Do 19 kwietnia w Casa dei Carraresi w Treviso oglądać możemy imponującą wystawę wybranych dzieł wielkich malarzy wedutystów. Obrazy te świadczą o wielkiej miłości, jaką wspaniałość Wenecji wzbudzała i nadal wzbudza w sercach miłośników piękna.
Od Gaspara van Wittel (1659-1734) do Francesca Guardiego (1712-1793), od Giovanniego Antonia Canal (Canaletta) (1697-1768) do jego siostrzeńca Bernarda Bellotta (1720-1780), sztuka weduty, wraz z upływem lat, rozwijała się i ubogacaław nowe środki wyrazu, aż stała się jednym z gatunków najbardziej pożądanych przez (zwłaszcza europejskich) zleceniodawców dzieł.
W połowie XVIII wieku bardzo rozpowszechniła się „turystyka kulturalna” do Włoch. Moda określana mianem Grand Tour [dosłownie: wielkich podróży – przyp. tłum.] przyciągała tłumy zwiedzających z całej Europy do centrów sztuki Półwyspu Apenińskiego. Taka wędrówka wiązała się z „obowiązkiem” przywiezienia do ojczyzny suwenirów przedstawiających odwiedzane przez turystów miejsca.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
„Władza nie mogła znaleźć błędów merytorycznych w projekcie Stop LGBT, więc nagina prawo, aby nie poddawać go pod głosowanie” – tak sytuację utopienia przez sąd projektu za rzekomy błąd proceduralny komentuje Fundacja Życie i Rodzina.
Ponad 100 organizacji broniących praw obywatelskich w specjalnym liście skierowanym do kongresmenów zgodnie uznało, że Ameryka nie potrzebuje żadnej nowej ustawy dotyczącej zwalczania „terroryzmu wewnętrznego”. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie. Sygnatariusze listu obawiają się nadużyć wobec mniejszości religijnych i rasowych.
Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej zakomunikowała, że Bruksela jest zaniepokojona odnotowywanymi mutacjami koronawirusa. By zatrzymać się ich rozprzestrzeniania UE chce wprowadzenia kolejnych obostrzeń i środków ostrożności.
Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…
Co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj. Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, zostali wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI