DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Wiadomo już, czym mają być „media narodowe”. Szykuje się ogromna zmiana

Wiadomo już, czym mają być „media narodowe”. Szykuje się ogromna zmiana
Krystian Maj/FORUM

Sejm przegłosował kilka dni temu nowelizację ustawy o mediach publicznych, która pozwala rządowi zmienić szefów TVP i Polskiego Radia. Prawo i Sprawiedliwość przeforsowało nowelę jako projekt przejściowy, zanim zostaną zakończone prace nad powołaniem „mediów narodowych” – którego to założenia podano właśnie do wiadomości publicznej.


Mediami narodowymi określane będą Polska Agencja Prasowa oraz Telewizja Polska, Polskie Radio i 17 rozgłośni regionalnych. Media te przestaną także być spółkami prawa handlowego, a staną się „państwowymi osobami prawnymi” zarządzanymi przez dyrektorów, będących jednocześnie redaktorami naczelnymi.


Po trzech miesiącach od wejścia w życie ustawy wygasną umowy z zatrudnionymi w mediach pracownikami - w pierwszym kwartale 2016 roku dyrektorzy mają ocenić „zasadność utrzymania dotychczasowych stanowisk pracy i przydatność osób je zajmujących”.


Jak donosi portal wPolityce.pl, zadaniem mediów narodowych ma być „kultywowanie tradycji narodowych oraz wartości patriotycznych i humanistycznych, przyczynianie się do zaspokajania duchowych potrzeb słuchaczy i widzów, rozbudzanie i zaspokajanie ich wszechstronnych zainteresowań, upowszechnianie dorobku polskiej i światowej nauki i twórczości artystycznej, popularyzowanie różnych form obywatelskiej aktywności, ułatwianie dostępu do obiektywnej informacji oraz tworzenie warunków pluralistycznej debaty o sprawach publicznych - przez oferowanie społeczeństwu i jego poszczególnym częściom zróżnicowanych programów i innych usług w zakresie informacji, publicystyki, kultury, edukacji, sportu i rozrywki z zachowaniem bezstronności, pluralizmu, niezależności i wysokiej jakości”.


W projekcie zachowano również zapis dotychczasowej ustawy medialnej stanowiący, że media narodowe „respektują chrześcijański system wartości, przyjmując za podstawę uniwersalne zasady etyki”.


Nowymi mediami zarządzać ma Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i Prezydenta na 6-letnią kadencję. Członkowie Rady będą otrzymywali diety w wysokości przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS. To właśnie RMN ma decydować o obsadzie stanowisk kierowniczych w mediach. Ale w redakcjach działać mają również społeczne rady programowe – członków będą mogły zgłaszać „stowarzyszenia twórcze, organizacje pożytku publicznego, Kościół katolicki i inne kościoły oraz związki wyznaniowe, związki zawodowe, organizacje pracodawców, organizacje rolników, szkoły wyższe, PAN” – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, jak czytamy na stronie wPolityce.pl.


Za przygotowany w ministerstwie kultury projekt ustawy odpowiada Jacek Kurski. To o tym polityku spekuluje się od kilku dni, że ma zostać nowym prezesem Telewizji Polskiej. 

 


Źródło: wPolityce.pl

kraDATA: 2016-01-05 08:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po 8 latach szkalowania i obrażania opozycji, manipulowania Polakami, wypaczania rzeczywistości i ogłupiania ludzi nowa Ustawa daje im jeszcze 3 miesiące na przypomnienie sobie, co to znaczy być dziennikarzem. PiS jest wspaniałomyślny i baaaardzo kochający demokrację. Dla wielu z nas aż ZA BARDZO. Ale ponieważ szanujemy demokrację i jesteśmy od wieków tolerancyjni - popieramy.
ponad 4 lata temu / kama77
 
Nareszcie po tylu latach rzadow zdrajcow narodu nadszedl czas aby zaprowadzic porzadek i wladze beda dbac o interesy Polakow i Polski.Kod,po i nowoczesna czyli slugusy wrogow naszej Ojczyzny do smietnika.
ponad 4 lata temu / Czas zmian
 
Rzetelne dziennikarstwo nie istnieje. Media powstały żeby kłamać. Już król Batory się z tym zmagał i musiał w końcu założyć swoją obwoźną wojenną drukarnie. Tak sobie heretyckie pachołki w imię wolności poczynały, (teraz to się nazywa demokracja:D) Media będą zależne, ja już wole żeby druga strona choćby w ten sposób miała dostęp na czas rządów. A całkowitej prawdy i tak nikt nie powie. Bo jak wiadomo mafie służby i loże :)
ponad 4 lata temu / jaaconieja?
 
powiem tylko, że w niedzielę rano pierwszy raz od bardzo dawna dało się słuchać trójki. zamiast trzaskania filiżankami o podstawki i przepychania się do mikrofonu w audycji "ja panu nie przerywałem" puszczono popularnonaukowe ciekawostki i muzykę. kto i dlaczego całymi latami dręczył słuchaczy przekrzykującymi się politykami w niedzielę rano???
ponad 4 lata temu / bez niku
 
Wybacz ale to smutne, że płacąc abonament żeby dokopać się do prawdziwych wiadomości musisz odpalić internet. Bo np w telewizji nie powiedzą ci np. ze grupa muzułmańskich "uchodźców" urządziła przy dworcu w Kolonii rape-party. Rzetelne dziennikarstwo oznacza ukazywanie całości informacji. Ja jak oglądam wiadomości to chcę wiedzieć o najważniejszych rzeczach po prostu, a nie najważniejszych wg liberalnego salonu i ich służalców. Półprawda to całe kłamstwo. To nie jest dziennikarstwo, to propaganda.
ponad 4 lata temu / @trooper
 
@jaaconieja Chyba gorzej niż teraz. Teraz są KRRiTV, prezesi i rada nadzorcza wybierani przez dane rządy. Opozycja może się przyczepić i ustala się skład. Teraz wszystko w rękach jednej instytucji to sprawi, że telewizja będzie jeszcze większym kołchoźnikiem partii rządzącej. Chciałbym aby TVP była niezależna od nikogo. Nie wiem czy w Polsce w ogóle da się to zrobić, by medium było w 100% bezstronne. Teraz Kraśko pójdzie ale np. za 10 lat jak się zmieni koniunktura polityczna może wrócić jako Nr 1. Wiem, że ta ustawa tylko pogorszy sprawę. Co polepszy to nie mam pojęcia. Sam zobacz jak kiedyś mówiono na TVP TVPis, a teraz jak ta telewizja promuje KOD i Petru.
ponad 4 lata temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.