DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Węgry: religia w szkole przedmiotem obowiązkowym

Węgry: religia w szkole przedmiotem obowiązkowym
fot.laura00/sxc.hu

Religia i etyka wracają do węgierskich planów lekcji jako przedmioty obowiązkowe. W Budapeszcie trwają ostatnie uzgodnienia między stroną rządową a wspólnotami kościelnymi.


Nowe prawo o edukacji religijnej ma obowiązywać od września 2013 roku. Rodzice będą mogli decydować o przedmiocie, jakiego będzie się uczyć dziecko w szkole podstawowej. Strona kościelna odpowiedzialna jest za przygotowanie nauczycieli religii, natomiast po stronie państwa pozostanie kształcenie wykładowców etyki.

 

Do tej pory religia obecna była w węgierskich szkołach jako przedmiot poza planem lekcji. Obecnie raz w tygodniu stanie się ona przedmiotem uczonym na równi z innymi. Do wakacji mają być opracowane założenia do uczenia religii lub etyki.

 

 

KAI

ged


DATA: 2012-05-02 20:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

xD
ponad 6 lat temu / Troller
 
U nas nauczanie religii w szkole przyniosło opłakany efekt - zdając sobie oczywiście sprawę z faktu że wiele różnych czynników wpływa na wychowanie człowieka, trudno jest mi jednak nie zauważyć że to właśnie pokolenie religii w szkole jest pokoleniem Palikota. Oczywiście w pełni się zgadzam że dzieci trzeba uczyć zasad naszej wiary, i pięknie by było gdyby szkoła potrafiła wywiązać się z tego zadania, ale współczesna szkoła ma zbyt wiele wad żeby ten cel osiągnąć. Zamiast tego, raczej osiąga to że dzieci uczą się religii w formie bardzo spłyconej. Tak przynajmniej jest u nas. Jak będzie u Węgrów, czy uda im się lepiej - zobaczymy. Oby!
ponad 7 lat temu / Jakub Majewski
 
U nas też jest takie prawo. Obowiązkowo albo religia, albo etyka (do wyboru). Niektórzy domagają się, by religię "zabrać" ze szkół, bo niby jest narzucana, a dzieci nie mają wyboru, ale czyja to jest wina? Nie Kościoła, on swój obowiązek wypełnia, księża i katecheci nauczają, wina jest państwa i szkół, które zatrudniać etyków nie chcą. W końcu etaty kosztują, a jak sobie taka szkoła przekalkuluje, że dzieci niewierzących czy też innych religii i wyznań jest mniej jak 1/4 całości, to im się etyka zatrudniać nie opłaca. Ja chodziłam i na jedno i na drugie, ale niestety nie wiele jest takich szkół z takimi możliwościami.
ponad 7 lat temu / Ajoba
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.