DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Wenezuela w ruinie: rządy lewicy doprowadziły do głodu, braku leków i szczepionek. Powrócił trąd

Wenezuela w ruinie: rządy lewicy doprowadziły do głodu, braku leków i szczepionek. Powrócił trąd
Nicolas Maduro fot.MIGUEL GUTIÉRREZ/EFE/FORUM

Nikt nie może już zaprzeczyć katastrofalnej sytuacji, w jakiej znajduje się Wenezuela. Widzimy to każdego dnia – mówi biskup graniczącej z tym krajem kolumbijskiej diecezji Cucuta, Victor Manuel Ochoa. Do miasta w północnej Kolumbii przybywa codziennie od 45 do 60 tys. Wenezuelczyków w poszukiwaniu pożywienia i lekarstw, których od dawna brakuje w ich ojczyźnie. Powracają za to choroby, które w innych regionach świata zostały już zwalczone, np. trąd.


Dzięki wielkim złożom ropy naftowej Wenezuela należała do najbogatszych krajów Ameryki Łacińskiej, ale jej gospodarka została zrujnowana wskutek socjalistycznych reform najpierw Hugo Chaveza, a potem jego następcy Nicolasa Maduro.


Miliony Wenezuelczyków zdecydowały się na opuszczenie kraju, a duża ich część znajduje schronienie właśnie w nadgranicznej kolumbijskiej Cucucie.


Jest to ogromna ludzka tragedia. Wielu Wenezuelczyków przybywa tu, by otrzymać choć trochę ryżu, chleba, mąki czy kukurydzy, bo w domu nie mają już niczego. Inni borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Potrzebują konkretnych lekarstw. Inni szukają u nas nawet zwykłych antybiotyków czy lekarstw na najpowszechniejsze choroby, a matki przyjeżdżają tu, aby zaszczepić swoje dzieci – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Ochoa. Zwrócił uwagę, że obecnie powracają tam choroby, które w innych regionach świata zostały już zwalczone. Pojawił się na przykład trąd!


Inny wielki problem to dramat rozdzielonych rodzin, gdy ojcowie i matki emigrują, aby znaleźć pracę i przesłać pieniądze do Wenezueli. – Każdego dnia przybywa do Kolumbii 6 tys. migrantów z Wenezueli. Niektórzy idą dalej, do Chile, Peru czy Ekwadoru, inni zostają. Szacuje się, że w Kolumbii jest już ok. 1,5 mln Wenezuelczyków. Kryzys jest ogromny. Nikt nie może zaprzeczyć ani ukrywać tego faktu – stwierdził biskup Cucuty.

 


KAI
MWł

 

  


DATA: 2019-01-12 20:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam nadzieję, że obecna władza nie pójdzie ich śladami i nie będzie wtrącała się w gospodarkę i nie będzie budowała domów socjalnych, ani nie będzie zabierać jednym żeby dać drugim...zaraz zaraz czy nie zmierzamy w tym samym kierunku? >Głosuj na Partię Wolność!Dość POPiSu!
ponad 1 rok temu / Paullus77
 
Myslę,ze to Ruscy kladą łapę na rope.U nich ludzie nigdy się nie maja znaczenia.
ponad 1 rok temu / Ina
 
Komuś bardzo zależy na położeniu łap na ropie. Stawiam na bankierów amerykańskich. Lewicowy rząd, głód, choroby to tylko narzędzia w osiągnięciu celu.
ponad 1 rok temu / Hetman
 
@Yamamoto Trąd to kara za grzechy
ponad 1 rok temu / trooper
 
Brak szczepionek to tylko ukazanie bankructwa państwa. Niestety, państwo pomimo bankructwa wciąż dobrze się tam ma, gdyż wojsko jest mu posłuszne.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Ale czepiacie się tej Wenezueli - Na prawdę nie słusznie. Samo zrozumiałe jest że socjalistyczne rządy są złe i odpowiedzialne za wiele nieszczęść. Ale nie przesadzajmy - w wolnorynkowym Haiti czy Republice Dominikańskiej też się nie przelewa - a bieda tam jest że aż piszczy. Przede wszystkim w Wenezuelę uderzyły niesprawiedliwe zagraniczne sankcje. Takie samie sankcje nałożyłyby na Polskę wszystkie jej "sojusznicze" państwa, gdyby Polska zdecydowała się u siebie wprowadzić mniej socjalistyczny rynek.
ponad 1 rok temu / Nongrata
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.