DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Według kard. Muellera chrześcijanie pomagający uchodźcom nie powinni ich nawracać

Według kard. Muellera chrześcijanie pomagający uchodźcom nie powinni ich nawracać
fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM

Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary Gerhard Müller stwierdził, że pomoc charytatywna nie powinna być przekształcana w „narzędzie prozelityzmu”. Podkreślił, że pomoc powinna być świadectwem miłości, bez żadnych ukrytych intencji.

 

Doświadczony chrześcijanin wie, kiedy jest czas na to, by mówić o Bogu, a kiedy milczeć. Czasem niemy świadek miłości Boga jest najlepszy – podkreślił niemiecki hierarcha, występując w trakcie konferencji poświęconej encyklice  „Deus Caritas Est”. – Misją Kościoła jest dawanie świadectwa o Chrystusie. Czymś pogardliwym byłoby mówienie: masz, ale tylko dobra materialne – mówił kard. Gerhard Müller.

 

W swoim wystąpieniu purpurat odniósł się także do niemieckich doświadczeń. – Wśród imigrantów jest wielu ludzi – większość z nich to muzułmanie – którzy pytają: „Dlaczego pomagają nam chrześcijanie, nie nasi bracia muzułmanie?”. Miłość bliźniego to punkt wyjścia prowadzący do miłości Boga, bo poprzez Jezusa Chrystusa Bóg jest przyczyną i istotą naszej miłości wobec bliźnich – tłumaczył. kard. Müller.

 

Hierarcha podkreślił przy tym, że miłość bliźniego nikogo nie wyklucza z powodów religijnych. A miłosierdzie nie może też być „ślepym aktywizmem i fanatyczną chęcią zreformowania świata”.

 

Kardynał Antonio Tagle (Filipiny) skrytykował także „narzucanie komuś wiary Kościoła, nawet w sposób subtelny”. Chrześcijańskie dzieła miłosierdzia powinny być wolne od prozelityzmu – kontynuował – ale nie ma to oznaczać, że Boga należy z tej działalności wykluczyć. – Prawda chrześcijaństwa jest czymś pięknym, a piękne rzeczy mają moc przyciągania. Dlatego prozelityzm polega na narzucaniu, ale Dobra Nowina, sama w sobie piękna, będzie przyciągać ludzi bez narzucania im czegokolwiek – stwierdził hierarcha.


***


Czym jest prozelityzm? Stosowaniem przymusu w kwestiach zmiany wyznania. Zakaz prozelityzmu, jak podkreślał Jan Paweł II, wynika z samej natury wiary, z poszanowania "prawdy, wolności i godności każdej osoby ludzkiej" (Posynodalna Adhortacja Ecclesia in Europa).


Kwestia rozumienia "prozelityzmu" - zwłaszcza w środowiskach ekumenistów - budzi od dawna kontrowersje. Według środowisk postępowych, "prozelityzmem" bywało każde pozyskiwanie wyznawców pochodzących z innych grup chrześcijańskich, wskutek przymusu bądź obietnic majątkowych, ale i nie tylko. Prowadziło to do sytuacji, w której niektórzy duchowni z obawą - a czasem i z niechęcią - przyjmowali chrześcijan należących do grup protestanckich, którzy chcieli złożyć katolickie wyznanie wiary.


Głos w tej sprawie w 2007 roku zabrała Kongregacja Doktryny Wiary. Jak czytamy w "Nocie doktrynalnej na temat niektórych aspektów ewangelizacji", "jeśli chrześcijan niekatolik, z przyczyn sumienia i przekonany o prawdzie katolickiej, prosi o wejście w pełną jedność z Kościołem katolickim, należy uszanować to jako dzieło Ducha Świętego i jako wyraz wolności sumienia i religii. W tym przypadku nie ma mowy prozelityzmie w przypisywanym temu terminowy ujemnym znaczeniu". Podobnie rzecz się ma w przypadku muzułmanów. 

Źródło: cruxnow.com, catholicnews.com

mat

 

 

 


DATA: 2016-02-29 12:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

chłopie, zrzucaj sutanne, ubieraj włośnicę i czyń pokutę bo jesteś powodem zgorszenia i niszczenia Kościoła! a swoja drogą, jak głupi i tępi są niektórzy biskupi i kardynałowie.
ponad 2 lata temu / anty mason
 
A czy Matka Teresa z Kalkuty niosąc pomoc hindusom nawracała ich na chrześcijaństwo? To najbardziej czytelny przykład miłości bliźniego. Niektórzy mylą niesienie pomocy z ewangelizacją, chociaż to jest też element ewangelizacji, bo nie słowa a przykłady pociągają.
ponad 2 lata temu / Maria
 
Ryt są jeszcze inne dokumenty Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego mówiące o nawracaniu na wiarę chreścijańską wydane do roku 1958 r.Jescze jest Deklaracja Kongergacji Nauki Wiary DOMINE JEZUS wydana na polecenie papieża Jana Pawła II Kościół chrystusowy jest prawdziwym Kościołem katolickim po za którym nie ma zbawienia jasno potępiająca synkretyzm religijny.Jest nakaz Jezusa Chrystusa"Idzcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody"
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Koniec czasu się zbliża. Stoimy w końcowym etapie Apokalipsy. Wykłady Ks. Pawła Murzińskiego. Chip RFID = znamię antychrysta.
ponad 2 lata temu / Jergij
 
Ja właśnie posiadam wiedzę, Ty nie. Cytujesz kilka cytatów z Biblii i jeden z Pawła VI i nazywasz to "Tradycją" (Przez duże T). Przecież to zabawne. Nie mówię, że nie można ewangelizować ubogich - tylko żeby NIE UZALEŻNIAĆ NIESIENIA IM POMOCY OD NAWRÓCENIA. Nie stosować szantażu. Czy można to napisać jaśniej? I JE nic więcej nie powiedział, tylko tyle. Widzę, że zasadnie, bo chyba niektórych "WIELKICH ZNAWCÓW TRADYCJI KATOLICKIEJ W POSTACI JEDNEJ ADHORTACJI PAWŁA VI" po prostu nie potrafią tego swoim małym rozumkiem objąć.
ponad 2 lata temu / @Tomasz
 
Słuchajcie wykładów Ks. Pawła Murzińskiego.
ponad 2 lata temu / Riko
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.