DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Wawel: modlitwa za królów i zasłużonych Polaków pod przewodnictwem kard. Dziwisza

Wawel: modlitwa za królów i zasłużonych Polaków pod przewodnictwem kard. Dziwisza
Fot. Piotr Tumidajski/FORUM

Metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Stanisław kardynał Dziwisz przewodniczył w Dzień Zaduszny uroczystej modlitwie połączonej z procesją do wawelskich krypt. Wszystkiemu towarzyszyły dźwięki Dzwonu Zygmunta oraz szaty liturgiczne używane tylko na tę okazję. Kościół modlił się w Krakowie za dusze polskich monarchów oraz zasłużonych Polaków, w tym poległych w walce za Ojczyznę lub podczas pełnienia urzędu.

 

Założone przez kardynała Dziwisza oraz licznych diakonów szaty ufundował w XIX wieku ks. Jan Scipio del Campo, senator Rzeczpospolitej Krakowskiej (Wolnego, Niepodległego i Ściśle Neutralnego Miasta Kraków i jego Okręgu). Czarne i haftowane w gwiazdy szaty podkreślały podniosłość uroczystych modłów oraz procesji.

 

Modlitwa za wszystkich pochowanych w Katedrze Wawelskiej dotyczyła w tym roku – po raz pierwszy – zmarłego kilka miesięcy temu byłego metropolity krakowskiego księdza arcybiskupa Franciszka kardynała Macharskiego. O wieczne zbawienie proszono również za dusze władców polski, narodowych liderów oręża, polityki i sztuki. W krakowskiej Katedrze spoczywają liczni monarchowie i metropolici, a także wojskowi i poeci, między innymi Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Władysław Sikorski, Józef Piłsudski, a od ponad 6 lat także Lech Kaczyński.

 

Modlimy się za prezydenta Rzeczypospolitej i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Modlimy się za wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę, za ofiary przemocy, obozów koncentracyjnych i łagrów, za pomordowanych w Katyniu i w innych miejscach kaźni – mówił w homilii ksiądz arcybiskup Stanisław kard. Dziwisz.

 

Za duszę swojego tragicznie zmarłego brata i bratowej modlił się w środę w Krakowie przy ich sarkofagu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 


Źródło: KAI/tvp.info

MWł
  


DATA: 2016-11-03 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przynajmniej w warstwie wizerunkowej, czy kierunku celebr (vide ostatnia Pasterka) sie ostatnio ks.kard. podciągnął. Może to "bliskość" krypt poprzedników działa tak na Excelencje...
ponad 2 lata temu / secessio
 
Msza za zmarłych się jakowaś odbyła?
ponad 2 lata temu / John Galt
 
"Metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Stanisław kardynał Dziwisz przewodniczył w Dzień Zaduszny uroczystej modlitwie..." oraz spotkał się z przedstawicielami judaizmu i islamu z Izraela.
ponad 2 lata temu / Duszności posoborowe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "47128"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.