DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Węgry blokują członkostwo Ukrainy w NATO

Węgry blokują członkostwo Ukrainy w NATO
Péter Szijjártó. Fot. U.S. Department of State from United States. Public Domain / Wikimedia

Budapeszt utrudnia zorganizowanie szczytu Ukraina-NATO na szczeblu szefów resortów obrony. Minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó po piątkowym spotkaniu z Wasylem Brenzovyczem, szefem Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej na Zakarpaciu, wprost powiedział, że jego kraj zamierza przeszkadzać w organizacji wydarzenia.

 

Sprzeciw rządu Orbana najprawdopodobniej pogrzebie nadzieje Ukrainy na szybkie członkostwo w NATO. Kijów stara się o ten akces od ubiegłego roku.

 

Jeszcze w lipcu prezydent Poroszenko ogłosił, że Ukraina rozpocznie dyskusje z Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego nad planem działania, mającym na celu przystąpienie jej do sojuszu. Kijów miał też pracować nad wdrożeniem reform, by spełnić standardy członkostwa do 2020 roku.

 

Szijjártó podkreślił, że „węgierskie stanowisko pozostaje niezmienne: Budapeszt nie będzie popierał aspiracji europejskich Kijowa do integracji, dopóki będzie [Ukraina] naruszać prawa europejskie i międzynarodowe”.

 

Skąd taka postawa? Prezydent Poroszenko podpisał 25 września ubiegłego roku nową ustawę oświatową, która rozgniewała Węgry, ponieważ ograniczyła prawa mniejszości.

 

W szczególności ustawa wdraża 12-letni program szkolny i zmniejsza liczbę klas, w których można nauczać w językach mniejszości narodowych. Budapeszt jest jednym z największych przeciwników tej ustawy. – Węgry są gotowe na konsultacje i zawarcie porozumienia z Kijowem odnośnie prawa oświatowego, ale tylko pod warunkiem, że jego treść będzie odpowiadała interesom i życzeniom węgierskiej społeczności na Zakarpaciu – podkreślił Szijjártó.

 

Węgry chcą, by Unia Europejska dokonała przeglądu ukraińskiego prawodawstwa dotyczącego nauczania wśród mniejszości.

 

Szef dyplomacji rządu w Budapeszcie zauważył, że nie było żadnych konsultacji pomiędzy władzami obydwu państw oraz przedstawicielami społeczności węgierskiej. Dlatego rząd Orbana nie będzie popierał aspiracji w zakresie integracji europejskiej Kijowa z powodu łamania praw mniejszości narodowych.

 

Ukraina jest zaniepokojona bezwzględnym zachowaniem Węgier, które blokują efektywny rozwój i realizację przedsięwzięć zaplanowanych wcześniej między Kijowem i NATO – jeszcze w minionym roku skarżyła się w Brukseli ukraińska wicepremier Iwanna Kłympusz-Cincadze.

Wcześniej minister Szijjártó oświadczył, że jego kraj zawetował zwołanie w grudniu spotkania komitetu NATO-Ukraina, gdyż nie może popierać dążeń integracyjnych Ukrainy. Powtórzył, że ustawa oświatowa była dla Węgier „ciosem w plecy”.

Nowe prawo stanowi, że mniejszości narodowe mają zagwarantowane prawo do nauczania w językach ojczystych w przedszkolach państwowych i klasach początkowych. Na późniejszym etapie głównym językiem wykładowym ma być ukraiński. Tracą na tym placówki, gdzie dotychczas dominował język mniejszości.

Władze w Kijowie argumentują, że absolwenci wszystkich szkół muszą znać po ich ukończeniu ukraiński. Wskazują na bardzo słabe wyniki m.in. uczniów szkół węgierskich, którzy w ubiegłym roku zdawali matury z tego języka.

Na Ukrainie mieszka ok. 150-tysięczna mniejszość węgierska, głównie na Zakarpaciu, w pasie przylegającym do granicy pomiędzy obydwoma państwami. Działa tam 71 węgierskich szkół.

Przyjęta 5 września ukraińska ustawa o oświacie wywołała także zaniepokojenie Polski. Pod koniec października ministerstwa edukacji w Warszawie i Kijowie podpisały deklarację, która jest potwierdzeniem umów dwustronnych i międzynarodowych, gwarantujących naszej mniejszości na Ukrainie prawo do nauczania w języku ojczystym.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS

 

 


DATA: 2018-01-22 19:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polscy przywódcy powinni brać przykład z braci Węgrów. Ale my, Polacy, powinniśmy podnosić sprawę ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA. Dopóki nie znikną pomniki, nazwy ulic i placów banderowców, rząd i prezydent RP powinni twardo blokować wejście Ukrainy do UE i NATO. NON POSSUMUS!
ponad 2 lata temu / Henryk Bienkiewicz, emer. wykładowca UJ
 
Można tylko pozazdrościć Węgrom przywódcy, który kieruje się w swych poczynaniach węgierską racją stanu, a nie "wrażliwością" sąsiadów!
ponad 2 lata temu / Wołyń1943
 
Tokaj Balaton Gulasz Orban Można? Można! A w Polsce?...
ponad 2 lata temu / Kazio
 
Brawo Bracia Wegrzy! Zdecydowanie popieram w tej sprawie Wegrow! Domagam sie od Rzadu RP wsparcia dla Wegier w tej sprawie. Niech Ukraincy zaczna szanowac Polakow i Wegrow na Ukrainie. Tak trzymac!
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
@Marek D: Węgrzy wybrali sobie p. Orbana w demokratycznych wyborach. Gdzie tkwi problem, że Polacy tak nie zrobili? W Polakach, czy w braku odpowiednich kandydatów na przywódców?
ponad 2 lata temu / zc
 
Po raz kolejny okazało się, że Orbana od naszych dziecinnych "geniuszy" dzieli przepaść.
ponad 2 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.