DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Węgierska walka o in vitro. Politycy są „za”, biskupi mówią zdecydowane „nie”

Węgierska walka o in vitro. Politycy są „za”, biskupi mówią zdecydowane „nie”

„Sztuczne zapłodnienie jest nie do przyjęcia dla Kościoła katolickiego”, oznajmił bp Andras Veres, przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier w odpowiedzi na pojawiające się coraz częściej informacje na temat poszerzenia przez rząd w Budapeszcie realizowanego obecnie na Węgrzech programu in vitro.

 

Pod koniec lipca Bence Retvari, wiceminister ds. zasobów ludzkich poinformował, że na Węgrzech od roku 2010 wykonano ponad 41 tys. „zapłodnień pozaustrojowych” sfinansowanych z budżetu państwa. W około 20 proc. z nich urodziły się dzieci.

 

Zdaniem polityka są to obiecujące wyniki. W związku z tym Retvari zapowiedział dwukrotne zwiększenie rocznego budżetu na wspieranie in vitro z obecnych 8 mln euro do 16 mln w przyszłym roku.

 

Węgierski wiceminister podkreśla, że tego typu działanie jest niezbędne, ponieważ w jego ojczyźnie powoli, ale systematycznie spada liczba ludności. Jak podaje portal niezalezna.pl „pod koniec 2016 roku wynosiła ona 9,8 mln, podczas gdy jeszcze w 2005 roku było to 10,1 mln. Ponad połowę noworodków rodzą kobiety w wieku 30 lat lub późniejszym. Węgierki coraz częściej decydują się na ciążę w wieku starszym niż 35-40 lat”.

 

Tego typu podejście skrytykował bp Veras. Duchowny podkreślił, że Kościół katolicki zawsze będzie bronił ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zaznaczył, że realizując program in vitro ludzie są „tworzeni” bez naturalnego kontaktu między mężczyzną a kobietą, zaś „nadmiar” ludzkich embrionów „zamraża się i magazynuje, albo niszczy”. Hierarcha dodał, że osoba uczestnicząca w programie, „zależnie od tego, na ile świadoma była jej decyzja o udziale, dopuszcza się bardziej lub mniej ciężkiego grzechu”.

 

Biskup powiedział, że nie wypowiada wojny programowi in vitro, ale dodał, że „wedle chrześcijańskiego systemu wartości węgierska jurysdykcja nie jest odpowiednia”. Jego zdaniem węgierski rząd powinien „promować” wśród bezpłodnych par adopcję.

 

- Z mojej długiej posługi duszpasterskiej wynika, iż po zaadoptowaniu dziecka w ciągu roku, dwóch lat parze rodziło się własne dziecko. Organizm i psychika człowieka są złożone i widać, że dzięki opiece nad zaadoptowanym dzieckiem znika wewnętrzna bariera, umożliwiając narodziny dziecka – zakończył bp Veras.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

TK

 

 DATA: 2017-08-27 19:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sławomirze!niech Nam Pan Bóg w tym dopomoże i wszyscy swieci aby ta cywilizacja upadla wraz z jej prawami człowieka i całym systemem diabelskim
ponad 2 lata temu / Daniel
 
Z perspektywy biologa. O procedurze można pisać wiele, limit znaków nie pozwala na to, a więc w wielkim skrócie: każda procedura in vitro to kilka aborcji (na różnych etapach). Wynika to przede wszystkim z tego, że in vitro powoduje ciąże mnogie, a więc kilka nienarodzonych dzieci jest mordowanych, bo "zlecenie" (jak to w ogóle brzmi w kontekście godności człowieka?) jest na jedno. Do tego szereg wad rozwojowych, które występują częściej niż przy "normalnym" zapłodnieniu, a więc dalsze aborcje eugeniczne. Przechowywanie zarodków to też lipa, bowiem zamraża się je ze świadomością, że co najmniej połowa nie przeżyje rozmrażania (czyli praktyczna aborcja), zresztą z reguły zarodki i tak nie zostaną rozmrożone nigdy. Inne aborcje wynikają z samej kapryśności "rodziców", co sprawia, że często rezygnują i wolą sobie pieska adoptować. Około połowa in vitro w UK kończy się aborcją. To nie żart, chociaż może tak wyglądać na pierwszy rzut oka. Alternatywa? Naprotechnologia.
ponad 2 lata temu / incuss
 
Bp Veras ma racje, gdyz niedopuszczalne jest czynienie zla, by z niego wynikalo dobro. Dlatego precz z szatanem, precz z in vitro, precz z eutanazja, precz z gender, precz z aborcja, precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa, po prostu precz z cywilizacja smierci!
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.