DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Węgry: polityka prorodzinna przynosi efekty. Czy działania Orbana zahamują demograficzny regres?

Węgry: polityka prorodzinna przynosi efekty. Czy działania Orbana zahamują demograficzny regres?
European People’s Party/Wikimedia

Mniej rozwodów, spadek liczby aborcji i więcej zawieranych małżeństw – to efekty polityki prorodzinnej prowadzonej od wielu lat przez ekipę Viktora Orbána. Sukcesem jest także odnotowany w ostatnich latach wzrost dzietności kobiet, co daje nadzieję na zahamowanie wyludniania się kraju.

 

W stosunku do 2010 roku nakłady na wspieranie rodziny i politykę społeczną – ukierunkowaną na poprawę jakości życia rodzin – wzrosły w 2018 roku dwukrotnie. Dzisiaj Węgry wydają na wsparcie rodzin 5 proc. PKB. Takie działania były odpowiedzią na wieloletni kryzys demograficzny, który doprowadził do tego, że od 2001 roku liczba mieszkańców naddunajskiej republiki spadła z 10,2 mln do ok. 9,7 mln osób obecnie. Statystyki nie ujmują dużej liczby Węgrów, którzy pracują za granicą, gdzie część z nich planuje zostać na stałe, m.in. z powodu lepszych gwarancji socjalnych i systemu opieki nad rodziną. Liczbę emigrantów ekonomicznych szacuje się miedzy 300 a 500 tys. obywateli.

 

Wieloletnia polityka prorodzinna władz w Budapeszcie doprowadziła do spadku liczby dzieci zabijanych w łonach matek (o jedną trzecią), rozwodów (o 22 proc.) i wzrostu liczby zawieranych małżeństw (o 43 proc.).

 

Sukcesem szeroko prowadzonej polityki ekipy Viktora Orbána jest przełamanie regresu demograficznego i odnotowanie największego od dwóch dekad wskaźnika dzietności kobiet. Wzrósł on od 2010 roku z poziomu 1,25 do 1,5. W 2018 roku urodziło się na Węgrzech 91,3 tys. dzieci – niewiele mniej niż w 2017 roku.

 

To jednak nadal nie wystarcza nawet na utrzymanie liczby obywateli na stałym poziomie. Naturalną zastępowalność pokoleń zapewnia bowiem dopiero dzietność na poziomie 2,1.

 

 

Źródła: svetlosveta.sk

JB

 

 


DATA: 2019-05-14 07:53
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.