DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Wenezuela na krawędzi wojny domowej

Wenezuela na krawędzi wojny domowej
fot. REUTERS/Tomas Bravo

Codziennie modlimy się o pokój w Wenezueli, o prawdziwy dialog. W kraju panuje chaos, który grozi wojną domową. Władze atakują Kościół, który opowiedział się za manifestantami - mówi ks. Bogdan Zalewski, kapłan diecezji płockiej, który od kilku lat pracuje na misjach w Barquisimeto w Wenezueli. Prosi także o modlitwę w intencji pokoju w tym południowoamerykańskim kraju, ogarniętym antyrządowymi manifestacjami.

 

Od kilku tygodni niepokojące informacje docierają z Wenezueli. Trwają tam zamieszki, skierowane przeciwko polityce obecnego, socjalistycznego rządu i prezydentowi Maduro. W mieście panuje chaos, giną ludzie, brakuje żywności. Uliczna wojna przypomina ukraiński Majdan sprzed kilku tygodni.

 

Wydarzenia w Wenezueli na bieżąco komentuje ks. Bogdan Zalewski z diecezji płockiej, który od wielu lat jest misjonarzem w Barquisimeto. „Sytuacja jest bardzo niepokojąca i niestabilna. Wielkie manifestacje - przeciw polityce rządu, korupcji, brakowi środków do życia, brakowi bezpieczeństwa, represjom - są brutalnie atakowane przez siły rządowe. Są zabici i ranni. To powoduje zwiększenie siły manifestacji, które ogarnęły już prawie cały kraj. Władze nie szukają dialogu, tylko nakręcają skalę przemocy”, twierdzi misjonarz.

 

Dodaje, że manifestacje studenckie są atakowane przez grupy paramilitarne, zwłaszcza w Caracas, z pomocą licznej gwardii narodowej. Wielu studentów zostało bezprawnie zatrzymanych przez policję, poddawani są torturom. W niektórych rejonach kraju tymczasowo został zniesiony sygnał radiowy, telewizja ma zakaz transmisji manifestacji, a internet jest kontrolowany.

 

W wydarzeniach przypominających wojnę domową zginęli m.in. dwaj duchowni ze wspólnoty salezjańskiej w Walencji, która sąsiaduje z Barquisimeto Valencji. Inny z księży został postrzelony, kiedy bronił manifestujących i próbował negocjować z siłami porządkowymi. Jedną z pokojowych manifestacji poprowadził miejscowy arcybiskup: szli w niej ludzie ubrani na biało - znak odrzucenia przemocy.

 

W nocy w sąsiedztwie parafii, w której pracuje ks. Zalewski, słychać odgłosy wybuchów i strzałów. W niektórych kościołach, ze względów bezpieczeństwa, nie odprawia się Mszy św. Zmotoryzowane grupy prowokacyjnie przejeżdżają obok świątyń.

 

Ks. Zalewski przekazał także do diecezji informacje o tym, że Konferencja Episkopatu Wenezueli wydała komunikat wzywający do dialogu, pokoju i natychmiastowego rozbrojenia bojówek socjalistycznych. Udzieliła swego poparcia manifestacjom studenckim, ale wyłącznie tym, które mają charakter pokojowy. Kościół uznał za słuszny głos sprzeciwu studentów, co oznacza, że stał się bardzo niewygodny dla strony rządowej.

 

- Codziennie modlimy się o pokój w Wenezueli, o prawdziwy dialog i rozbrojenie bojówek” - zapewnia ks. Zalewski. Prosi, aby również płoccy diecezjanie również modlili się o pokój w tym południowoamerykańskim kraju.

 

 

Źródło: RadioMaryja/KAI

luk

 


DATA: 2014-03-08 17:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystko to nieprawda. Przemoc rozwijana jest przez protestujących i ich rodziny. Tam gdzie próbowuje się usuwać barykady przez zwykłych ludzi, strzela się do nich z budynków (Ci co je robią z reguły stawiają je przed swoimi budynkami). Tak ostatnio zginął jeden motocyklista, a kiedy na miejsce dotarła gwardia narodowa, jeden gwardzista. Ataki agresji widoczne tylko wśród protestujących. Rząd jak na razie nie robi z tym nic, żeby nie pogorszyć sytuacji. Najdziwniejsze jest to, że ludzie wśród opozycji znadują się tacy którym to zaczyna przeszkadzać (no bo jak długo można żyć w zabarykowanej przez śmieci twierdzy). CNN zrobiło wywiad z Maduro i upubliczniolo wyjęte z kontekstu fragmenty. Na szczęście wersja hiszpańskojęzyczna wersja całego wywiadu dostępna jest w internecie.
ponad 6 lat temu / Don Quixote
 
- pozostalosc jaka "pozostawil" Hugo Chavez w spadku Wenezueli to ponad 100 tys.uzbrojonych czlonkow tych czerwonych-bojowkarzy,wspieranych przez gwardie narodowa,czesto dowodzona przez Kubanskich agentow. Kiedy Maduro oglosil przez panstwowa TV-i,ze aresztuje znanego emerytowanego generala Angel Vivas,ktory wczesniej odmowil wspolpracy Chavezowi i po wyslaniu przez Maduro tych swoich agentow do domu tego odwaznego gen.- gen. stanal na balkonie uzbrojony w karabin i pistolet i oglosil im,ze zywcem to jego nigdy nie wezma a wiedzac do czego by to doprowadzilo,szybko sie zwineli.Pokazal ludziom,ze tylko z bronia w reku mozna sie obronic przed obecna wladza.Po tym icydencie zostal wrecz bohaterem narodowym i obecnie setki nie uzbrojonych ludzi pilnuje jego domu i jego bezpieczenstwa. Niestety studenci takiej "ochrony" nie posiadaja,wiec do nich strzelaja a znajac do czego jest zdolony dogorywajacy system soc-komuny,to wiele krwi jeszcze uplynie zanim ona "ustapi"!
ponad 6 lat temu / M.M.Vancouver.
 
narody południowoamerykańskie są bardziej żywiołowe niż lemingi w Eurokołchozie i stąd taka żywiołowa reakcja na "cuda" socjalizmu; a socjalizm jak to socjalizm, zawsze kończy się tak samo - brud, smród i ubóstwo; np. socjalizm jewropejski - ma się coraz gorzej, ale tego nie uświadczymy w informacjach w tele- i radio-merdiach; tu panuje dalej pełny odlot i spontan; ale do czasu; zakończy się podobnie jak w Wenezueli
ponad 6 lat temu / jaro
 
Tak się kończy budowa socjalistycznego raju!
ponad 6 lat temu / bubu64
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.