DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Wicepremier Piotr Gliński: nie mam nic przeciwko zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki

Wicepremier Piotr Gliński: nie mam nic przeciwko zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki
Fot. Joanna Borowska / FORUM

„Nie mam nic przeciwko zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki, ale musielibyśmy szybko zbudować w tym miejscu coś sensownego” - powiedział we wtorek na antenie RMF FM Piotr Gliński - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Pomysłodawcą budowy „daru narodu radzieckiego dla narodu polskiego” był sam towarzysz Józef Stalin. Budynek jeszcze przed ukończeniem jego budowy, na mocy uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów PRL kierowanych w latach 50. XX przez Bolesława Bieruta i Aleksandra Zawadzkiego został nazwany imieniem generalissimusa - jednego z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Taki stan rzeczy utrzymał się do tzw. „odwilży gomułkowskiej”.

 

Przez lata PKiN stanowił symbol sowieckiego zniewolenia  Polski. M.in. dlatego wiele środowisk patriotycznych domaga się jego zburzenia, które miałoby nastąpić w roku 2018, czyli setną rocznicę odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości.

 

Wicepremier Gliński potwierdził na antenie RMF FM, że są pomysły i on sam nie miałby nic przeciwko temu, aby „Pekin” (jak czasami nazywa się PKiN”) został wyeliminowany z polskiego krajobrazu. Zastrzegł jednak, że on sam nie odpowiada za decyzje w tej sprawie. - Ja się staram budować. Na przykład w okolicy Pałacu Kultury jest bardzo ciekawa działka z budynkiem szpitala, który w czasie getta był też używamy jako szpital. Chcemy to kupić i przeznaczyć na budowę muzeum getta warszawskiego - powiedział.

 

W odpowiedzi prowadzący wywiad Robert Mazurek zasugerował, iż wychodzi na to, że „w takim razie tylko były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski chce zburzyć PKiN”.

 

- Nie no...(...), chyba paru naszych ministrów i kolegów. Ja nie mam nic przeciwko. Tylko musielibyśmy szybko tam zbudować coś sensownego – ripostował Gliński.

 

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 

 

 


DATA: 2017-11-14 14:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyżby Pan minister był aż takim ignorantem, że chce zniszczyć wpisane do rejestru zabytków dobro kultury? Grozi za to ogromna kara, także pieniężna, zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zabytków, która chyba czytał kiedyś...
8 miesięcy temu / Teodor
 
Po odzyskaniu niepodległości rozebraliśmy Sobór św. Aleksandra Newskiego w Warszawie. PKiN jest mniej "inwazyjny" i do czasu az zacznie stanowic zagrożenie budowlane, powinien pozostac. Jest to monumentalizm stalinowski, ale dla zwykłego oka kojarzy sie bardziej ze starymi wysokosciowcami w duzych miastach USA.
8 miesięcy temu / krzysztofsf
 
@Wito: bardzo dobry pomysł. Coś z połączenia Pałacu Kultury z Brazylijskim Jezusem. Mi się podoba.
8 miesięcy temu / obserwator
 
Prymitywne, barbarzyńskie myślenie! Lepiej wybudować wieżowiec który swoją klasą, rozmachem i monumentalnością przyćmiłby PKiN.
8 miesięcy temu / FIlip S
 
Moja propozycja jest następująca: PKiN powinien się stać cokołem, podstawą pod pomnik Najśwętszej Maryi Dziewicy lub Chrystusa Króla Polski. Byłby to najpiękniejszy symbol tego jak z Bożą pomocą pokonaliśmy komunizm. Nie spodziewam się tego szybko bo komunizm na razie ma się dobrze ale w przyszłości jak najbardziej. PKiN ma wspaniały kształt piedestełu i w ten sposób największy wróg Boga stanie się podnóżkiem Jego stóp. Amen.
8 miesięcy temu / Wito
 
Rozumiem, że wszelkie koszty pokryją PiSowcy. "Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata." Z rozmachem! Czekam jeszcze na otwarcie Banku Zbożowego. Obligacje już są a koniunktura musi przyjść. Obłęd. Na poważnie: Gdy będziemy bogatym i niezależnym państwem, którego obywatele nie wiedzą na co wydawać pieniądze i gdzie jechać na wakacje to możemy się bawić w symboliczne wyburzenia.
8 miesięcy temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.