DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Węgry: kolejne organizacje pozarządowe na celowniku Orbana

Węgry: kolejne organizacje pozarządowe na celowniku Orbana
By European People's Party http://www.flickr.com/photos/eppofficial/ [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Węgierskie władze kontynuują wojnę przeciwko organizacjom pozarządowym. Tym razem na celowniku są węgierskie stowarzyszenia i fundacje korzystające z funduszy szwajcarskich.

 

- Mamy do czynienia nie z członkami społeczeństwa obywatelskiego, ale płatnymi działaczami politycznymi, którzy służą interesom obcych – mówił w lipcu o niektórych organizacjach pozarządowych premier Viktor Orban.

 

Zgodnie z wyznaczoną przez Orbana oficjalną linią rządu służby specjalne i policja prowadzą naloty na siedziby organizacji pozarządowych, rekwirując sprzęt i dokumentację księgową.

 

Od początku roku węgierskie władze prześwietliły w sumie kilkadziesiąt podmiotów, które miały jakikolwiek związek z funduszami norweskimi. Fundusze te – w ramach 20-letniej umowy rządu norweskiego z partnerami UE – z zasady powinny były pomagać w budowaniu i wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego w biedniejszych częściach Europy.

 

W pierwszej kolejności uderzono w organizacje lewicowe, ekologiczne i promujące dewiacyjne zachowania jak np. Kobiety dla Kobiet przeciw Przemocy czy Labrisz Lesbian Association. Norwegowie zawiesili więc wypłatę dotacji.

 

We wrześniu policja zrobiła kolejne naloty na dwie organizacje pozarządowe odpowiedzialne za podział norweskich grantów. Rząd zdecydował o rozszerzeniu kręgu podejrzanych instytucji o organizacje NGO korzystające z funduszy pochodzących z Programu Współpracy Szwajcarsko-Węgierskiej.

 

8 września specjalna jednostka policji wkroczyła do siedziby organizacji Ökotárs- Budapeszt, oskarżonej o „sprzeniewierzenie 400 mln forintów” i „nieprawidłowości finansowe”, które są badane przez Biuro Kontroli Rządu.

 

Dyrektor fundacji, Veronika Mora twierdzi, że nie było potrzeby działań operacyjnych podjętych przez policję, gdyż fundacja, na prośbę zainteresowanych instytucji, dostarczyłaby dokumentację. Zdaniem Mory, oskarżenia wobec fundacji są bezzasadne.

 

Działanie rządu jest szeroko krytykowane przez partie opozycyjne, w tym Koalicję Demokratyczną, porównującą obecną sytuację na Węgrzech do sytuacji w Rosji.

 

Ludzie premiera przygotowują listy kolejnych – jak je nazywają – „problematycznych instytucji”, które mogą w najbliższym czasie spodziewać się nalotu policji.

 

Jednak działania rządu Orbana nie wydają się interesować Węgrów. Przeciwko postepowaniu władz wobec organizacji pozarządowych w Budapeszcie protestowało w poniedziałek zaledwie 5 tys. ludzi.

 

 

Źródło: budapesttime.hu, economist.com, AS.


DATA: 2014-09-23 15:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

oby tak w Polsce!
ponad 5 lat temu / razorrr
 
Nowoczesna Polska jest platformą obywatelską do załatwiania interesów Naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Kto temu przeszkodzi? Ten jest seryjnym samobójcą bez udziału osób trzecich a nawet czwartych lub nawet piątych. Ale jak wiemy są osoby szóste i siódme. Ha.
ponad 5 lat temu / Leo
 
Obecnie węgierski rząd likwiduje wszczepiene tam pomosty naczyniowe (tzw. by-passy walutowe dla lewactwa)... Ploughshares Foundation (funadcja zajmująca się rozbrojeniem USA), Ford Foundation, Open Society Institute, Tides Foundation, Packard Foundation. ---> Taki małym przykładem Polskim, oczywiście na skalę mikroskopijną w porównaniu z USA jest "Wielka Orkiestra Świątecznej POmocy Owsiaka", który pod płaszczykiem świetlanych celów prowadzi lewacką edukację publiczną poprzez organizowanie pacyfistycznych i satanistycznych festiwali Przystanek Woodstock oraz podważa tradycyjne wartości (chrześcijańskie, patriotyczne i rodzinne) poprzez promowanie sloganów typu "Róbta co chceta". Z ogromnych funduszy agentur zaborczych jak Stefan Batory Foundation korzysta w Polsce upleciona konspiratywnie pajęczynka mniejszych organizacji i stowarzyszeń czyście antypolskich jak: "Kultura Liberalna", organizacji proaborcyjnych czy neomarksistowskich happeningów typu "Golgota Picnic".
ponad 5 lat temu / Tiberias
 
W Polsce jako pierwszą - proponuję sprawdzić Fundację Stefana Batorego "filantropa" Sorosa.
ponad 5 lat temu / maciek
 
W Polsce obrać taką drogę!
ponad 5 lat temu / opty
 
Obecnie możemy Węgrom tylko pozazdrościć, choć mam nadzieję że przyszłe wybory przyniosą również nam mądrych przywódców.
ponad 5 lat temu / Konrad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.