DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Wcześniej, ale wciąż późno

Wcześniej, ale wciąż późno
fot.toxygen/sxc.hu

W 2012 r. Dzień Wolności Podatkowej w Polsce przypada na 21 czerwca, rok temu wypadał realnie 7 lipca. Od 1994 roku obliczenia tej daty dokonuje Centrum im. Adama Smitha. Podczas wtorkowej konferencji prasowej zaprezentowano tegoroczne wyniki.

 

Dzień Wolności Podatkowej jest symboliczną datą, kiedy przestajemy przymusowo pracować na potrzeby rządu, zaś zaczynamy pracować dla siebie i dla naszych rodzin. Data ta wynika z udziału sektora wydatków publicznych w PKB. W 2012 r. wyniesie on w naszym kraju około 47 procent, a więc będzie ciągle jednym z najwyższych w ostatnich latach. Oznacza to, że pracujmy na rząd, samorządy i różne publiczne fundusze prawie połowę roku – ponad 172 dni. Do obliczania Dnia Wolności Podatkowej wykorzystywane są plany publicznych wydatków na 2012 r. Dodatkowo, gdy będzie znana ich faktyczna wartość, data ta zostanie zweryfikowana i to zapewne w dół. Tak właśnie było z Dniem Wolności Podatkowej za rok ubiegły. Ogłoszono wówczas, że wypada on 24 czerwca, dzisiaj CAS podał, że po urealnieniu był to jednak 7 lipca. Czyli ponad pół roku pracowaliśmy na rzecz państwa.

 

Od trzech lat obserwujemy dynamiczny wzrost faktycznego opodatkowania obywateli (po ok. 100 miliardów złotych rocznie), przede wszystkim poprzez zwiększanie zadłużenia zaciąganego przez rząd. Istotnym elementem wydatków publicznych jest obsługa zadłużenia publicznego. W związku z zadłużeniem rządu ponosimy rocznie koszt w wysokości ok. 38 miliardów złotych, a więc każdy obywatel pracuje prawie jedenaście dni rocznie na obsługę długów, które będą musiały zapłacić jego dzieci i wnuki.

 

Dokonanie obliczeń nie było łatwe – podaje Centrum im. Adama Smitha. Szczególnie trudno było uchwycić wszystkie, a przynajmniej wszystkie istotne wydatki publiczne, ze względu na ich duże rozproszenie. Występują też problemy z sposobem prezentowania wydatków publicznych. W planach znajdują się np. takie wydatki, jak Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, natomiast nie ma Krajowego Funduszu Drogowego (ok. 23 miliardy złotych).  Są też wreszcie rozbieżności w sposobach liczenia wysokości zadłużenia. Wyliczenia Ministerstwa Finansów często różnią się od wyliczeń Komisji Europejskiej.

 

Eksperci CAS podkreślają, że wszystkie wydatki państwa finansowane są przede wszystkim z długu i naszych podatków. A nasz system podatkowym jest oceniany coraz gorzej. Musi być nie tyle zreformowany, co gruntowanie zmieniony – apeluje Andrzej Sadowski z CAS. Szczególnie wysoko opodatkowana jest… praca – realny kapitał Polski, w wielu przypadkach jedyny, do którego może odwołać się przedsiębiorca.

 

Robert Gwiazdowski z kolei, prezydent Centrum, przypomniał w kontekście samej idei Dnia, iż chłop pańszczyźniany miał do odpracowania dwa dni w roku, my – o sto siedemdziesiąt więcej. Jean Baptiste Say powiedział, że nie ma dobrych podatków, są tylko mniej złe. Nie ulega wątpliwości, iż nasz system (ze względu na jego chaotyczność CAS w ogóle nie skłania się do nazywania go „systemem”!) jest zły, niewydolny, niekorzystny dla obywateli, rodzin, wreszcie samego rządu. Stąd, zdaniem Centrum, nie ma już czego naprawiać, trzeba zacząć budować od nowa.

 

 

Piotr Toboła

 


DATA: 2012-06-20 11:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.