DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Węgry skarżą Ukrainę za prawo dotyczące mniejszości narodowych. Niemrawe działania Polski

Węgry skarżą Ukrainę za prawo dotyczące mniejszości narodowych. Niemrawe działania Polski
Péter Szijjártó. FOT.Vladimir Gerdo/TASS/FORUM

Węgierska dyplomacja złożyła w Organizacji Narodów Zjednoczonych skargę na ukraińskie prawo oświatowe. Uderzyć ma ono w mniejszości etniczne. Na samym tylko Zakarpaciu mieszka ponad 150 tys. Węgrów. Tymczasem na Ukrainie, wedle różnych szacunków, może żyć (wedle różnych szacunków) od 150 do nawet 900 tys. osób polskiej narodowości. Nasza władza wobec decyzji Kijowa jak na razie nie protestuje.

                             

Zdaniem Budapesztu ukraińskie prawo narusza regulacje Narodów Zjednoczonych – stwierdził Péter Szijjártó, węgierski minister spraw zagranicznych. Jak tłumaczył obecny na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ polityk, węgierskie dzieci stracą możliwość nauki w ojczystym języku po ukończeniu 10. roku życia.

 

Węgry liczą, że ONZ wywrze na Ukrainie presję i Kijów wycofa ustawę. W tej sprawie Szijjártó rozmawiał ze swoim austriackim odpowiednikiem (Wiedeń przewodzi aktualnie OBWE).

 

Jak dotąd najostrzej przeciw przepisom protestują Węgrzy. Zaniepokojenie wyrazili ponadto Rumuni. Ustawę skrytykowała Rosja, uznając przepisy za skierowane w Rosjan. Powodu do niepokoju nie widzi jak dotąd… Polska, mimo że na Ukrainie żyją setki tysięcy Polaków.

 

Warszawa zapowiedziała jedynie, że „będzie uważnie obserwować proces wdrożenia ustawy w życie i podejmie wszelkie niezbędne działania, by zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do nauki w języku polskim” – informują kresy.pl

 


Źródło: kresy.pl

MWł
 


DATA: 2017-09-20 10:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@mf. Na pewno nie w ten sposób stawałyby się "polskimi patriotami" (bo polskimi obywatelami ludzie innych nacji już są). Nie tak przekabaca się innych na swoja stronę, właśnie raczej swobodami i możliwością kultywowania swoich tradycji. Scenariusz wynaradawiający po prostu nie sprawdza się. Poza tym, aby zindoktrynować dzieci (i to tylko raczej małe), trzeba by wymordować dorosłych. Pomijam fakt, że odsetek Węgrów czy Rumunów na dzisiejszej Ukrainie ma się nijak do proporcji narodowościowych przedwojennej Polski (gdy próbowano forsować właśnie model "patriotyczny"). Z Panem Bogiem
9 miesięcy temu / Stefan
 
Mam mieszane uczucia.Wyobraźmy sobie,cze żyjemy w przedwojennej Polsce.Polacy stanowią 60% ludności.Żydzi, Ukraińcy, Niemcy i inne nacje nie chcą aby ich dzieci chodziły do polskich szkół, uczyły się zgodnie z polskim programem nauczania, stawały się polskimi obywatelami i patriotami.Chyba byśmy inaczej mówili ?
9 miesięcy temu / mf
 
polskiemu rządowi działania węgier są nie na rękę. oni bronią swoich obywateli, a polski rząd najlepiej by ich sprzedał za piękne słowa
9 miesięcy temu / QEWQ
 
Warszawa wie. Na Ukrainie wkrótce językiem urzędowym będzie jakaś odmiana żydowskiego. Po co się wysilać.
9 miesięcy temu / ga
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.