DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Według kard. Marxa 500-lecie reformacji to okazja do namysłu i... radości

Według kard. Marxa 500-lecie reformacji to okazja do namysłu i... radości
Fot. fot. REUTERS/Ina Fassbender/FORUM

Kard. Reinhard Marx uważa, że 500-lecie reformacji to powód nie tylko do namysłu, ale także do świętowania. Chociaż przelano wiele krwi, to Marcin Luter był jego zdaniem wielkim myślicielem, a Kościół, mimo podziałów, jest zasadniczo jeden.

 

Przewodniczący niemieckiego episkopatu (DBK) kard. Reinhard Marx udzielił wywiadu niemieckiej ewangelickiej agencji prasowej, w którym mówił o katolickim postrzeganiu reformacji i przyszłorocznych obchodów jej 500-lecia. - Skutków przybicia tez [przez Lutra] nie można, oczywiście, jedynie świętować. Podziały Kościoła nie są powodem do radości. Tak uważa także strona ewangelicka, nawet jeżeli stawia silniejszy akcent na świętowaniu. Nie widzę tu jednak przeciwieństwa. To cudowne, że protestanci zapraszają do swojego święta ekumenicznych partnerów. Jeszcze 50 czy 100 lat temu było inaczej – twierdził niemiecki purpurat.

 

Kardynał Marx wytłumaczył następnie, dlaczego strona katolicka może zaangażować się – w ograniczony wprawdzie sposób – w przyszłoroczne obchody rocznicy reformacji. - Marcin Luter był bardzo ważny dla pogłębienia i zrozumienia wiary chrześcijańskiej. Nawet jeśli – jak na katolickiego biskupa - nie trzeba i nie można być z nim w zgodzie we wszystkich punktach, to był on wielką, duchowo inspirującą postacią, nie ulega to wątpliwości – twierdził hierarcha. Jak dodał, katolicy chcą przy tym w przyszłym roku wyraźnie podkreślić, że Luter nie był „jedynym odnowicielem Kościoła”, bo „wraz z jego tezami nie rozpoczęła się historia Kościoła”.

 

Przewodniczący niemieckiego episkopatu stwierdził także, że katolicy i protestanci w Niemczech chcą przy okazji rocznicy zaleczyć głębokie rany. Po 1517 roku przelano w imię Chrystusa morze krwi, a kwestie wiary były wykorzystywane jako narzędzie polityki. Ofiarą takiej instrumentalizacji padł w ocenie Marxa zarówno sam Luter i protestanci, jak i katolicy. Kard. Marx jest w pełni przekonany, że winę za ostrość sporu ponosi także Kościół katolicki. - W ciągu 30 lat wojny w niebywały sposób mieszano ze sobą politykę i religię – podkreślił, dodając, że zabrakło zdecydowanego stanowiska Kościoła, który powinien był domagać się zatrzymania przemocy.

 

Kardynał Marx był pytany przez protestanckich rozmówców, czy Kościół katolicki nie powinien zmienić stanowiska wobec wspólnot protestanckich i uznać je za „Kościół”. Dla ewangelików było bolesne, że dotychczasowe stanowisko zdecydowanie podkreślił papież Benedykt XVI. Kard. Marx odparł na to jedynie, że katolicy rozumieją Kościół odmiennie niż protestanci, co wyraża między innymi deklaracja „Dominus Iesus”. Nie należy jednak – kontynuował – postrzegać tej debaty jako „walki o słowa”.

 

Marx podtrzymał przy tym swoje twierdzenie, według którego wspólnoty protestanckie i Kościół katolicki „są w pewnym sensie jednym Kościołem”. - W Credo wyznajemy wiarę w jeden święty katolicki i apostolski Kościół. Przy tym katolicki nie oznacza konfesyjny, ale dla wszystkich, wszystko obejmujący. Wskazuje to na Kościół jako Ciało Chrystusa, do którego należą wszyscy ochrzczeni. Tej jedności, obecnej w chrzcie, człowiek nie może zniszczyć. W chrzcie stajemy się jednym ciałem. Nawet jeżeli Kościół jest w swojej widzialności rozdarty, to Chrystusa nie można rozedrzeć – stwierdził kardynał Reinhard Marx.

 

Przeczytaj także: Luter myślał, że był boski!

 

Źródło: Domradio.de

pach

 DATA: 2016-03-09 08:24
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najgorsze jest to, że nie tylko sam kard.Marks stoi nad przepaścią, ale innych pociąga za sobą, tych, co go słuchają.
ponad 4 lata temu / rst
 
"podobnoto marcin luter...powiedzial ze zeby Bog mogl byc...itd... Luter myslal raczej o sobie, bo poto by zostac Luterm, (czyli ojcem najwiekszego przekretu szatanskiego w calej historii ludzkosci), musial byc sam diablem by potem stac sie Lutrem!!! Pomylily mus ie tylko wontki, nieszczesni tylko wszyscy ci, co za nim podazyli!!! Wyniki widzialne PATRZ NA SWIAT!!!!
ponad 4 lata temu / okirex
 
czego wymagac od Pana Biskupa, kiedy sami protestanci nie znaja historii Lutra!!! Bo klamsto polega na tym, zeby sie dobrze sprzedac... Stawka jest wysoka bo chodzi o wiecznosc!!!
ponad 4 lata temu / okirex
 
Ten człowiek już stoi nad przepaścią a każdy dzień tylko go do niej przybliża
ponad 4 lata temu / PS
 
Kardynał przeciw kardynałowi, biskup przeciw biskupowi, Papież Franciszek zaś siedzi cicho i nic, o sobie zaś mówi "biskup Rzymu" - pytanie brzmi gdzie jest Papież? Jak mają się w tym połapać owieczki?
ponad 4 lata temu / Jarek
 
Cóż tu komentować? "Jeśli kapłan z powodu swego nieuctwa lub niedbalstwa nie potrafi wytyczyć ludziom drogi do zbawienia, to będzie odpowiedzialny przed Bogiem za dusze, które zginęły, gdy znajdowały się pod jego pieczą." - św. Tomasz z Akwinu.
ponad 4 lata temu / Teresa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.