DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Węgierski biskup chce zaproponować papieżowi zniesienie obowiązkowego celibatu dla kapłanów

Węgierski biskup chce zaproponować papieżowi zniesienie obowiązkowego celibatu dla kapłanów
fot. Anatol Chomicz / FORUM

Węgierski biskup Miklos Beer, będący ordynariuszem diecezji Vac, udzielił miejscowym mediom wywiadu, w którym przyznał, że Kościół powinien zastanowić się nad zniesieniem celibatu. Hierarcha podkreślił, że w obliczu coraz silniej odczuwanego braku księży, jego zdaniem należy opowiedzieć się za odejściem od obowiązkowego celibatu. „Myślę, że już nadszedł ku temu czas” – powiedział.


Zdaniem bp Mikolsa Beera, katolickimi kapłanami mogliby zostawać także sprawdzeni, żonaci mężczyźni, którzy wcześniej odbyliby odpowiednią, gruntowną naukę. „Myślę, że już nadszedł ku temu czas” - powiedział biskup w rozmowie z portalem internetowym szemlelek.blog.hu.


74-letni hierarcha zapowiedział, że swoją wizję warunków dopuszczenia do kapłaństwa żonatych mężczyzn będzie chciał przedstawić papieżowi Franciszkowi. Biskup zaznaczył, że w swojej diecezji nie może obsadzić ok. 10 funkcji proboszczów. „Dłużej nie da się tak działać, nie możemy ciągle oczekiwać pomocy księży z zagranicy, z Polski czy Indii” – uważa biskup. Jego zdaniem, należy poszukiwać ludzi, którym będzie można powierzyć kierowanie parafią, a wśród nich mężczyzn, „prowadzących w głębokiej wierze piękne życie rodzinne”.

Z dużym zaniepokojeniem patrzy bp Beer na „duchowe kierownictwo” wspólnot kościelnych w przyszłości. Jego zdaniem nie wystarczy tylko dać im do dyspozycji miejsca w seminariach duchownych, bo jest to „oszukiwanie samego siebie”. Rozmówca portalu przyznał, że sam zna żonatych mężczyzn, którzy po odpowiednim przygotowaniu mogliby objąć kierowanie parafią jako proboszczowie. „Z takimi, właściwymi na ten urząd, żonatymi mężczyznami podjąłbym rozmowę i zaprosiłbym, aby odkryli w sobie powołanie do takiej roli” – dodał bp Beer.

Jednocześnie wypowiedział się stanowczo przeciw propozycji, aby niejako „zastępczo” niektóre funkcje księży przejmowali w parafii stali diakoni. „Stały diakonat ma inną misję i nie powinien być traktowany jako pośredni szczebel do kapłaństwa” - podkreślił biskup, przestrzegając: „nie mieszajmy go z kapłaństwem”.

 

 

Źródło: KAI

WMa

DATA: 2017-08-12 22:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Celibat to piękna tradycja, podobnie jak 70 dni Wielkiego Postu z maks. 1 posiłkiem. Ten drugi nakaz zlikwidowano, bo nie mogąc go dotrzymać ludzie grzeszyli jeszcze bardziej. A czy celibat przybliża czy oddala księży od Boga w czasach Internetu? Łatwo wam zachować czystość mając żonę? Naprawdę myślicie, że księża dają radę nie mając żony?
10 miesięcy temu / Piotrek
 
@trooper - no przecież kiedyś ludzie jeździli wołami i jedli drewnianymi łyżkami. Chodzili za stodołę i podcierali się liśćmi! To może wrócimy do tego poziomu? Bo poziom argumentów p. @troopera jest jeszcze niższy niż trawa po skoszeniu. Chodzenie do TOALETY NIE JEST OBOWIĄZKIEM Sz. p. @ trooper. No tak durnych argumentów to dawno nie słyszałem.... może jednak ludzie których to nie dotyczy zamilkną a biskup niech się zacznie modlić o powołania a nie kombinować jak koń pod górę!
10 miesięcy temu / Soplica
 
sw. Piotr poszedl za Jezusem i ciagnal za soba zony, ksiadz ma byc kawalerem
10 miesięcy temu / nm
 
Zamiast szukania remedium na brak powołań w znoszeniu celibatu to może najpierw należałoby po prostu wrócić do katolickiej wiary i przywrócić należne miejsce Sacrum przez godne sprawowanie Mszy Św. i przyjmowanie Najświętszego Sakramentu wyłącznie do ust i na klęcząco, czyli jak się należy przed Bogiem. Bo tutaj to trochę tak wygląda, że efekty rozmywania wiary chce się zwalczać jej dalszym rozmywaniem. Co jest na końcu tego procesu doskonale pokazuje całkowita degrengolada naszych "braci odłączonych" z ich biskupkami lesbijkami na czele.
10 miesięcy temu / abc
 
My na to, że jak zwykle manipulujesz. Św. Piotr miał żonę, ale zanim został Apostołem. Swej działalności, jako Apostoł i pierwszy papież, nie prowadził z żoną. Zresztą, podobnie pozostali Apostołowie nie prowadzili działalności z żonami.
10 miesięcy temu / do trooper
 
Jestem za zniesieniem celibatu Bóg kazał się rozmnażać.
10 miesięcy temu / krzysztof40
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.