DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Węgry obniżą podatek PIT?

Węgry obniżą podatek PIT?
fot.Végh Tibor/commons/creative

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi biznesowemu „Figyelo”, węgierski minister gospodarki Mihaly Varga poinformował, że konserwatywny rząd partii Fidesz rozważa obniżenie jednolitej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych z 16 do 9 proc. Niższy podatek miałby zacząć obowiązywać w 2015 r.

 

W rozmowie, która miała miejsce krótko przed Świętami, Varga przyznał, że wpływy budżetowe z tytułu niższego podatku dochodowego będą mniejsze aż o pół biliona forintów (1,67 mld euro, niemal 7 mld zł). Liczy jednakże na zrównoważenie tego ubytku większym tempem wzrostu gospodarczego. Ostatnie prognozy węgierskiego banku centralnego szacują, iż w przyszłym roku PKB wzrośnie o 2,1 proc.

 

Będziemy musieli zdecydować, na co przeznaczyć większe przychody, czy powinniśmy obniżyć podatki, przeznaczyć je na inwestycje, czy też opiekę społeczną – skomentował ostatnie przyspieszenie gospodarcze na Węgrzech minister Varga. – Płace w sektorze publicznym nie były podnoszone przez ostatnich sześć lat. Ta sytuacja jest nie do utrzymania, ponieważ przyniesie ze sobą pogorszenie jakości usług zapewnianych przez państwo – dodał.

 

Niewątpliwie pomysł obniżki podatku dochodowego nieprzypadkowo padł właśnie teraz, wiosną przyszłego roku odbędą się bowiem na Węgrzech wybory parlamentarne. Nie zmienia to jednak faktu, że polityka gospodarcza rządu premiera Orbana przynosi dobre rezultaty. W połowie bieżącego roku bezrobocie na Węgrzech spadło do poziomu 9,9 proc, najniższego od czterech lat.

 

Osoby fizyczne płacą tam podatek dochodowy w wysokości 16 proc., firmy – 10 proc. Powszechnie znanym mechanizmem jest wzrost wpływów do budżetu na skutek uproszczenia i obniżenia podatków. Tak stanie się zapewne na Węgrzech za pewien czas, a transparentny i mało uciążliwy system podatkowy będzie ułatwiał prowadzenie działalności gospodarczej, budowanie dobrobytu oraz napływ inwestycji zagranicznych.

 

Z drugiej strony, kilka miesięcy temu Wiktor Orban zapowiedział podwyżkę podatku VAT na dobra luksusowe do 30 proc. Stawka podatku VAT na Węgrzech i tak jest już wysoka, wynosi bowiem 27 proc. Jednakże wyższe podatki pośrednie nie mają tak negatywnego wpływu na gospodarkę, co wysokie podatki nakładane na pracę. Te drugie utrudniają prowadzenie firm i zatrudnianie pracowników, ich wzrost przyczynia się do wyższej stopy bezrobocia.


 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: politics.hu


DATA: 2013-12-27 13:34
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

c.d. (brakło wolnych znaczków)/ i koniecznie trzeba zlikwidować wszelkie opodatkowanie pracy; pracownicy muszą otrzymywać całą zapłatę brutto i sami decydować ile i na co wpłacą; będą zniesione wszelkie obowiązkowe ubezpieczenia, a my sami będziemy mogli wybierać co najmniej spośród kilkudziesięciu, jak nie kilkuset, ubezpieczycieli (przy braku obowiązku zobaczycie Państwo jak drastycznie spadną składki); zniesiemy obowiązek posiadania kont w bankach - kto nie chce ten nie musi je mieć (szczególnie dotyczy to biednych emerytów, których jeszcze w ten perfidny sposób się okrada); firmy od jakiegoś obrotu, np. 1 mln zł (to do uzgodnienia), będą musiały mieć konto, mniejsze nie - rozliczanie gotówką w kasach urzędów, sklepów, kontrahentów itd.; do wymiany cały kodeks drogowy - obecny służy tylko do "robienia" wypadków, kolizji i wszelkich nieszczęść na drogach; nowa KONSTYTUCJA - ta obecna, lewacka, do kosza na śmieci; silna pospolita armia; OTK wg pana Szeremietiewa ..
ponad 6 lat temu / jaro
 
a my zniesiemy PIT, CIT zastąpimy 1% podatkiem obrotowym, przelewy kapitału za granicę opodatkujemy 30% stawką, VAT od ręki na 20% (w następnych latach zejdziemy do 15%), akcyza na najniższe stawki, które dopuszcza prawo (niestety podpisany cyrograf z Łunią Jewropejską), urzędasów od ręki o 50% mniej, średnia pensja urzędasów o min. 10% mniejsza niż średnia pensja w gospodarce, likwidacja zbędnych ministerstw i różnej maści rzeczników (od nocników, dzieci, śmieci, kobiet, mężczyzn, uciemiężonych, bitych, zwierząt, roślin itd., itp. - ale się tego namnożyło), likwidacja urzędów pracy (100%) - jak już to praca poprzez firmy prywatne, likwidacja urzędów pomocy społecznej (100%) - pomoc poprzez Caritas Polska, powołanie Trybunału Rozliczeń - rozliczenie afer, które zamieciono pod dywan i tych które trwają w najlepsze - np. WOŚP, Fundacja Kwaśniewskich, FOZZ, hazardowej, stadionowej, autostradowej, gusowskiej, MSZ - odzyskane dobra na Skarb Państwa na Fundusz Emerytalny;
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.