DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

„Welt am Sonntag”: niemiecki protestantyzm to dziś religia pustosłowia

„Welt am Sonntag”: niemiecki protestantyzm to dziś religia pustosłowia
fot. luther2017.de

„Kościół” Ewangelicki w Niemczech znajduje się dziś „w opłakanym stanie”. To już nic więcej, jak tylko „bezwładna, bezkrwista grupa”, która z wiary chrystusowej zrobiła liberalną, pełną bełkotliwej pustoty religię – czytamy w „Welt am Sonntag”.


31. października protestanci na całym świecie świętują początek reformacji. Według tradycji właśnie tego dnia 1517 roku herezjarcha Marcin Luter przybił na drzwiach katedry zamkowej w Wittenberdze. Niemal pół tysiąca lat od tej chwili niemiecki protestantyzm znajduje się w opłakanym stanie, pisze w felietonie dla „Welt am Sonntag” Claudia Becker.


Jak przypomina autorka, rokrocznie z niemieckich wspólnot protestanckich występują setki tysięcy wiernych. W 2014 roku z przynależności do lokalnego kościoła zrezygnowało 270 tysięcy osób, w roku 2015 – 210 tysięcy. Jeżeli nie ma akurat świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy też nie odbywa się jakiś ślub, to napisany przez Lutra hymn reformacji „Warownym grodem jest nasz Bóg” rozbrzmiewa głucho w niemal pustych kościołach. Za ten ponury stan rzeczy winę ponoszą nie tylko sami protestanci, przekonuje Becker. Jej zdaniem nie można bagatelizować wpływu dwóch antychrześcijańskich reżimów, które w XX wieku spustoszyły Niemcy, wiarę w Chrystusa uznając albo za coś „nieniemieckiego” albo za „opium dla ludu”. Dziś z kolei chrześcijaństwo musi mierzyć się z rozmaitymi „konkurentami” w postaci czerpiących z Dalekiego Wschodu ruchów ezoterycznych czy ateizmu.


Wszystko to jednak nie zdejmuje odpowiedzialności z dziedziców myśli Lutra, którzy sami odpowiadają za rozwadnianie wiary.


Według Becker Jezus Chrystus powinien jawić się jako doskonały przewodnik właśnie w dzisiejszych czasach. Jednak protestanci, wskazuje autorka, zrobili z Jego nauczania „religię bezładnego pustosłowia”. „Są tak liberalni, że są często po prostu trywialni”, czytamy w artykule. W niemieckim protestantyzmie nie ma już mowy o głębokiej pasji wiary, o rozpalającym człowieka ogniu. „Gdy zapyta się pastora, jak to jest właściwie z życiem po śmierci, to spogląda on całkiem przerażony, jakby powiedziało się coś nieprzyzwoitego” – pisze Becker.


Zdaniem autorki niemiecki protestantyzm w ogóle nie wierzy już we własne siły. Pastorzy zajmują się głównie użalaniem się nad sobą. Pach

Źródło: Kath.net
DATA: 2016-11-02 08:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kościół w Polsce chyba się trochę zaraził ,,protestantyzmem,,.Mnie boli,gdy coś ubywa na mszy św.,księża się śpieszą i coraz mniej się śpiewa,nawet gdy w jakiś dzień świąteczny-dana pieśń na ten dzień mogłaby być śpiewana w całości a nie szczątkowo.Poza tym cywilny ubiór księży w samej świątyni nie powinien być respektowany,w wyjątkowo niektórych przypadkach.
ponad 3 lata temu / Fela
 
"Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na placach i pierwsze krzesła w synagogach, i przednie miejsca na ucztach, A pożerają domy wdów i dla pozoru długie modły odprawiają. Ci surowszy otrzymają wyrok." - Jezus Chrystus (Ewangelia Łukasza 20:46-47) Biblia Warszawska. https://www.youtube.com/watch?v=ItRg7HIAMfU
ponad 3 lata temu / argument
 
Myślę, że z niemiecką filią Rzymu jest równie źle.
ponad 3 lata temu / mf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.