DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Dziedzictwo Europy

Agnieszka Lissowska

Wczesnośredniowieczne iluminatorstwo iryjskie


Ze splątanych, zasupłanych wstęg, tworzących pozornie abstrakcyjny ornament, wyłaniają się nagle zakończone szponami stopy i wykrzywione twarze. Nieokreślone, psie i smokowate stwory splatają swe fantastycznie wygięte, wydłużone, wstęgowate ciała i pożerają wzajemnie swoje ogony. Zewsząd wyziera tajemnicze, nieznane życie, pełne niedookreśleń, niedające się zdefiniować, a przy tym odurzające, niepojęte i niepokojące. Senne widziadła wynurzają się na powierzchnię tylko na mgnienie oka, aby natychmiast rozpłynąć się w dynamicznie wijących się splotach plecionki.

Powyższy opis nie obrazuje sceny z książki czy filmu science-fiction. Choć może się to wydać nieprawdopodobnym, ta na poły bajkowa, na poły surrealistyczna narracja, charakteryzuje ewangeliarzowe iluminatorstwo iryjskie, z czasów, gdy średniowieczna Irlandia przechodziła swój okres świetności, tj. pomiędzy VI a IX wiekiem.

Rozkwit Szmaragdowej Wyspy związany był w dużej mierze z działalnością mnichów iryjskich, którzy w swej pobożności i żarliwości głoszenia Słowa Bożego wyróżniali się na tle ówczesnego europejskiego ruchu monastycznego. Ich misjonarska "ruchliwość" nie znała właściwie granic (istnieje nawet hipoteza, że dotarli do Ameryki Północnej), natomiast sama działalność wiązała się z wysoką kulturą artystyczną i intelektualną.

Irlandzcy duchowni, w cieniu klasztornych skryptoriów zajmowali się przepisywaniem ksiąg - zwłaszcza świętych, osiągając niebywały wręcz kunszt w ich zdobieniu. Woluminy, które znalazły się w iryjskich klasztorach, stanowiły przede wszystkim egzemplarze uratowane przez rzymskich uczonych i duchownych, którzy skryli się w Irlandii, uciekając przed plądrującymi Imperium Romanum germańskimi plemionami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Obowiązująca od soboty godzina policyjna, wprowadzona pod hasłem walki z epidemią, skłoniła Holendrów do demonstracji, w trakcie których doszło do zamieszek. Policja „potraktowała” uczestników armatkami wodnymi.

 
 

Deon opublikował tekst o ekumenizmie. Jak się on ma do nauczania Kościoła? No właśnie... Zobacz program Mateusza Ochmana "Raport o stanie wwwiary".

 

Minister Marcin Warchoł w radiowym wywiadzie wyraził nadzieję, że brytyjskie władze zabezpieczą wykonanie wyroku warszawskiego sądu oraz wniosków złożonych przez stronę polską i zapewnią panu Sławomirowi z Plymouth pożywienie i płyny.

 

Obostrzenia wprowadzane z powodu pandemii, kolejne lockdowny, prowadzą m. in. do większego uzależnienia od gier hazardowych online. Jest to problem, który dotyka coraz więcej rodzin. „Główną przyczyną popadania w ten nałóg przez nastolatków i młodych ludzi są zakłady sportowe online” – podkreśla kardynał Juan José Omella z Barcelony.

 

Chociaż strona polska dopełniła wszelkich formalności związanych z nadaniem panu Sławomirowi z Plymouth statusu dyplomatycznego, pacjent wciąż nie został przekazany przez Brytyjczyków. Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczy się koniecznością uzyskania od władz w Londynie dodatkowej akredytacji. Jednak prawnicy rodziny chorego oraz minister Marcin Warchoł z resortu sprawiedliwości twierdzą, iż taka zgoda nie jest wcale potrzebna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.