DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Węgry: od marca 2015 r. duże sieci handlowe będą zamknięte w niedzielę

Węgry: od marca 2015 r. duże sieci handlowe będą zamknięte w niedzielę
fot. pam

Węgierski parlament przyjął ustawę, zakazującą pracy w niedzielę sklepom ogólnospożywczym, elektronicznym i specjalistycznym o powierzchni przekraczającej 400 metrów kwadratowych. Projekt ustawy przygotowała chadecko-ludowa partia KDNP. Zakaz pracy w niedzielę obowiązywać będzie od marca 2015 r.


Ustawa przewiduje pewne wyjątki. Między innymi zezwala właścicielom dużych sklepów wybrać jedną niedzielę w roku, kiedy będą mogli otworzyć sklepy. Nowe przepisy nie mają zastosowania do aptek, stacji benzynowych, stadionowych bufetów oraz sklepów usytuowanych na lotniskach i dworcach kolejowych.  

 

Za nieprzestrzeganie zakazu ustawa przewiduje surowe kary: od tygodniowego tymczasowego zamknięcia do zawieszenia na rok po czterech z rzędu naruszeniach. Prawo nakłada ograniczenia także na sklepy całodobowe. Będą one mogły być otwarte w dni powszednie i soboty od 6.00 do  22.00.

 

Z obowiązywania zakazu handlu w niedzielę mają być zwolnione małe sklepy o powierzchni mniejszej niż 200 metrów kwadratowych pod warunkiem, że pracę w niedzielę będą wykonywać wyłącznie właściciel lub członkowie jego rodziny. W niedzielę przed południem otwarte mogą być sklepy sprzedające wyłącznie chleb i produkty mleczne.

 

Posłowie KDNP twierdzili, że przyjęcie ustawy było konieczne, aby zapobiec wykorzystywaniu pracowników, jak również w celu „utrzymania niedzieli jako dnia poświęconego dla rodziny”.

 

Przeciwko projektowi głosowało wielu posłów rządzącego Fideszu i urzędników państwowych, w tym minister gospodarki narodowej Mihály Varga. Zdaniem jednego z ekspertów cytowanego przez portal index.hu, 20 tys. Węgrów może stracić pracę w wyniku zakazu handlu w niedzielę.

 

Ustawa jest nie na rękę jednemu z głównych sponsorów Fideszu, to jest sieci ogólnospożywczej CBA. Jej przyjęcia zażądał jednak główny partner koalicyjny rządzącej partii.

 

 

Źródło: budapestbeacon.com, AS.


DATA: 2014-12-17 16:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Przeciwko projektowi głosowało wielu posłów rządzącego Fideszu i urzędników państwowych, w tym minister gospodarki narodowej Mihály Varga." Rozumiem, ze oni pracują 7 dni w tygodniu, także często po 22?
ponad 5 lat temu / Kargul
 
Mozna? Mozna, a nawet TRZEBA.
ponad 5 lat temu / Kargul
 
Akurat ich zwolnią jak w marketach zredukowano personel do minimum.Chyba , że będą sprzedawać roboty.
ponad 5 lat temu / cynik
 
A gdzie na tzw. zachodzie (Niemcy, Francja, Austria itp.)sklepy są czynne w niedzielę? To w obozach pracowali cały tydzień. Ale u nas to jest jeszcze lepiej: 7 dni w tygodniu/24h :( Wielkie zagraniczne sieci w Polsce wyrabiają zysk, który wyprowadzają do siebie. U nas ludzie harują 7 dni w tygodniu to ci na zachodzie mogą w niedzielę odpoczywać! Brawo Węgry !!
ponad 5 lat temu / gość
 
W dusznych gabinetach Europy i Ameryki zapewne ustalane sa ostatnie szczegóły zrobienia tam "porządku"...
ponad 5 lat temu / sniddy
 
Oj szykuje się kolejny "majdan", tym razem w Węgrzech.
ponad 5 lat temu / Alek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.