12 czerwca 2018

Ważna debata w TVP 1. „Warto rozmawiać” o Amoris laetitia i kryzysie w Kościele

(źródło: TVP 1)

– Jak polscy biskupi interpretują papieski dokument Amoris laetitia, na podstawie którego w niektórych krajach dopuszcza się już osoby żyjące w ponownych związkach do Komunii Świętej? Czy Kościół w Polsce ulegnie pod presją „ducha czasów”? Jak wyznawcy Chrystusa powinni reagować na masową apostazję i zalew pogaństwa? A może to zapowiedź czasów ostatecznych? – pytał w poniedziałkowy wieczór na antenie TVP1 w programie „Warto Rozmawiać” Jan Pospieszalski, którego gośćmi byli m.in. Krystian Kratiuk – redaktor naczelny PCh24.pl i publicysta „Polonia Christiana” oraz ks. dr Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik KEP.

 

To jest dokument duszpasterski, nie doktrynalny i w żaden sposób nie próbuje zmieniać doktryny Kościoła, to po pierwsze. Po drugie: dokument nie podejmuje kwestii Komunii Świętej dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Po trzecie: dokument przypomina cztery kryteria duszpasterskie, które są w Kościele od wieków i które przypomniał nam papież Franciszek, czyli: przyjmować, towarzyszyć, rozeznawać i integrować – powiedział na wstępie rzecznik KEP.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ta odpowiedź nie usatysfakcjonowała jednak prowadzącego program, który przytaczając kolejne fragmenty wydanego w ostatnich dniach przez polskich biskupów dokumentu wyrażał swoje kolejne wątpliwości. – W dokumencie nie chodzi o jakiekolwiek zmiany doktrynalne, tylko o nawrócenie duszpasterskie, to znaczy, aby to co Jezus mówi w Ewangelii było nie tylko teorią, ale i praktyką – odparł ks. Rytel-Andrianik. – Słowami kluczami, które pojawiają się przy kwestii towarzyszenia i rozeznawania, jeśli otworzymy ten dokument i dokładnie go przeczytamy są: „możliwe etapy”, „możliwe drogi”. Dlatego trzeba wnikliwie czytać ten dokument księży biskupów – dodał duchowny.

 

Do słów rzecznika KEP odniósł się Krystian Kratiuk. – Oprócz funkcji redaktora naczelnego portalu PCh24.pl jestem tutaj także w imieniu 145 tys. polskich katolików, którzy podpisali synowską prośbę do polskich biskupów, aby wyjaśnić zamieszanie wokół Amoris laetitia, dlatego na ten dokument bardzo mocno czekałem – zaznaczył na wstępie. Następnie wytłumaczył, że związki nieregularne, to po prostu cudzołożnicy, którzy po prostu są teraz inaczej nazywani przez przedstawicieli Kościoła. Przypomniał także kontrowersje związane z adhortacją papieża Franciszka Amoris laetitia, na podstawie których m.in. „niemieccy i argentyńscy biskupi wywnioskowali, że Komunię Świętą wolno udzielać” cudzołożnikom.

 

W dokumencie polskich biskupów został przywołany w przypisie trzecim dokument argentyńskich biskupów. Jest to co najmniej niepokojące. Po drugie: dokument polskich biskupów rozpoczyna się od tego, że papież Franciszek w adhortacji Amoris laetitia daje nam jasne wskazania. Pozwolę sobie nie zgodzić się z księżmi biskupami, ponieważ one nie są jasne. Gdyby tak było, to nie rozmawialibyśmy tu dzisiaj, a niemieccy biskupi nie interpretowaliby tego inaczej niż biskupi ze Stanów Zjednoczonych, a polscy biskupi nie przygotowywaliby opublikowanego w miniony weekend dokumentu, tylko zrobili to dużo wcześniej – podkreślił Krystian Kratiuk.

 

Redaktor naczelny PCh24.pl odniósł się również do innego, jakże niezrozumiałego stanowiska polskich biskupów, którzy dali do zrozumienia, że ważne jest, aby w „związkach nieregularnych” żyć w wierności, która jest wartością. – Osoby żyjące w związku innym niż ten, który zawarli i ten, który trwa nie mogą być wierne komuś innemu. Ja wiem, że to dotyczy różnych sytuacji, ale jednak sakrament trwa i małżonkowie muszą pozostać sobie wierni jak Chrystus swojemu Kościołowi – powiedział.

 

Na koniec swojej wypowiedzi Krystian Kratiuk przypomniał, że na początku marca 145 tys. polskich katolików podpisało się pod akcją Polonia Semper Fidelis zorganizowaną przez Instytut im. Ks. Piotra Skargi i wciąż nie doczekali się oni odpowiedzi ze strony Episkopatu. – Wyrażam ubolewanie, że biskupi się w tej kwestii nie wypowiedzieli, ale może odpowiedzią, jak rozumiem, jest ten dokument – zakończył.

 

Dziękujemy za podpisy. Zostały one przyjęte w sekretariacie KEP przez oficjalną osobę ze strony Konferencji Episkopatu Polski, jaką jest ks. dr Przemysław Drąg, duszpasterze rodzin – odpowiedział ks. Rytel-Andrianik.

 

Źródło: TVP1

TK

 

Całą deabtę zobaczysz tutaj: https://vod.tvp.pl/video/warto-rozmawiac,11062018,37303400

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 133 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram