DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Ważna deklaracja kard. Brandmullera dot. Vaticanum II

Ważna deklaracja kard. Brandmullera dot. Vaticanum II
#SOBÓR    #WATYKAN    #FSSPX

Poszczególne dokumenty Drugiego Soboru Watykańskiego cieszą się różną rangą. Deklaracje „Dignitatis humanae” i „Nostra aetate” nie niosą w sobie wiążących treści doktrynalnych – zauważył kardynał Brandmüller prezentując prace dotyczącą właściwej interpretacji soboru.

 

21 maja zaprezentowana została książka kardynała Brandmüllera, abpa Agostino Marchetto oraz księdza Nicola Buxa, zatytułowana „Le ‘Chiavi’ di Benedetto XVI per interpretare il Vaticano II” („Klucz Benedykta XVI do interpretacji II Soboru Watykańskiego”). W trakcie konferencji kardynał Brandmüller stwierdził, że deklaracje o wolności religijnej i stosunku do religii niechrześcijańskich nie zawierają żadnych „wiążących” doktrynalnie treści. Poszczególne dokumenty soboru cieszą się różnymi rangami.

 

Istnieje ogromna różnica między wielką konstytucją i prostą deklaracją – tłumaczył kardynał. – O dziwo, dwa najbardziej kontrowersyjne dokumenty (o wolności religijnej i stosunku do religii niechrześcijańskich) nie mają wiążącej zawartości doktrynalnej, można więc na ich temat prowadzić dialog. Z tego względu kardynał nie rozumie, dlaczego te dwa dokumenty budzą największe zastrzeżenia duchownych z Bractwa Kapłańskiego świętego Piusa X. Deklaracje, biorąc pod uwagę ich „kanoniczny charakter”, mogą być najłatwiejsze do przyjęcia. Brandmüller dodał, że wszystkie dokumenty soborowe muszą być przez katolików „traktowane poważnie jako wyraz żyjącego Magisterium”.

 

Zaprezentowana 21 maja praca wskazuje na potrzebę interpretowania dokumentów  II soboru watykańskiego według „hermeneutyki ciągłości”, do której wzywał Benedykta XVI. Ojciec święty wskazał także na cechy takiego podejścia, co zostało uwypuklone przez autorów „Klucza”.  Jak tłumaczył arcybiskup Marchetto, praca ta jest dziś potrzebna dla właściwego zrozumienia soboru, traktowanego jako „reforma” i „kontynuacja” a nie „zerwanie” lub „pęknięcie” w Magisterium Kościoła.

 

źródło: catholicculture.org

mat


DATA: 2013-06-25 12:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@lw Parafrazując ciebie, to twoje twierdzenie świadczy albo o ignorancji albo o czymś jeszcze gorszym. Abp Lefebvre ściągnął na siebie karę automatycznej ekskomuniki nie przez swoją krytykę tez zawartych w tych deklaracjach tylko dlatego bo wbrew woli papieża wyświęcił biskupów.
ponad 7 lat temu / Teotym
 
Jest koniunktura na zdrowsze interpretacje i opinie, co nie zmienia faktu, że kwestie wolności religijnej i spójności doktrynalnej powinny być traktowane "na poważnie" - ocenione, oficjalnie wyjaśnione i doprecyzowane. Bez tego hermeneutyka ciągłości jest tylko.. życzeniem, programem domagającym się realizacji.
ponad 8 lat temu / Mike
 
Sacrum jakim jest SV II długo jeszcze będzie wprowadzał "zamęt".Mówienie że słodkie może być słodkim ale nie koniecznie niczego nie zmieni. Sobór był bramą prowadzącą do nadużyć, odstępstw i wypaczeń.Wyprostować te wieloznaczności będzie bardzo trudno..... :(((
ponad 8 lat temu / Soplica
 
Co najbardziej mnie uderza w wypowiedziach kardynałów i biskupów opcji modernistycznej: BRAK LOGIKI. " Tak,ale nie,albo może trochę,tylko nie za dużo,tak,żeby wszyscy byli zadowoleni i żyli w pokoju." A nasz Pan mówi"Tak tak,- nie,nie!
ponad 8 lat temu / nowy2017
 
No właśnie, KK dużo stracił ze świeżości spojrzenia na rozwój teologiczny człowieka. Pięknie było za św. Augustyna, kiedy to toczono zażarte dyskusje i dopiero fakt, który zauważył Augustyn: Rzym się wypowiedział, koniec dyskusji, rzeczywiście rozstrzygał. Więcej zaufania i wolności, mniej skostnienia i rytualności
ponad 8 lat temu / nederlanden
 
Nie wiem czy normalny. Stwierdzenie, że kardynał nie rozumie dlaczego Bractwo św. Piusa X sprzeciwia się tym dokumentom, bo jak twierdzi nie mają charakteru doktrynalnego świadczy albo o naiwności duchownego albo o czymś jeszcze gorszym. Tradycyjny ryt również w teorii miał równe prawa jak "novus ordo" po czym okazało się, że nikomu nie wolno go stosować. Tak samo jest z dokumentami o wolności religijnej i ekumenizmie. Nie są one wprawdzie doktrynalne ale stanowią podstawę reform soborowych i nie daj Bóg, aby ktokolwiek kwestionował zasadność tych dokumentów, a jeszcze gorzej gdyby nauczał, że to są oczywiste błędy, niezgodne z wielowiekowym magisterium. Kardynał najwyraźniej zapomniał, że to między innymi brak akceptacji tych właśnie kwestii doprowadził do usunięcia poza nawias kościoła członków bractwa
ponad 8 lat temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.