DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Dziedzictwo Europy

Agnieszka Lissowska

Wczesnośredniowieczne iluminatorstwo iryjskie


Ze splątanych, zasupłanych wstęg, tworzących pozornie abstrakcyjny ornament, wyłaniają się nagle zakończone szponami stopy i wykrzywione twarze. Nieokreślone, psie i smokowate stwory splatają swe fantastycznie wygięte, wydłużone, wstęgowate ciała i pożerają wzajemnie swoje ogony. Zewsząd wyziera tajemnicze, nieznane życie, pełne niedookreśleń, niedające się zdefiniować, a przy tym odurzające, niepojęte i niepokojące. Senne widziadła wynurzają się na powierzchnię tylko na mgnienie oka, aby natychmiast rozpłynąć się w dynamicznie wijących się splotach plecionki.

Powyższy opis nie obrazuje sceny z książki czy filmu science-fiction. Choć może się to wydać nieprawdopodobnym, ta na poły bajkowa, na poły surrealistyczna narracja, charakteryzuje ewangeliarzowe iluminatorstwo iryjskie, z czasów, gdy średniowieczna Irlandia przechodziła swój okres świetności, tj. pomiędzy VI a IX wiekiem.

Rozkwit Szmaragdowej Wyspy związany był w dużej mierze z działalnością mnichów iryjskich, którzy w swej pobożności i żarliwości głoszenia Słowa Bożego wyróżniali się na tle ówczesnego europejskiego ruchu monastycznego. Ich misjonarska "ruchliwość" nie znała właściwie granic (istnieje nawet hipoteza, że dotarli do Ameryki Północnej), natomiast sama działalność wiązała się z wysoką kulturą artystyczną i intelektualną.

Irlandzcy duchowni, w cieniu klasztornych skryptoriów zajmowali się przepisywaniem ksiąg - zwłaszcza świętych, osiągając niebywały wręcz kunszt w ich zdobieniu. Woluminy, które znalazły się w iryjskich klasztorach, stanowiły przede wszystkim egzemplarze uratowane przez rzymskich uczonych i duchownych, którzy skryli się w Irlandii, uciekając przed plądrującymi Imperium Romanum germańskimi plemionami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Arcybiskup Samuel J. Aquila z Denver w liście skierowanym do wiernych przypomniał, że nie mogą przymykać oczu na zło i nie jest możliwe, by katolik popierał tak zwane aborcję i eutanazję czy też nienaturalne współżycie płciowe.

 
 

Władze miejskie San Francisco zdecydowały, że w miejscach kultu religijnego wierni będą mogli zajmować czwartą część limitu pojemności obiektów, maksymalnie do 100 osób w jednym miejscu. Wcześniej wierni z tego terenu uczestniczyli jedynie w Mszach świętych i procesjach eucharystycznych na wolnym powietrzu. Jednocześnie w znacznie szerszym zakresie funkcjonowały w tym samym czasie centra rozrywki, sklepy oraz lokale usługowe.

 

Potwierdziły się, na razie częściowo, podane przez nas nieoficjalne informacje na temat składu nowego rządu, który zostanie zredukowany do 14 ministerstw. Część obsady ich kierownictw w środę po południu ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Ponad tysiąc rolników bierze udział w zorganizowanym w Warszawie proteście przeciwko polityce PiS w zakresie ochrony zwierząt. Chodzi o rozwiązania z „piątki dla zwierząt” zakładającej likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

 

 

W nocy zamaskowani aktywiści zdewastowali budynek Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na gmachu pojawił się napis: „Twoje dziecko LGBT+” oraz trzy imiona. Komentując sprawę szef resortu zauważył, że „tęczowi” wandale obrali sobie za cel budynek, w którym gestapo dręczyło polskich bohaterów. – Idioci, barbarzyńcy – powiedział o chuliganach Dariusz Piontkowski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.