21 czerwca 2018

Ważna decyzja NSA. Dwie kobiety nie mogą być formalnie rodzicami dziecka

(fot. William Joubrel/Wostok Press/Maxppp France/FORUM)

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na orzeczenie sądu I instancji w sprawie uznania brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Tym samym dokument nie zostanie wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego.

 

Sprawa rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny miała swój początek w 2015 roku. Wówczas kobieta, której syn urodził się w Londynie, poprosiła Urząd Stanu Cywilnego o wpisanie aktu urodzenia do polskich ksiąg stanu cywilnego. Przeszkodą była jednak informacja o rodzicach dziecka. W brytyjskim dokumencie napisano, że rodzicami są dwie kobiety. Transkrypcji aktu urodzenia odmówił wówczas Urząd Stanu Cywilnego, a następnie wojewoda. Decyzje zostały zaskarżone, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję urzędników. Teraz sprawę oddalił Naczelny Sąd Administracyjny.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdaniem sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uwzględnienie prośby kobiety o transkrypcję ww. aktu urodzenia byłoby „pogwałceniem podstawowych zasad porządku prawnego” w Polsce. W wyroku podkreślono, że polskie prawodawstwo nie przewiduje sytuacji, w której rodzicami dziecka są dwie osoby tej samej płci. Przywołano w tym miejscu zapisy Kodeksu Rodzinnego, który mówi o rodzicach „różnej płci”, a także treść art. 18 Konstytucji. Mowa w nim o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, a także specjalnej opiece nad macierzyństwem i rodzicielstwem przez Rzeczpospolitą Polską.

 

Co ciekawe, w sprawę zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W swoim stanowisku apelował o uchylenie decyzji sądu pierwszej instancji. „W uzasadnieniu WSA szeroko rozwodzi się o dopuszczalności związków partnerskich czy małżeństw tej samej płci, ale ani jednym zdaniem nie odnosi się do dobra dziecka, którego postępowanie dotyczy” – napisał Bodnar.

 

„Dokonanie transkrypcji aktu urodzenia, w którym jako rodzice wskazane są dwie osoby tej samej płci, nie oznacza, że państwo członkowskie zobowiązane jest do wprowadzenia takiej możliwości w swym prawie krajowym. Chodzi o uznanie rodzicielstwa osób tej samej płci jedynie dla wykonywania praw zagwarantowanych przez prawo UE” – tłumaczy Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocny co najprawdopodobniej zamyka całą sprawę.

 

 

Źródło: rp.pl

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram