DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

We współczesnej polityce dominuje nienawiść. Jest na to rada!

We współczesnej polityce dominuje nienawiść. Jest na to rada!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Amerykański publicysta konserwatywny John Horvat II ubolewa nad dominacją nienawiści we współczesnym społeczeństwie i polityce. Zauważa, że ludzie z różnych stron politycznego spectrum, a także radykalni lewicowcy buntują się i nienawidzą innych. Paradoksalnie jednak świadczy to o ich potrzebie Boga, który jako jedyny może im dać pokój serc.

 

Jego zdaniem nienawiść to problem nie tylko nacjonalistów. Również tak zwana alternatywna lewica, ludzie związani z Antifą czy podobnymi organizacjami żywią do swych przeciwników nienawiść. Uczucie to nie ogranicza się zresztą do domeny polityki. Wszak 45 tys. Amerykanów rocznie odbiera sobie życie. Ponadto 60 tys. zaś ginie z powodu uzależnienia od narkotyków.

 

Przyczyny tego opłakanego stanu rzeczy są różne: od samotności, przez oderwanie od świata aż po niezdolność do kochania innych. Nienawiść jednak, jak podkreśla amerykański myśliciel, skierowana jest zawsze przeciw czemuś.

 

W niektórych przypadkach głównym przedmiotem nienawiści jest własne ja. Ludzie nienawidzą samych siebie, gdy żyją w społecznej izolacji. Potęguje to współczesny nacisk na ludzkie emocje i uczucia. Chodzi tu o mentalność skrajnie indywidualistyczną, lekceważącą społeczeństwo. Żyjemy w rzeczywistości, gdzie według słów Vaclawa Havla, wszystko jest możliwe, a nic nie jest pewne.

Egzystujemy zdaniem Johna Horvata w ponowoczesnej ziemi jałowej, w społeczeństwie fałszywym, pozbawionym narracji. Jest to świat potęgujący frustracje i wpędzający w depresję. To świat obiecujący wszystko, lecz niedający niczego.

 

Omawiając problem nienawiści w społeczeństwie, nie sposób jednak uciec od problemów religijnych. Ludzie dystansując się od Boga i Kościoła tracą zdolność odpowiedzi na najważniejsze pytania. Stają w obliczu niezrozumiałego wszechświata. Mówi się im, że porządek ani cel nie istnieje. To zaś potęguje ich frustrację.

 

Jak zauważa John Horvatt II, osoby te buntują się przeciwko współczesnemu porządkowi. Sprzeciwiają się bowiem jego bezcelowości i bezsensowności. W gruncie rzeczy jednak nieświadomie poszukują Boga. Tylko w Nim, a nie w emocjonalnym buncie, mogą przecież znaleźć spokój.

 

Źródło: tfp.org

mjend  


DATA: 2018-11-16 07:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Buntuja się przeciw temu a potem szukają podobnych sobie przez co szybko takie negatywne rzeczy rozrastaja się do coraz większej skali. Czasem to jest jak z pożarem.
8 miesięcy temu / doc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.