DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Ważna debata w TVP 1. „Warto rozmawiać” o Amoris laetitia i kryzysie w Kościele

Ważna debata w TVP 1. „Warto rozmawiać” o Amoris laetitia i kryzysie w Kościele
źródło: TVP 1

– Jak polscy biskupi interpretują papieski dokument Amoris laetitia, na podstawie którego w niektórych krajach dopuszcza się już osoby żyjące w ponownych związkach do Komunii Świętej? Czy Kościół w Polsce ulegnie pod presją „ducha czasów”? Jak wyznawcy Chrystusa powinni reagować na masową apostazję i zalew pogaństwa? A może to zapowiedź czasów ostatecznych? – pytał w poniedziałkowy wieczór na antenie TVP1 w programie „Warto Rozmawiać” Jan Pospieszalski, którego gośćmi byli m.in. Krystian Kratiuk – redaktor naczelny PCh24.pl i publicysta „Polonia Christiana” oraz ks. dr Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik KEP.

 

To jest dokument duszpasterski, nie doktrynalny i w żaden sposób nie próbuje zmieniać doktryny Kościoła, to po pierwsze. Po drugie: dokument nie podejmuje kwestii Komunii Świętej dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Po trzecie: dokument przypomina cztery kryteria duszpasterskie, które są w Kościele od wieków i które przypomniał nam papież Franciszek, czyli: przyjmować, towarzyszyć, rozeznawać i integrować – powiedział na wstępie rzecznik KEP.

 

Ta odpowiedź nie usatysfakcjonowała jednak prowadzącego program, który przytaczając kolejne fragmenty wydanego w ostatnich dniach przez polskich biskupów dokumentu wyrażał swoje kolejne wątpliwości. – W dokumencie nie chodzi o jakiekolwiek zmiany doktrynalne, tylko o nawrócenie duszpasterskie, to znaczy, aby to co Jezus mówi w Ewangelii było nie tylko teorią, ale i praktyką – odparł ks. Rytel-Andrianik. – Słowami kluczami, które pojawiają się przy kwestii towarzyszenia i rozeznawania, jeśli otworzymy ten dokument i dokładnie go przeczytamy są: „możliwe etapy”, „możliwe drogi”. Dlatego trzeba wnikliwie czytać ten dokument księży biskupów – dodał duchowny.

 

Do słów rzecznika KEP odniósł się Krystian Kratiuk. – Oprócz funkcji redaktora naczelnego portalu PCh24.pl jestem tutaj także w imieniu 145 tys. polskich katolików, którzy podpisali synowską prośbę do polskich biskupów, aby wyjaśnić zamieszanie wokół Amoris laetitia, dlatego na ten dokument bardzo mocno czekałem – zaznaczył na wstępie. Następnie wytłumaczył, że związki nieregularne, to po prostu cudzołożnicy, którzy po prostu są teraz inaczej nazywani przez przedstawicieli Kościoła. Przypomniał także kontrowersje związane z adhortacją papieża Franciszka Amoris laetitia, na podstawie których m.in. „niemieccy i argentyńscy biskupi wywnioskowali, że Komunię Świętą wolno udzielać” cudzołożnikom.

 

W dokumencie polskich biskupów został przywołany w przypisie trzecim dokument argentyńskich biskupów. Jest to co najmniej niepokojące. Po drugie: dokument polskich biskupów rozpoczyna się od tego, że papież Franciszek w adhortacji Amoris laetitia daje nam jasne wskazania. Pozwolę sobie nie zgodzić się z księżmi biskupami, ponieważ one nie są jasne. Gdyby tak było, to nie rozmawialibyśmy tu dzisiaj, a niemieccy biskupi nie interpretowaliby tego inaczej niż biskupi ze Stanów Zjednoczonych, a polscy biskupi nie przygotowywaliby opublikowanego w miniony weekend dokumentu, tylko zrobili to dużo wcześniej – podkreślił Krystian Kratiuk.

 

Redaktor naczelny PCh24.pl odniósł się również do innego, jakże niezrozumiałego stanowiska polskich biskupów, którzy dali do zrozumienia, że ważne jest, aby w „związkach nieregularnych” żyć w wierności, która jest wartością. – Osoby żyjące w związku innym niż ten, który zawarli i ten, który trwa nie mogą być wierne komuś innemu. Ja wiem, że to dotyczy różnych sytuacji, ale jednak sakrament trwa i małżonkowie muszą pozostać sobie wierni jak Chrystus swojemu Kościołowi – powiedział.

 

Na koniec swojej wypowiedzi Krystian Kratiuk przypomniał, że na początku marca 145 tys. polskich katolików podpisało się pod akcją Polonia Semper Fidelis zorganizowaną przez Instytut im. Ks. Piotra Skargi i wciąż nie doczekali się oni odpowiedzi ze strony Episkopatu. – Wyrażam ubolewanie, że biskupi się w tej kwestii nie wypowiedzieli, ale może odpowiedzią, jak rozumiem, jest ten dokument – zakończył.

 

Dziękujemy za podpisy. Zostały one przyjęte w sekretariacie KEP przez oficjalną osobę ze strony Konferencji Episkopatu Polski, jaką jest ks. dr Przemysław Drąg, duszpasterze rodzin – odpowiedział ks. Rytel-Andrianik.

 

Źródło: TVP1

TK

 

Całą deabtę zobaczysz tutaj: https://vod.tvp.pl/video/warto-rozmawiac,11062018,37303400

 

 


DATA: 2018-06-13 16:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nasi biskupi zapomnieli niech wasze tak będzie tak a wasze nie, nie.
ponad 2 lata temu / mama
 
@Pastoris, Tylko ten kto nie ma władzy nad swoim rozumem lub nad wolą może mieć ograniczoną odpowiedzialność wobec Prawa Bożego. Ignorancja zawiniona jest grzechem - gdyż sumienie nawet po grzechu nie przestaje upominać. Grzech nie zależy od wiary czy od niewiary ale od prawa. Jeśli ktoś przekracza Prawo Boże grzeszy, nawet jeśli nie wierzy w Boga. Gdyż pierwszym grzechem jest niewiara w tym wypadku. Bóg nigdy nie odmawia daru wiary człowiekowi, są jednak ludzie zatwardziali o złej woli, którzy nie chcą daru wiary przyjąć. Cudzołożnik może nie stracić daru wiary, choć stracił dar łaski uświęcającej. Jeśli cudzołożnik stracił wiarę - to popełnił już dwa grzechy - pierwszy grzech przeciw wierności = cudzołóstwo, drugi grzech przeciw wierze = zatwardziałość i zamknięcie na dar wiary. Dar wiary można stracić przez trwanie długotrwałe w grzechach ciężkich i zagłuszanie swego sumienia. Wtedy człowiek chcąc nie czuć wyrzutów sumienia woli stracić wiarę, bo ta go oskarża.
ponad 2 lata temu / Jagoda
 
@Jagoda - posłuchaj ks.Śniadocha na youtube "O pułapkach emocjonalnej wiary". Ksiądz mówi na samym początku nagrania, że "...jeśli ktoś odrzuca choćby jedno przykazanie, ten stracił całą wiarę, przestał być katolikiem i jest mentalnym protestantem." - Czyli jasno wynika, że osoby w kolejnych związkach odrzucają VI przykazanie i zasady nierozerwalności rozwodów - nie są więc katolikami.
ponad 2 lata temu / tradycja
 
czy wobec tego grzesznik stracił wiarę, oprócz swego upadku w konkretny grzech??? a jak stracił, to już nie grzeszy bo nie podlega żadnemu prawu!!!
ponad 2 lata temu / Pastoris
 
Sobór Watykański II był jako pierwszy - Soborem pasterskim, nie doktrynalnym, nie sprawdzono Go pod względem doktrynalnym, wpuszczono wilki w owczej skórze do Kościoła Katolickiego, ci co bronili doktryny, zamykano im usta, że to jest Sobór pasterski, a dziś po owocach poznajemy jak i dokąd zmierzamy. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha.
ponad 2 lata temu / DialogSercaMiłości
 
Problem jest jeszcze trochę inny. Episkopat nie powinien być zadowolony że wyszedł z tych spornych kwestii kompromisowo i że nie zaatakował AL i nie odniósł się do Komunii Św. dla cudzołożników. Po pierwsze powinien się odnieść i przypomnieć że jest to sprzeczne z Nauką Kościoła. Do tego przedstawiane jest w mediach podejście jakby Kościół w Polsce był wyizolowany od Kościoła na świecie (no tak przecież podążamy w stronę synodalności) i zachowanie w stylu ale my akurat nic nie zmieniamy jest w stylu "Titanic tonie orkiestra gra". Przecież to była właśnie okazja żeby wykazać że to co jest w AL a przede wszystkim to jak jest ona interpretowana w Argentynie czy w Niemczech jest sprzeczne z Ewangelią. Czy my na prawdę możemy mówić, że kierujemy się miłością Boga jak nasi bracia w wierze idą na zatracenie. Skoro te Episkopaty biorą za usprawiedliwienie AL a my udajemy, że nic się nie dzieje gdy się dzieje. I to jest straszne. Czy tylko kard. Burke to widzi i ma odwagę?
ponad 2 lata temu / qlnick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.