DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Ważne – możesz uwolnić dusze z czyśćca! Nie zmarnuj pierwszych dni listopada

Ważne – możesz uwolnić dusze z czyśćca! Nie zmarnuj pierwszych dni listopada
Werner100359 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

W ciągu pierwszych ośmiu dni listopada po raz kolejny dostaniemy wyjątkową szansę na zintensyfikowaną pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu. Te dni to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli własnie czyśćca, będącego „przedsionkiem nieba”.

 

W związku z okresem modlitw za zmarłych można uzyskać odpusty dla nich. Należy nawiedzić pobożnie cmentarz w dniach 1-8 listopada i modlić się za dusze zmarłych, przy zachowaniu stałych warunków odpustu: stanu łaski uświęcającej, przyjętej w danym dniu Komunii św., wolności od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”).

 

W samym dniu 2 listopada - przy zachowaniu tych samych warunków - również można uzyskać odpust za zmarłych związany z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniem w nich modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”. Pamiętajmy, że modlitwa i ofiarowanie odpustu za zmarłych jest o wiele ważniejsze niż wszelkie zewnętrzne przejawy pamięci.

 

Dogmat o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił na Soborze w Lyonie w 1274 r. a potwierdził i wyjaśnił na Soborze Trydenckim (1545-1563) w osobnym dekrecie. Opiera się na przesłankach zawartych w Piśmie św. oraz na sięgającej II wieku tradycji kościelnej. Duży wkład w rozwój nauki o czyśćcu wniósł św. Augustyn. Dogmat podkreśla dwie prawdy: istnienie czyśćca jako pośmiertnej kary za grzechy oraz możliwość i potrzebę modlitwy i ofiary w intencji dusz czyśćcowych.

 

 

Źródło:KAI/PCh24.pl

BA

 

 


DATA: 2019-11-08 07:38
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
52
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To prawda jak tam jest
3 miesiące temu / Olek
 
Czysciec istnieje!! Jest tez w biblii- byl jakis cytat ze osoba pozostanie w pewnym "miejscu" dopoki nie odda wszystkiego co wziela "nielegalnie" i nieuczciwie. Czycciec jest!!Bog nie jest taki okrutny by posylac odrazu do piekla niewierzacych. Kazdego ocenia inaczej,inaczej niewierzacych ktorzy nigdy nie poznali Chrystusa,inaczej katolikow lub exkatolikow bo ci wiedza\wiedzieli o Nim i Jego przykazaniach. Protestanci sa heretykami. Bog dzialal przez wieki i dziala obecnie rowniez!!poprzez swietych i blogoslawionych przemawia do nas!! Biblia to dopiero poczatek wiedzy. Ilez bylo mistykow Bozych co widzieli niebo,pieklo czy czysciec!! ilez jest zapiskow\dzienniczkow osob swietych itd.Prywatne objawienia zwlaszcza dzis gdy zyjemy w czasach ostatecznych!!! Nadchodzi oswietlenie sumienia kazdego czleka na ziemi! Obecnie trwa oczyszczenie kosciola stad wszelki brud wychodzi na wierzch. Zostana tylko ci co spotkali Boga zywego.Nawroci sie tez prawdziwie niemalo ludzi.
ponad 1 rok temu / espada
 
Nie odbijam piłeczki, gdyż jak piszesz grzeszę, czego bardzo żałuję. Jednak dzięki sakramentowi spowiedzi i także dzięki czyśćcowi mam szansę na Królestwo Boże. A ja dalej czekam na odpowiedź na moje pytanie: czy w czasie po chrzcie do dnia dzisiejszego, popełniłeś jakikolwiek grzech? Wykręcasz się od odpowiedzi? Bo co, czujesz że według waszych fałszywych heretyckich poglądów jak byś nie odpowiedział, to by wyszło że nie masz szans na Królestwo Boże, co nie? Co do Kol2,13 nie chodzi o jakichś wierzących, ale jednocześnie o ŚWIĘTYCH, co jasno wynika z Kol1,2. A sedno naszej dyskusji jest o wierzących nie-świętych, czyli grzesznikach. W DzA o których piszesz jest opisany PRZYKŁAD chrztu. Te wersety nijak nie wykluczają drogi Kościoła Katolickiego, gdzie chrzest udzielany jest nieświadomemu dziecku za poręką świadomych rodziców i chrzestnych. Dzięki temu gdy katolickie dziecko umrze, ma szansę na niebo. A dziecko heretyka jak umrze, według was zawsze idzie do piekła?
ponad 1 rok temu / @uprzejmy
 
Odbijasz piłeczkę przyjacielu, ponieważ to ja Ciebie zapytałem, co Ty o sobie myślisz odnośnie 1Jana3,9. Nie odpowiedziałeś. Jeśli po chrzcie grzeszysz, a twierdzisz ze tak jest, to sie nigdy z Boga nie narodziles. I do końca Twoich dni tak zostanie, ponieważ jak piszesz grzeszymy po chrzcie i potrzebujemy czysca. A jeśli nie jesteś narodzony z Boga nie masz co liczyć na Królestwo Boże. I żadnym sposobem nie narodzisz się z Boga w czyscu o ktorym rozprawiamy. Oczywiście co do Kolosan 2,13 miałem na myśli wierzących i zakladalem ze rozmawiamy cały czas o wierzących. Dla innych o których piszesz pozostanie jedynie sąd jeśli za życia nie uwierza w Jezusa Chrystusa. I nie ma innej opcji. Nie poto Pan Jezus sie poświęcił, aby można było w jakikolwiek inny sposób jak tylko przez wiarę w Jego Ofiarę uzyskać usprawiedliwienie. W DzA o które pytasz jest jasno napisane że, aby być ochrzczonym musisz wierzyć. Powiedz zatem jakim sposobem wierzyles będąc niemowlakiem? Rz10,14
ponad 1 rok temu / Do @uprzejmy
 
Mylę się - bo tak prywatnie mniemasz? To sprawdźmy czy poprawnie mniemasz. Skoro piszesz że przez chrzest umieramy dla grzechu, to odpowiedz, w kontekście wersetu 1J3,9 na który się powołujesz. Czy jesteś ochrzczony i czy narodziłeś się z Boga? Domyślam się, że tak mniemasz. W takim razie, czy w czasie po chrzcie do dnia dzisiejszego, popełniłeś jakikolwiek grzech? Czekam na konkretną odpowiedź na to pytanie: tak albo nie. Co do Kol2,13, przeczytaj najpierw do kogo adresowane są te słowa. Nie do wszystkich ludzi, a "do świętych i wiernych w Chrystusie braci" Kol1,2. I WOBEC TAKICH oczywiście że prawdą jest Kol2,13. Natomiast my rozmawiamy o innych ludziach, o tych co utracili świętość - przez grzech po chrzcie. Co do Dz8,36-38 - a niby co napisałem wbrew tym wersetom? Podaj też konkretny werset z Księgi Wyjścia na który się powołujesz, to odpowiem na ostatnie dwa zdania.
ponad 1 rok temu / @uprzejmy
 
Niestety mylisz sie. Odpuszczenia grzechów dostępujemy przez wiarę, a przez chrzest umieramy dla grzechu. Dlatego napisano ze grzech nad wami panował nie będzie boście nie pod zakonem, ale pod laską. Jeżeli bys złamał prawo i musiał zadość uczynić sporą sumką, której nie masz, a ktoś obcy wpłacił by ta kwotę za Ciebie, to czy dalej musiał byś uiścić należność? Oczywiście ze nie. Nie rozumiesz wielkości Ofiary Pana Jezusa. Nie umarł On bowiem za jakąś część grzechów np. do czasu chrztu, ale za wszystkie, do końca Twoich dni Kol 2,13. I to jest właśnie tak wspaniała nowina. 1Jana 3:9 Wszelki, co się narodził z Boga, grzechu nie czyni...I gdzie po takich słowach widzisz siebie? Teraz sprawdź przyjacielu co mówi Pismo na temat chrztu. DzA 8,36-38. Znajdziesz kryteria, które trzeba spełnić żeby zostać ochrzczonym. Powiedz proszę jaki to jest grzech za który Bóg nie każe śmiercią? Wg. 2Mojżeszowej choćbyś złamał jedno przykazanie, te wg Ciebie najmniejsze czeka Cie śmierć...
ponad 1 rok temu / Do @uprzejmy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.