DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Wenezuela chce odzyskać z Wielkiej Brytanii rezerwy złota. Chodzi o pół miliarda dolarów!

Wenezuela chce odzyskać z Wielkiej Brytanii rezerwy złota. Chodzi o pół miliarda dolarów!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Wenezuelskie władze chcą sprowadzić do kraju zdeponowane w Banku Anglii sztabki złota o wartości około 550 milionów dolarów (423 milionów funtów). Prezydent Nicolas Maduro obawia się, że w razie nałożenia międzynarodowych sankcji nie uda mu się odzyskać złota.

 

Na razie amerykańskie sankcje finansowe skutecznie zablokowały rządowi Maduro kredytowanie na międzynarodowych rynkach. Administracja Trumpa w miniony czwartek – by wywrzeć większą presję na wenezuelskie władze – nałożyła nową serię sankcji, zakazujących obywatelom USA prowadzenia interesów z każdym, kto był zaangażowany w „oszukańczą” sprzedaż złota z Wenezueli.

 

Prezydent Wenezueli podjął działania, by sprowadzić do kraju 14 ton złota przechowywanego w Banku Anglii. Bank stara się ustalić, co Wenezuela chce zrobić ze złotem – miał powiedzieć agencji Reutera jeden z urzędników banku.

 

Na razie wstrzymano operację na prawie dwa miesiące z powodu trudności w uzyskaniu ubezpieczenia potrzebnego do przesłania dużego ładunku złota. Jak zaznaczył brytyjski urzędnik, koszty ubezpieczenia są bardzo wysokie.

 

Gospodarka Wenezueli już piąty rok przechodzi recesję. Szerzy się głód i wzrasta zapadalność na różne choroby. Ponad 2 miliony obywateli opuściło kraj, udając się do Kolumbii i Brazylii.

 

Maduro twierdzi, że jego rząd jest ofiarą „wojny ekonomicznej” prowadzonej przez opozycję i podsycanej przez sankcje Waszyngtonu. Krytycy komunistycznego przywódcy obwiniają go o upadek jednej z lepiej prosperujących gospodarek na świecie wskutek wprowadzenia socjalistycznej polityki, rygorystycznej kontroli wymiany walut i nacjonalizacji prywatnych firm. Utrata złota byłaby znaczącym ciosem dla finansów i tak pogrążonego w chaosie kraju.

 

W 2018 roku rząd Maduro sprzedał twardą walutę o wartości jednej piątej posiadanych rezerw złota na aukcjach walutowych, które są przeprowadzane w ramach 15-letniego krajowego systemu kontroli wymiany. Rząd obiecał aukcję 2 miliardów euro w bliżej nieokreślonym czasie. Wenezuela sprzedaje złoto głównie Turkom. Oba kraje nawiązały bliższe relacje w ciągu ostatniego roku.

 

Kraj przez dziesięciolecia gromadził złoto, które stanowi rezerwę Banku Centralnego w zagranicznych skarbcach bankowych. Socjalistyczny przywódca kraju Hugo Chavez, powołując się na potrzebę fizycznej kontroli nad aktywami Banku Centralnego, w 2011 roku sprowadził do Caracas około 160 ton złota z banków w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Część rezerw pozostało w Banku Anglii. Począwszy od 2014 roku Wenezuela wykorzystała to złoto do operacji swapowych, w wyniku których globalne banki pożyczyły rządowi kilka miliardów dolarów. Zabezpieczeniem były rezerwy złota.

 

Statystyki Banku Centralnego w Wenezueli pokazują, że jego zasoby w czerwcu tego roku spadły do ​​160 ton (z 364 ton w 2014 roku). Złoto zostało przejęte przez banki wskutek niespłacenia przez Wenezuelę pożyczek.

 

W 2017 roku USA – poprzez wprowadzenie nowych sankcji – uniemożliwiły umowy swapowe amerykańskim instytucjom finansowym.

 

 

Źródło: reuters.com

AS

 

  


DATA: 2018-11-07 08:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To że bank pyta po co komu pieniądfze to moze i dobrze. Jak się okaże że wnuczek potrzebuje? tzw. metoda na wnuczka....
4 miesiące temu / eloelo
 
Odzyska, mniej więcej wtedy kiedy my.... a potem zaśpiewamy razem: Nic się nie stało! Polacy! Wenezuelczycy! Nic się nie stało...
7 miesięcy temu / Jarek
 
Głupki myślą, że to złoto ciągle tam jest?
7 miesięcy temu / agricola
 
A co banku do tego, jak Wenezuela chce wykorzystać swoją własność?
7 miesięcy temu / Mat
 
A kiedy Polska odzyska swoje złoto?
7 miesięcy temu / ciekawy
 
od razu widać kto wywołuje kryzysy państwowe i tragedie ludzkie! Niestety posiadanie pieniędzy w banku w obecnych czasach jest bardzo ryzykowne - kiedy wypłacam w banku w Anglii kwotę 5000 funtów pracownica zadaje mi pytanie "po co mi tak duża kwota pieniędzy" - domaga się konkretnej odpowiedzi, naciska wręcz, żeby uzyskać tę informację!!!!! Odnoszę wrażenie, że pieniądze zdeponowane w banku nie są już twoje!!! Podobnie jest ze złotem Wenezuelskim!!! Polska swoje aktywa (czyli pieniądze wypracowane przez Naród - a nie przez tych pajaców w garniturach udających rząd Polski) ma w USA oraz Anglii!
7 miesięcy temu / Dandi_london
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "63998"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres k[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.