DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Węgry: już jest więcej małżeństw, bratankowie czekają jeszcze na dzieci

Węgry: już jest więcej małżeństw, bratankowie czekają jeszcze na dzieci
Fot. Pixabay

Węgry zanotowały w obecnym roku wielki wzrost liczby małżeństw. Rządowe zachęty do zakładania rodzin i starań o dzieci jak na razie nie poprawiły jednak znacząco statystyk dotyczących urodzeń – pisze „Catholic Herald”.

 

Rząd w Budapeszcie zaproponował rodakom system zachęt finansowych. Celem jest skłonienie Węgrów do zawierania związków małżeńskich oraz ratowania demografii. Pary formalizujące swoje wspólne życie, przy założeniu, że kobieta nie przekroczyła jeszcze czterdziestki, mogą liczyć na państwowe pożyczki. Są one refundowane w jednej trzeciej jeśli owocem związku będzie dwoje dzieci, zaś w całości gdy postarają się o trójkę potomstwa.

 

Efekt nastąpił szybko, lecz jest on połowiczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach obecnego roku liczba małżeństw wzrosła (porównując rok do roku z okresem styczeń-wrzesień 2018) o jedną piątą. Nie przekłada się to jednak na przyrost naturalny. Przeciwnie: w pierwszych trzech kwartałach obecnego roku liczba urodzeń spadła w porównaniu z analogicznym okresem 2018 – o 1,6 procent. Węgrom wciąż daleko do osiągnięcia poziomu zapewniającego zastępowalność pokoleń (2,1 urodzeń na statystyczną kobietę). Obecnie współczynnik dzietności wynosi nad Dunajem 1,48.

 

„Małżeństwo przeżywa renesans na Węgrzech” – ogłosiła z dumą na Twitterze Katalin Novak, sekretarz stanu ds. rodziny i młodzieży.

 

W swym niedawnym przemówieniu premier Viktor  Orban nawiązał do spadkowej tendencji liczby urodzeń i nakreślił długoterminowy cel odwrócenia tego trendu oraz osiągnięcia poziomu zastępowalności – przypomina The Catholic Herald.

 

 

Źródło: thecatholicherald.co.uk

RoM

 

 

.


DATA: 2019-12-03 21:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ludzki egoizm jest zbyt silny, by człowiek chciał się poświęcać dla dzieci
6 miesięcy temu / nic już nie po
 
Jak Orban zakaże aborcji na Węgrzech i nawróci się na rzymski katolicyzm to pogadamy.
6 miesięcy temu / ala wilk
 
@ Brak znajomosci Zrobic dziecko, spłodzic. To jezyk patologiczny, blokowo-osiedlowy, czy codzienno-normalny ? Ludzie to sobie moga w bucie palcem ...
6 miesięcy temu / Wiec,
 
@Pmp - oraz państwowe emerytury, które zwalniają z myślenia o starości
6 miesięcy temu / Ajak
 
Są dw główne powody niskiej dzietności: powszechność antykoncepcji i promocja pracy/kariery kobiet poza domem.
6 miesięcy temu / Pmp
 
Od socjalu nie przybędzie dzieci, ale akurat w kwestii rodziny państwo może coś zrobić. Jeśli ktoś się waha, czy go na dzieci stać, bo się nasłuchał o kosztach wychowania, co słusznie zauważyła Matka Polka, to taka zachęta może pomóc. A z tego "przemyślenia małżeństwa", to wychodzą bardzo szybko rozstania. Najpierw ludzie robią kariery, zarabiają pieniądze, w międzyczasie szukają kandydata idealnego, bo przecież trzeba wszystko przemyśleć, a jak zegar biologiczny tyka coraz głośniej i się ktoś orientuje, że de facto nie ma z kim szczerze porozmawiać, to bierze ślub z byle kim i po chwili jest rozwód. Poza tym na rynku preferowane są osoby bez rodziny, spróbuj dostać kredyt mając kilkoro dzieci, zdolność dzieli się na liczbę osób w gospodarstwie. Także takie rządowe programy stanowią lekką przeciwwagę dla antyrodzinnego klimatu. Państwo powinno mocno utrudnić procedurę rozwodową i to też by schłodziło trochę zapał niektórych.
6 miesięcy temu / Mat
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.