DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Węgry w Brukseli: wstrzymajcie dotacje dla organizacji proimigranckich

Węgry w Brukseli: wstrzymajcie dotacje dla organizacji proimigranckich
Fot. Pixabay/GDJ

Na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Luksemburgu we wtorek przedstawiciel rządu Viktora Orbana wezwał pozostałe państwa do zaprzestania finansowania organizacji pozarządowych, które podważają suwerenność Węgier – a także m.in. Izraela czy Egiptu – oraz przyczyniają się do nielegalnej migracji.

 

Węgry są w stanie wojny z finansistą George’m Sorosem i sponsorowanymi przez niego organizacjami pozarządowymi, wspierającymi migrację do Europy. Tak zwana ustawa „Stop Soros” przewiduje kary więzienia dla tych, którzy regularnie będą dostarczać fundusze takim organizacjom i pomagać nielegalnym imigrantom uzyskać status pobytu na Węgrzech.

 

Budapeszt wspiera walkę władz innych państw z organizacjami pozarządowymi, m.in. Izraela czy Egiptu. Zarówno Benjamin Netanjahu, jak i Abdel Fattah el-Sisi, ostro krytykują NGO-sy, kwestionujące ich politykę.

 

Netanjahu, który niedawno odwiedził Budapeszt, zabiegając o wsparcie węgierskie w ramach UE dla swojej polityki antypalestyńskiej, również wezwał UE do powstrzymania się od wspierania organizacji pozarządowych, które podważają suwerenność krajów sąsiadujących lub przyczyniają się do nielegalnej migracji.

 

We wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó podniósł kwestię finansowania NGO z funduszy europejskich. Nie podał jednak żadnych przykładów takich organizacji.

 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini odpowiedziała, że ​​UE przeprowadziła skrupulatne kontrole tych organizacji i podkreśliła, iż ​​Bruksela nie zrezygnuje ze wsparcia dla nich.

 

Około 80 procent unijnych dotacji przeznaczonych dla organizacji pozarządowych jest zarządzanych przez same kraje UE. Każde państwo dostarcza szczegółowych informacji na temat finansowania i procedur składania wniosków na stronach internetowych instytucji zarządzających. O przyznaniu pozostałych 20 procent środków podatników europejskich decyduje Komisja lub inne organy UE.

 

W pierwszej kolejności na fundusze unijne mogą liczyć organizacje, zachęcające do integracji społecznej, deklarujące walkę o „równouprawnienie płci” (czytaj: promocję LGBT) i budowanie „równych szans” dla wszystkich, w każdej dziedzinie życia.

 

Organizacje pozarządowe mogą korzystać ze wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Fundusze te są zarządzane przez instytucje zarządzające w regionie lub kraju UE.

 

Program „Kreatywna Europa” wspiera inicjatywy związane z europejskim sektorem audiowizualnym, kulturalnym i kreatywnym. Program składa się z dwóch podprogramów: kultura i media.

 

Z tego funduszu środki trafiają na projekty dotyczące tłumaczeń literackich, sieci i platformy współpracy kulturalnej. O dofinansowanie unijne mogą starać się media, które promują działalność unijnych organów, programy szkoleniowe czy na produkcję określonych filmów. Program „Kreatywna Europa” jest zarządzany przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA).

 

O dotacje mogą starać się także organizacje, które promują uczestnictwo w życiu obywatelskim. Projekt „Europa dla Obywateli” ma dwa główne cele: propagandowy, dotyczący promocji integracji europejskiej i obywatelstwa europejskiego oraz zaangażowania społecznego w integrację. Program jest również zarządzany przez EACEA.

 

Wreszcie pieniądze europejskich podatników mogą trafić do NGO, które promują „planowanie rodziny” (czytaj: promocję antykoncepcji i środków wczesnoporonnych), szczepienia, tolerancję dla aberracji seksualnych, ekologiczne i zrównoważone rolnictwo, wszelkie inicjatywy dotyczące tzw. zrównoważonego rozwoju, w ramach programu „Horyzont 2020”. Środkami zarządza Agencja Wykonawcza ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME).

 

Organizacje pozarządowe mogą również składać wnioski dotyczące projektów w ramach „Inteligentnego transportu ekologicznego i zintegrowanego” oraz „Bezpiecznej, czystej i wydajnej energii”, dwóch innych elementów programu H2020, którymi zarządza Agencja Wykonawcza ds. Innowacji i Sieci (INEA).

 

Co istotne, dofinansowanie unijne otrzymują także organizacje pozarządowe, zajmujące się współpracą i rozwojem, niesieniem pomocy humanitarnej i działań w zakresie ochrony ludności za pośrednictwem departamentu Komisji zajmującego się pomocą humanitarną, migrantami i uchodźcami (ECHO).

 

Źródło: euractiv.com, ec.europa.eu.

AS

 

 

 

 


DATA: 2018-10-16 18:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

przypominam w dniu wyboru św Jana Pawła II na papieża, taki drobny znak, szczegół, bo dzisiaj Episkopat Polski skierowany jest na Niemców na wspólne prace plenarne itd, na kajanie się przed Niemcami itd... PRZYPOMINAM drobny znak. PAPIEŻ JAN PAWEŁ II otrzymał tiarę papieską od węgierskich katolików, taki mały braterski znak.
8 miesięcy temu / axe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "63510"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.