DZIŚ JEST:   15   STYCZNIA   2021 r.

Św. Pawła, pustelnika
Św. Arnolda Janssena
 
 
 
 

Ważny wyrok sądu. Uniewinniono kapłana, który zezwolił na większą liczbę wiernych na Mszy Świętej

Ważny wyrok sądu. Uniewinniono kapłana, który zezwolił na większą liczbę wiernych na Mszy Świętej
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com/kirkandmimi

Sąd uniewinnił proboszcza z parafii w Tarnogórze od zarzutu dotyczącego zbyt dużej liczby osób uczestniczących we Mszy Świętej w maju tego roku.

 

Z wnioskiem o ukaranie duchownego wystąpiła do sądu policja, która zarzuciła kapłanowi wykroczenie z art. 54 kodeksu wykroczeń o naruszaniu przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych.

 

Przypomnijmy, że jeszcze w maju obowiązywały w Polsce obostrzenia sanitarne zgodnie z którymi w Eucharystii mogło brać udział maksymalnie 50 osób. Według policji liczba ta była przekroczona. Księdzu groziła za to kara grzywny do 500 złotych albo nagana.

 

Według sądu rozporządzenie, które regulowało wówczas ilość osób na Mszy, nie miało delegacji ustawowej. „Zostało wydane niezgodne z zasadami tworzenia prawa, z naruszeniem zasad konstytucyjnych”, wyjaśniono.

 

„Można się zastanowić, czy mimo iż sankcje za takie zachowania są nieskutecznie ustanowione, to czy społeczeństwo jednak nie powinno stosować się do tych zaleceń z uwagi na zagrożenie, jakie teraz powszechnie panuje”, podkreślił w uzasadnieniu wyroku sędzia. Dodał też, że zdziwienie budzi to, iż „ustawodawca nie uregulował dotychczas tej kwestii w drodze ustawy”.

 

Wyrok nie jest prawomocny.

 

Źródło: rmf24.pl, polsatnews.pl

TK


DATA: 2020-10-20 08:16
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podczas pierwszego ataku "wirusa" na Kościół, wiosną tego roku, dziennikarz "Dziennika Łódzkiego" łaził po kościołach i liczył, czy jest więcej niż pięć słownie: "pięć" osób na Mszy św. Ciekawe, ile osób wpuszczano wtedy do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku - największej świątyni katolickiej w Polsce.
2 miesiące temu / Tom B.
 
No niestety księża wywieszali na drzwiach kościoła kartki z informacją ile osób i kiedy może wejść. Niektórzy skrupulatnie liczyli, wypraszali ...Inni uczyli, że jak przychodzisz nadliczbowo do kościoła to łamiesz V przykazanie...A arcybiskup Skworc, to nawet 5 nie pozwolił wejść, nakazał kościoły pozamykać w czasie Mszy. Długo nie było spowiedzi ani żadnych nabożeństw. Na rekolekcje i pielgrzymki również w archidiecezji był szlaban. W trosce o zdrowie oczywiście. I zdrowie bogiem zostało No i mamy efekty: wielu już nie wróciło. A teraz kiedy znów są limity, to często nie ma problemu, bo i tak przychodzi mniej ludzi niż stanowi limit.Smutne. Jezu ratuj nas!
2 miesiące temu / Karina
 
@qaz wspanialego macie proboszca!gratuluje!ja niestety widzialem najgorszy widok w zyciu kiedy ksiadz wyrzucił dwie kobiety z kosciola i zakluczyl drzwi
2 miesiące temu / brawo
 
Akurat w tym wypdku wyrok prawidłowy ! Proboszcz nie chodzi po kościele cały czas! Najgorsze donosicielstwo!
2 miesiące temu / danutagidian130
 
mój proboszcz w tamtym czasie zawsze powtarzał, ze woli zapłacić mandat niż kogoś wyrzucić z Domu Bożego
2 miesiące temu / qaz
 
Jakie metody przymusu bezpośredniego ma do dyspozycji ksiądz, żeby "wygonić" ludzi z kościoła?
2 miesiące temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.