwa kobiet zajął się w sposób ostateczny św. Jan Paweł II w roku 1984. W liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis jednoznacznie i raz na zawsze wykluczył możliwość wyświęcania kobiety na księży. Papież nie wspomniał jednak nigdzie dosłownie o diakonacie, co skłania do dziś modernistów do debatowania na ten temat. Sam papież Benedykt XVI napisał swego czasu w przypisie do swojego listu skierowanego do Międzynarodowej Komisji Teologicznej, że kwestii diakonatu kobiet nie da się rozstrzygnąć na gruncie historycznym i stąd potrzebna jest autorytatywna decyzja Stolicy Apostolskiej. Niemieccy moderniści liczą na to, że uda im się skłonić papieży do wydania takiej opinii po ich myśli.

 

W istocie jednak diakonat jest pierwszym stopniem tego samego kapłaństwa, w którym partycypują oprócz diakonów także prezbiterzy i biskupi. Wyświęcanie kobiet na diakonisy, ale już nie na księży, oznaczałoby absurdalne rozerwanie jedności sakramentu kapłaństwa i stąd byłoby sprzecznością samą sobie. Z drugiej strony posługa prezbitera zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II oraz Kodeksem Prawa Kanonicznego różni się w istotny sposób od posługi diakona. Istniejące w tej kwestii niejasności wzmagają doktrynalny chaos i są wodą na młyn ruchu modernistycznego.

 

Zgodnie z postulatem Benedykta XVI kwestia ta domaga się pilnego i jednoznacznego rozstrzygnięcia w zgodzie z niezmienną Tradycją Kościoła świętego.  

 

Źródła: PCh24.pl, Katholisch.de

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram