DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2019 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

Ważne słowa kard. Müllera. Zobacz, co ceniony hierarcha sądzi o Komunii dla protestantów

Ważne słowa kard. Müllera. Zobacz, co ceniony hierarcha sądzi o Komunii dla protestantów
Kard. Gerhard Ludwig Müller. FOT.Donatella Giagnori/DDP/FORUM

Niemcy strzelili w sprawie interkomunii gola do własnej bramki. Kościół powszechny nie zgadza się, by byli jego nauczycielami – mówi były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gehrard Müller. I zdecydowanie krytykuje kard. Reinharda Marxa, a także niektóre posunięcia samego papieża.

 

Kardynał Gerhard Ludwig Müller w najnowszym wywiadzie udzielonym bawarskiej gazecie „Passauer Neuen Presse” skrytykował nominacje biskupie papieża Franciszka, a także metody kierowania episkopatem kultywowane przez kardynała Reinharda Marxa. Hierarcha mówił też o prawdopodobnych jego zdaniem przyczynach usunięcia go z Kongregacji Nauki Wiary.

 

Kard. Müller przyznał, że do dziś nie wie tak naprawdę, dlaczego Ojciec Święty nie przedłużył 2. czerwca 2017 roku jego posługi w Kongregacji. Uznał jednak, że „kluczową rolę odegrały motywy ideologiczne i kościelnopolityczne”. Kardynał podkreślił, że w tamtym czasie podczas swojego pobytu we Francji powiedział, iż statutowym zadaniem Kongregacji jest wzmacnianie wiary katolickiej na całym świecie poprzez sympozja, wykłady i podobne działania. W jego ocenie ktoś mógł przedstawić papieżowi tę wypowiedź tak, „jakbym powiedział, że musimy teologicznie opracować to, co on [scil. Franciszek] robi w swoich impulsach duszpasterskich, to znaczy w pewien sposób udzielać mu korepetycji. - To dowód na intelektualny poziom donosicieli, którzy swoją paplaniną szkodzą papieżowi i Kościołowi – podkreślił hierarcha.

 

Kardynał Müller nie ukrywał, że krytycznie ocenia niektóre posunięcia Franciszka. To między innymi nominacje biskupie. Niektóre z nich rodzą pytanie, „dlaczego tak niewiele uwagi poświęca się kompetencjom teologicznym”. - Szukając właściwych kandydatów nie wolno pytać wyłącznie: Kto pasuje do nas i do naszej siatki? Kto byłby dobrym pasterzem właśnie dla tej diecezji? - wskazywał purpurat. Jego zdaniem jest siłą rzeczy szkodliwe dla Kościoła, jeżeli „przeciwstawia się sobie kompetencje teologiczne i duszpasterskie”.

 

Hierarcha komentował też spór o Komunię dla protestantów, który w ostatnich tygodniach wstrząsa Kościołem katolickim w Niemczech. Sprawę ten purpurat określił mianem „prawdziwej niemieckiej bramki samobójczej”. Jak zaznaczył, na całym świecie podniosły się głosy przeciwko uzurpowaniu sobie przez Niemców roli nauczyciela w sprawie Komunii dla protestanckich małżonków katolików. Müller przypomniał, że już dziś niekatolicy mogą w pewnych okolicznościach przyjmować Eucharystię. Chodzi tu na przykład o ryzyko śmierci. Nie dotyczy to jednak przystępowania do Stołu Pańskiego podczas Mszy świętej, bo to zakłada wyznawanie wiary katolickiej.

 

Jak dodał, celem ekumenizmu nie może być zbliżanie się ewangelików i katolików, przy jednoczesnym tworzeniu nowych podziałów.

 

Wreszcie niemiecki kardynał krytykował kształt dyskusji nad tak zwaną decentralizacją Kościoła, to znaczy rolą Kościoła lokalnego i tej roli wzmacnianiem. Jak wskazał, niektórzy uważają, że przewodniczący episkopatu wraz ze swoim sekretariatem miałby zyskiwać teraz jakąś władzę nad biskupami. Tymczasem, podkreślił Müller, przewodniczący episkopatu nie ma pod żadnym względem większego znaczenia, niż każdy inny biskup. - Nie może być tak, że sekretariat Konferencji Episkopatu w Niemczech pracuje publicystycznie tylko dla przewodniczącego, przedstawiając innych biskupów jako opozycję – podkreślił. Kardynał odniósł się w ten sposób do sprawy interkomunii, w której mniejszość siedmiu niemieckich biskupów pod przewodnictwem arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Woelkiego wystąpiła przeciwko reszcie episkopatu z kard. Reinhardem Marxem na czele. Spotkała ich za to bardzo ostra medialna krytyka – także ze strony mediów kościelnych. Tymczasem, zauważył były Strażnik Wiary, poszczególni biskupi nie są zobowiązani do poddawania się większości episkopatu i nie mogą pozwalać się dyskryminować jako awanturnicy, jeżeli mają odrębną opinię.

 

Müller podkreślił, że episkopat nie jest żadnym organem władzy, ale zgromadzeniem apostolskim, które ma dbać o prawdę Ewangelii Chrystusowej. Kardynał wskazał też na bardzo wyraźny antyrzymski ton wypowiedzi części tych biskupów niemieckich, którym nie podoba się decyzja Stolicy Apostolskiej w sprawie interkomunii, odrzucająca propozycję kard. Marxa.

 

Źródła: kath.net, domradio.de

Pach


DATA: 2018-06-12 07:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A czego się spodziewać po ludziach, na których ciążą dwie klątwy: św. Pawła z Listu do Galatów o głoszących inną Ewangelię, oraz Św. Piusa V o tych, którzy zmienią cokolwiek w Świętej Liturgii, aż po Fakt niepodważalny: sumienia obciążone KRZYWOPRZYSIĘSTWEM dokonanym przez wszystkich uczestników SWII, łamiących Przysięgę Antymodernistyczną nałożoną przez Św. Piusa X, bo tę przysięgę składali wszyscy uroczyście! Proszę to sobie uzmysłowić i poświęcić kilka chwil nad znaczeniem tego, co wyżej wykazałem, to przeraża, aż po totalne odrzucenie możliwości zaistnienia tak strasznych Win, do dzisiaj nawet w małym zalążku nie uświadamianej, co dopiero zadość uczynionej?!
7 miesięcy temu / Andrzej BR
 
A o czym tu gadać... Trzeba wrócić do Benedykta XVI.
7 miesięcy temu / ma
 
Rozum pyta "Czy w oficjalnych strukturach posoborowych, w których coraz bardziej ujawniają się herezje w zakresie doktryny, aberracje w zakresie kultu i rozmontowywanie moralności, możliwe jest dochowanie stuprocentowej wierności odwiecznemu katolickiemu depozytowi wiary? Czy nie mamy w głowie ? bardziej czy mniej świadomie ? takiej koncesji, na którą już zgodziliśmy się, że Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek, choćby mały ogareczek, bo inaczej "się nie da"? Nie można lekceważyć tego typu pytań." ks. J Bałemba SDB
7 miesięcy temu / Leaf4 za sacerdos hyacinthus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.