DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Wenezuela: rząd zamówił duże ilości papieru toaletowego i… poszybowała inflacja

Wenezuela: rząd zamówił duże ilości papieru toaletowego i… poszybowała inflacja
fot.djshaw/sxc.hu
#GOSPODARKA    #FINANSE    #BANK    #CHAVEZ    #WENEZUELA    #INFLACJA    #MADURO

Wenezuelska gospodarka wciąż nie może odbić się od dna. Bankowy gigant JP Morgan szacuje, że inflacja na koniec tego roku w Wenezueli może osiągnąć poziom aż 45 proc. To znacznie powyżej prognoz rządowych (14-15 proc.). Mieszkańcy kraju, podobnie jak kiedyś Polacy, mają dość stania w długich kolejkach po papier toaletowy i inne podstawowe artykuły. Prezydent Nicolas Maduro winę za złą sytuację zrzuca na prywatnych przedsiębiorców. Zamierza powołać instytucję do zwalczania sabotażu.


Oprócz galopującej inflacji Wenezuelczycy muszą pogodzić się z gwałtownym spadkiem wartości własnej waluty w stosunku do dolara. W tej chwili za 1 dolara płaci się około 6,3 boliwara, a pod koniec roku prognozuje się, że będzie to około 8,5 boliwara.

 

Od śmierci prezydenta Hugo Chaveza w marcu br. wartość waluty krajowej spadła o ponad 75 procent. Analitycy twierdzą, że przyczyną gwałtownego osłabienia rodzimej waluty jest brak stabilności i próby powstrzymania dwucyfrowej inflacji poprzez sztywne regulacje.

 

- Ale wiele wspólnego z tym spadkiem – jak zauważa ekonomista banku Barclay, Alejandro Arreza - ma także wzrost wydatków rządowych. Jeszcze w ub. roku panowała względna stabilność na rynkach walutowych. W maju br. Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę o dofinansowaniu dostaw papieru toaletowego, pasty do zębów i mydła. W tym celu zaciągnięto kredyt w wysokości 79 mln. dol.

 

Wenezuelczycy tracą cierpliwość. Prezydent Maduro próbuje zrzucić winę za problemy gospodarcze na „sabotaż”, którego rzekomo dopuszczają się powiązani z opozycją biznesmeni. To oni mają odpowiadać za chroniczne braki… papieru toaletowego i innych produktów.

 

- Zwracam się do wszystkich obywateli,by wzięli udział w walce o zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego narodu, w walce o stabilne dostawy żywności – zaapelował ostatnio za pośrednictwem telewizji prezydent.

 

Chcąc ukrócić tzw. sabotaż, Maduro zapowiedział utworzenie kolejnej instytucji (już trzeciej), która będzie dbała o niskie ceny i dostawę produktów na rynek. W praktyce jej przedstawiciele będą nawiedzać prywatnych producentów żywności oraz innych artykułów konsumpcyjnych i zmuszać do dostarczania na rynek produktów, wytworzonychponiżej kosztów. Maduro zapowiedział także powołanie specjalnej infolinii, za pośrednictwem której mieszkańcy będą mogli zgłaszać wszelkie nieprawidłowości.

 

Analitycy przypominają, że za obecny stan gospodarki winę ponosi poprzedni reżim prezydenta Hugo Chaveza, który przyjął wiele regulacji, krępujących działalność prywatnych przedsiębiorstw. Spowodowało to m.in. znaczny odpływ inwestycji bezpośrednich i bankructwo rodzimych firm.

 

 

Źródło: latino.foxnews.com, AS.


DATA: 2013-09-18 14:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.