DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Według kard. Schoenborna "Rzym jednak nie ma się tak źle!"

Według kard. Schoenborna "Rzym jednak nie ma się tak źle!"
fot. Donatella Giagnori / DDP / FORUM

Za pontyfikatu Benedykta XVI kardynałowie „surowo” oceniali Watykan i domagali się zmian. Teraz okazuje się, że wcale nie jest tak źle i wystarczą korekty instytucjonalne – twierdzi kard. Christoph Schönborn.

 

Ten konsystorz był dla kardynałów bardzo pokrzepiający. Okazuje się bowiem, że raport o stanie Watykanu nie jest katastrofalny – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Christoph Schönborn. Przedstawione ostatnio raporty sugerują, że sytuacja… nie jest aż tak zła, jak myślano przed dwoma latami – podkreślił.

 

Arcybiskup Wiednia zaznaczył, że „dziś wszyscy już zrozumieliśmy, że Papież chce głębokiej reformy Kurii”. – Wiemy, że nie brak mu siły, woli i wytrwałości, by taką reformę przeprowadzić. Chce ją przeprowadzić w wielkiej transparencji i kompetentnie. Dla mnie osobiście sprawozdania te były bardzo pokrzepiające. Odnoszę bowiem wrażenie, że wiele już zrobiono. Jest oczywiste, że takie reformy zawsze napotykają na przeszkody, bo trzeba zmienić zwyczaje, niekiedy istniejące od stuleci. Widzimy jednakże, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, że postępuje się w sposób inteligentny, ostrożny i skuteczny – powiedział austriacki kardynał.

 

Poprzednio austriacki hierarcha skrytykował tych uczestników ostatniej sesji synodu, którzy propozycje „dowartościowania” nieformalnych związków przyjęli ze „strachem”. Skrytykował także próby powrotu do „politycznego katolicyzmu”, takiego jak w latach 30-tych XX wieku. – Istnieje pokusa marzeń o silnym Kościele, pokusa katolicyzmu politycznego, który będzie zachwycać ludzi tak jak w latach 30-tych. Tacy kardynałowie są mocno zaniepokojeni, kiedy wydaje im się, że obserwują znaki pomniejszenia władzy papieskiej i papieża schodzącego z tronu – stwierdził w rozmowie z miesięcznikiem „Herder Korrespondenz”.

 


Źródło: Radio Watykańskie, „The Tablet”

matDATA: 2015-02-18 07:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skoro "Rzym nie ma się tak źle" to po co było wymuszać odejście papieża Benedykta XI? Ano chyba po to by oczyścić drogę do reformy homo- gendero -rozwodowej w Kościele Katolickim , czyli go osłabić i złamać..Zwróćcie uwagę jak się arcybiskup Wiednia podlizuje się i słodzi Papieżowi Franciszkowi. Ileż on użył lizusowskich zwrotów: transparentnie,kompetentnie , inteligentnie, ostrożnie , skutecznie i drwi z tych co to martwią się upadkiem papieża schodzącego z tronu. Teraz rozumiem dlaczego ukochany św. Jan Paweł II nie opuścił Łodzi Piotrowej do ostatniej chwili życia i na swojego następcę namaścił Benedykta XVI. Wiedział,że po jego śmierci rozpęta się walka o " róbta co chceta" w Kościele Katolickim. Wypowiedź kardynała z Wiednia jest tego przykładem, bo tym czym on się martwi najbardziej to dowartościowaniem homo i rozwodników. Ani słowa o rodzinie, ani słowa o prześladowaniach chrześcijan , ani słowa o Miłosierdziu Bożym dla pragnących tego miłosierdzia.
ponad 5 lat temu / anka
 
Ks..kard.mowi,ze pontyfikat Benedykta XVI,byl surowo oceniany przez kardynalow,tymczasem sam stwierdza,ze "Rzym"jednak nie ma sie tak zle.Po co wiec bylo zmieniac Papieza? Kto zatem doprowadzil do ustapienia Benedykta XVI? W zamieszczonym tekscie,czytamy dalej o "tak zwanym dowartosciowaniu nieformalnych zwiazkow" przyjetych "ze strachem".Ks.kard.wypowiada sie wiec w sposob,dosc niefrasobliwy.Z doniesień sprzed zakończenia Synodu,mogliśmy się dowiedzieć o tym" sposobie" ,tj.udzielania Pana Jezusa w Komunii swietej,na wzór podawania protestanckiego błogosławionego chlebusia,w rodzaju dowartościowującego amuletu. Przy okazji zapytam,dlaczego w tym dobrze mającym się "Rzymie" zignorowano zarządzenie Papieża Benedykta,o udzielaniu Komunii Sw.do ust, zamiast na "łapę",co obserwujemy napowrot dziś?
ponad 5 lat temu / Stanislaw
 
Jak zwykle zatem rzucano oszczerstwa na Benedykta. Świetna postawa, doprowadzić kogoś do abdykacji z urzedu, a potem stwierdzić beztrosko: "O, jednak nie jest aż tak źle, jak myślałem." O co chodzi tym księżom?
ponad 5 lat temu / hyc
 
Kardynał upadłego, pustego kościoła w Austrii, pustostanu duchowego. Kto jeszcze chce go słuchać? I po co?
ponad 5 lat temu / Jan III
 
Kardynałów głszących herezje należało by eskomunikować doktryna katolicka jest niezmienna należy zlikwidować kolegializm duchowieństwo powinno składać przysięgę antymodrnistyczną
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
"austriacki hierarcha skrytykował tych uczestników ostatniej sesji synodu, którzy propozycje dowartościowania nieformalnych związków przyjęli ze strachem" - a o czymś takim jak Bojaźń Boża to kardynał w ogóle słyszał?
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.