17 stycznia 2021

Papieski obserwator w ONZ: tylko wspólnie pokonamy bezrobocie, globalne ocieplenie i COVID

(fot. pixabay.com)

Kryzys COVID-19 to wielkie wyzwanie dla wspólnoty międzynarodowej – uważa abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego zdaniem następstwa pandemii koronawirusa; współczesne zagrożenie dla zdrowia publicznego i postępujące bezrobocie można zwalczyć jedynie za pomocą współpracy międzynarodowej.

 

Zdaniem watykańskiego dyplomaty pandemiczny kryzys może doprowadzić do zacieśnienia współpracy między narodami.- Bardzo często w chwilach trudności pojawia się pokusa, by zamknąć się w sobie, szukając w ten sposób ocalenia. Bo wydaje się, że zamykając się w swym małym świecie, chroniąc się przed innymi, uda się znaleźć jakieś rozwiązanie. Widzimy jednak, że rozwiązania kryzysu trzeba szukać wspólnie, bo świat w coraz większym stopniu staje się jedną wielką rzeczywistością – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gabriele Caccia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przypomniał, że 75 lat temu była II wojna światowa. – Na jej zakończenie zrozumiano, że dążenie do realizacji interesów nacjonalistycznych, czy niektórych tylko krajów, nie ma przyszłości. Dlatego właśnie utworzono Organizację Narodów Zjednoczonych. Myślę, że również podczas aktualnego kryzysu świat zrozumie, że tylko razem można wejść na drogi, które doprowadzą do trwałego rozwiązania problemów, z którymi wszyscy się borykają – podkreślił papieski dyplomata.

 

Według abpa Gabriele Caccii, stałego obserwatora przy ONZ, zdrowie, praca i środowisko to trzy główne problemy, które ujawniła pandemia koronawirusa. W rozmowie z Giancarlo La Vella, dziennikarzem „Vatican News” hierarcha zauważył, że ​​aby stawić czoła pierwszemu – zagrożeniu dla zdrowia – narzucono lockdowny, które z kolei spowodowały zastój gospodarczy i problemy wielu ludzi na całym świecie.

 

Z drugiej strony, na całej sytuacji skorzystał klimat, ponieważ na skutek globalnego zamknięcia ludzi w domach zaobserwowano dużo mniejsze zanieczyszczenie. Tak więc, kontynuuje, „widzimy trzy ważne kwestie: zdrowie, pracę i klimat” konkurujące ze sobą w tej chwili. „Jeśli oszczędzasz zdrowie, tracisz pracę”, a „jeśli oszczędzasz pracę, tracisz środowisko”. Prawdziwym wyzwaniem, przed którym obecnie stoimy, jest umożliwienie współdziałania tych trzech bardzo realnych kwestii, „tak aby można je było wdrażać razem wspólnie, a nie w opozycji do siebie”. Zdaniem hierarchy jest to wyzwanie na przyszłość dla całej wspólnoty międzynarodowej.

 

Abp Gabriele Caccia regularnie porusza powyższe tematy na spotkaniach z papieżem Franciszkiem.

 

 Źródło: vaticannews.com / KAI

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(19)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram